| DouaPuncteD a întrebat:

Din cate observ, la intrebarile postate de anumiti membrii ai site-ului TPU la aceasta sectiune, vad ca multi recomanda sa cumpere prezervative, celor care ne povestesc zii de zi ca fac sex neprotejat si sunt in panica. Oare nu va ganditi ca poate ar fi o rusine pentru unii, pentru altii nu. Voi mereu incercati sa ii ajutati pe membri acestui site. Si pe mine ma ajutati foarte mult in orice situatie si pentru asta va multumesc din suflet. Deci intrebarea mea este:

Este o rusine sa cumperi prezervative? De ce unii oameni sunt rusinosi?

La cel mai bun raspuns dau funda:X.De curiozitate pentru mine.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mai ruşine mi-ar fi să mă duc la dermato-venerice cu un sifilis de toată frumuseţea.
Mai ruşine mi-ar fi să stau 6 luni câcat la cur dacă am luat HIV sau nu.
Mai ruşine mi-ar fi să mă îngălbenesc de la hepatită şi să torn în mine pastile toată viaţa.
Mai ruşine mi-ar fi când m-apuc să strâng bani de avort.
Astea sunt REALE motive de ruşine!
Să cumpăr prezervative? E ca şi cum mi-aş cumpăra ţigări sau bilet de tramvai. E ceva normal şi firesc!

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e o rusine sa cumperi prezervative. Este un gest matur si responsabil.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ce rusine, bai nene?! Du-te la un supermarket si alegi la iesire o casa cu baiat casier! Dimpotriva, este o dovada de maturitate, prevedere si responsabilitate! Si eventual ia-ti o provizie serioasa, ca sa ai!: cu contur, cu arome de fructe sau cioco, etc.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Probabil pentru că sunt minori unii. Nu e nicio ruşine dar acum depinde de persoană! Baftă!

| Азбука a răspuns:

Cum ai vrea sa sune cel mai bun raspuns? laughing

| Pacala a răspuns:

Nu e o rusine sa cumperi prezervative, ci o dovada de maturitate. Iar pentru domnisoara aia care zice ca s-ar simti nasol sa cumpere: sa vezi ce o sa-ti treaca "timiditatea" asta cand o sa iti intarzie menstruatia asa, mai multisor, dupa o partida de sex neprotejat. ehe, sa vezi ce responsabila devii dupa aia. Tare mai iau unii din voi sexul ca pe o chestie fara responsabilitati. Si tare o sa doara asta: sarcini nedorite, boli de care nici nu stiti ca suferiti.

| andradat a răspuns:

Este o rusine la o varsta atat de frageda sa ramana o fata gravida, fiindca un copil ii strica tot viitorul. Bineinteles ca nu este o rusine sa cumperi prezervativ. Gandeste'te asa: ori copil ori prezervativ. Cu care ti'ar fi mai rusine?

| Rebecca a răspuns:

Pentru ca odata ce mergi sa cumperi un prezervativ, vanzatoarea stie ca urmeaza sa faci sex. Si mie mi'ar fi rusine sa spun unei persoane pe care nu o cunosc : " Ma duc sa fac sex". Asta e.

| Miauti a răspuns:

Vb de barbati: de obicei unii barbati o au mica, si cred ca daca se duc sa cumpere pe masura lui, vanzatorul sau vanzatoarea va rade.
Sau alti nu doresc sa afle ce face el noaptea cu partenera. de aia in Japonia exista love hotel.

| andreea_9470 a răspuns:

Nu este deloc rusinos sa cumperi prezervative. din contra.tre sa fii mandra ca te protejezi de o eventuala sarcina nedorita sau de anumite boli.ar fii mai rusinos daca ar ramane cineva insarcinata pe la 15/16 ani, nu?

| Adyr0 a răspuns:

Da este rusine, daca au 14 ani si le sta mintea numai la sex. Nici macar nu mai au rabdare sa se maturizeze si gata for sa faca hap to the bau. Sunt persoane care nu se grabesc si persoane care prefera sa astepte pana-si gasesc jumatatea. Eu personal cred ca persoanele care asteapta au mai mult de castigat.

| Snow a răspuns:

Din cauza faptului ca sunt minorii, probabil parintii ii considera prea mici pentru a le vorbi despre educatia sexuala iar ei fac fara a se gandi la consecinte.

| acdcfan a răspuns:

Nu este deloc rusine. Dar multi sunt rusinosi pentru ca stiu ca altii fac haz pe seama lor ca nu au tupeu sa riste, dar eu sunt de parere ca, cu sanatatea nu te joci, nu ai de ce sa razi pe seama ei.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Eu una nu inteleg rusinea asta in a cumpara prezervative, de parca farmacista, vanzatoarea sau clientii nu fac sex cu prezervativ, doamne ma copii, maturizati-va.

| lifeistough a răspuns:

E o rusine cand cumperi prima data dupa aia e ca mersul pe bicicleta!

| OneGirl_8151 a răspuns:

Nu e o rusine, am o prietena care are 14 ani si i-a cumparat de ziua prietenului iei un prezervativlaughingnu i-a fostul rusine, unii oameni sunt rusinosi deoarece e ceva intim cu toate ca daca te duci pe strada daca ai peste 19 ani sunt siguri ca ai facut-o, unii oameni au acel sentiment de rusine si bun simt tot odata, ca nu poti sa te duci si sa ceri un prezervativ asa direct fara nici o rusine in cuvintele tale, te intimidezi, e normal pentru uniihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosesc prezervative foarte rar, insa nu mi-e rusine sa cumpar, nu mi-a fost niciodata.