| anonim_4396 a întrebat:

Astept sa va spuneti parerea la modul cel mai sincer si cum percepeti ceea ce am scris eu.
Am o prietena care m-a ajutat sa invat la o materie, iar treptat m-am "atasat" de ea, este si mai mare ca si mine cu (1-2 ani, cu toate ca unele fete vor sa aiba un baiat mai mare, dar nu vad varsta ca si o problema). Stiu, asta se intampla de obicei, dar eu inainte nu acordam atentie la asta, oricat de "frumoasa" era fata respectiva cu care faceam ceva. Cu toate ca FETELE ma contactau, discutam cu ele si observam ca exista o discrepanta intre mentalitatea mea si a lor si ma gandeam daca chiar vreau sa imi pierd timpul cu ele, sa le accept toate chestiile. In schimb cu fata pe care am intalnit-o, a fost ALTCEVA, nu sunt atras de ea pentru fund, sani (frumusetea e trecatoare), ci pentru mentalitatea ei care este foarte apropriata de a mea si prin faptul ca ne sincronizam foarte bine, i-as accepta orice chiar daca ea nu e interesata, sa zicem. Pana acum nu am intalnit o fata de genul ei, chiar nici UNA! Nici nu ma asteptam sa intalnesc o fata ca ea si sa gandeasca (aproape) ca si mine. E o minune. Nu disper dupa ea acum, probabil mai sunt fete ca si ea, dar trebuie sa cauti foarte mult pana sa o intalnesti. Probabil va intrebati de ce nu am "sarit" deja pe ea. Problema in cazul acesta este ca ea are un prieten. Iar eu nu vreau sa le distrug relatia, din contra, le urez succes. In schimb, ea mi-a spus despre prietenul ei, iar din ce am dedus el o foloseste pe ea pe post de obiect sexual (doar nu sunt idiot sa-i spun asta in fata, lol). In cazul acesta am 2 alternative:
1. Fie astept ca ea sa se desparta de el si sa discut cu ea, (nu ma astept la asta sa se intample prea curand, ori daca o sa se intample, probabil o sa fie prea tarziu). Si poate daca o sa se desparta de el, o sa-si ia la fel de repede pe altul... Tin sa precizez din nou ca nu vreau sa intervin in relatia lor DELOC.
2. Fie treaba asta imi confirma ca majoritatea fetelor, oricat de "destepte" sunt si asa mai departe, o sa-si gaseasca doar idioti care nu stiu sa le pretuiasca la adevaratul lor potential. In loc sa-si gaseasca un baiat la locul lui, care sa le iubeasca pentru ceea ce sunt, sa le sustina, isi iau toti RETARDATII care isi bat joc de ele si le vad ca pe un obiect sexual si dupa se plang "de ce sunt toti la fel".
Ce am observat, e ca daca ti-o arzi fuckboy, ai sanse sa iei aproape orice fata. Dar daca esti un baiat care se comporta frumos, etc, esti luat drept prost.
Stiu, multi o sa zica: "dar daca apare unul ca tine in relatia ta cu ea sau cu o alta fata? Cum o sa reactionezi?"
In primul rand, eu daca ii ofer tot ceea ce ii trebuie, nu o sa bata la alte usi, normal ca o sa vorbeasca cu baieti, dar nu o sa aiba ochi pentru ei. Si normal ca nici eu nu as "trada-o". Acestea fiind spuse:
Va multumesc ca ati citit pana aici si va multumesc pentru raspunsurile voastre!

7 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"doar nu sunt idiot sa-i spun asta in fata, lol"

Tocmai ca ai ajuta-o sa vada padurea de copaci si poate o trezesti la realitate.

| anonimous05 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cine stie cum o sa perceapa toata treaba, iar eu nu vreau sa cad in penibil, prefer sa imi pastrez imaginea cu care ma stie, cu toate ca nu am oferit mai multe detalii aici, atunci chiar ziceati si voi ca e idioata ea, nu ala. E o cauza pierduta. Mai sunt si alte fete, nu e capat de lume. Mersi de raspuns.

| anonimous05 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

E imposibil sa o ajuti sa vada padurea de copaci, ea e prinsa in lumea ei cu tipu respectiv. Treaba lor. Nu vreau sa-i spun chestia asta si dupa sa cad in penibil, prefer sa-mi pastrez imaginea pe care o am. Daca era fata desteapta, isi gasea un baiat pe masura... mai ales ca eu din partea ei nu ma asteptam la asa ceva, de fapt nici nu stiam ca are prieten, ea mi-a spus ulterior si anumite detalii care m-au dat pe spate, daca le-as spune aici... laughing)))
La faza respectiva, tipu ala a dat de o "mina de aur", primeste si placeri sexuale si asa mai departe. Nu stiu cat o sa dureze, asta daca se prinde ea ca totul a fost iluzoriu ori asta daca vrea el sa o tina. Oricum, eu nu vreau sa fiu alternativa ei, dupa ce a stat cu lingaul ala. Mi se face scarba deja. Mersi pentru raspuns.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonimous05):

"Mai sunt si alte fete, nu e capat de lume."

Odata ce-ai ajuns sa constientizezi asta, nu vad de ce te opreste felul in care s-ar comporta cu tine dupa din a ii spune verde in fata ca e folosita.

| anonimous05 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu vreau sa-i ruinez viata, mai bine sa constientizeze singura. De obicei daca vrei sa ajuti pe cineva, te percepe ca pe un dusman, o sa constientizeze cu timpul. D:

| vasilemicutz a răspuns:

Salut! Parcă mi-ai citit gândurile... sunt intr-o situație foarte asemănătoare: de mai mulți ani sunt îndrăgostit de o fostă colegă de liceu (acum sunt anul 1), căreia i-am spus ce simt pentru ea, dar sentimentul nu este reciproc. Este foare dureros când vezi ce multe ai in comun cu persoana respectivă si că "mentalitatea este sincronizată", dar primești doar prietenia ei...
Eu aș merge pe punctul 2), la concluzia asta am ajuns si eu, adică fata caută un băiat mai mare, pentru distracție mai mult. Probabil că în viitor aceste fete o să caute doar un băiat de casă pentru o relație de lungă durată si eventual o căsătorie.
Momentan nu ai ce face, nu pot să îți zic "treci peste" fiindcă știu că aceste vorbe nu ajuta cu nimic. Încearcă doar să nu le strici relația și să nu devi frustrat fiindcă va fi si mai greu pe viitor!

| anonimous05 a răspuns (pentru vasilemicutz):

Salut, multumesc pentru raspuns. Chestia e ca fata e mai mare ca si mine, dar nu e un impediment treaba asta, atat timp cat va placeti reciproc, construiti ceva impreuna. Ma mira faptul ca o fata asa buna si-a luat un idiot pe masura. (nu pot sa dau multe detalii)
Oricum o sa trec peste, asta e. Nu trebuie sa ne mintim pe noi, sau sa ne facem scenarii, ar trebui sa o luam asa cum este, pentru mine este o cauza pierduta VESNIC. Daca ele vor idioti, sa nu caute mai tarziu sau sa le para rau pentru decizia facuta.