| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o relatie de peste 8 ani si nu suntem casatoriti (dorim anul viitor)! In acesti ani am intretinut si relatii sexuale! De inselat nu ne-am inselat niciodata! Se spune ca e pacat sa intretii relatii sexuale inainte de casatorie, dar noi ne iubim si din mai multe motive nu am reusit sa ne casatorim! Avand in vedere ca nu m-am culcat cu nici o alta fata si cu cea cu care m-am culcat o iubesc, ramane tot un pacat? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Ai facut o mare greseala sa intrebi asta. Din punct de vedere crestin, sexul inainte de casatorie e pacat, ba mai mult, e pacat si daca e practicat doar pentru placere. Daca va iubiti, ce conteaza ce zice popa sau o carte scrisa de cine stie ce fel de oameni care au trait acum 2000 de ani? (ai putea folosi practici medicinale de acum cel putin 1000 de ani?)

| AnonimusGate a răspuns (pentru Mădă0611):

Da sunt leacuri de acuma 1000 de ani care dau roade mai bune ca medicamentele noastre big grin

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

"Se spune" multe. Daca voi va simtiti bine si mai ales NU AVETI DE CE SA VA SIMTITI VINOVATI, stati linistiti. Nu atirna relatia voastra intr-o nenorocita de membrana si momentul ruperii ei...
P.S. Cu dedicatie pentru habotnici - daca faceau anal si oral de se rupeau dar era valva intacta, tehnic vorbind nu era pacat... nu?

| costis a răspuns:

In biserica ortodoxa exista spovedanie si rugaciuni numite Canon, pentru cei constienti de pacatele lor.

NOname
| NOname a răspuns:

"Duhovnicul: Un abstinent sexual ce se îmbracă în rochii, cel mai în măsură să dea sfaturi despre sex..."

https://www.facebook.com/......504545972/

Ciprian, e absurd şi trist că vă limitaţi singuri fericirea, învinovăţindu-vă pentru ea, din cauza credinţelor iraţionale, cu care aţi fost îndoctrinaţi de nişte bizari şi şarlatani.

| Zenicide a răspuns:

De ce te intereseaza parerea altora? Important e cum va simtiti voi.

| thealchemist a răspuns:

Treaba asta cu pacatul e ceva relativ, tehnic vorbind e pacat sa intretii relatii sexuale chiar si dupa casatorie pentru ca crestinul e chemat la sfintenie, la o viata eliberata de tentatiile lumii materiale.
asta e insa un ideal, eu zic sa nu te ingrijoreze pacatul asta adevarat ori imaginar, oricum ar fi, ci sa te feliciti ca timp de 8 ani ai reusit sa fii fidel, ceea ce dupa cite stiu eu e destul e rar.

| danay72 a răspuns:

Da,important e sa iti ceri iertare si sa nu mai practici pacatul.

| Ager a răspuns:

Tu îi faci un cadou prietenei tale, dar o rogi să îl deschidă când ajunge acasă (să presupunem că ar fi esențial să fie deschis acasă). Ea însă îl deschide imediat. Cum te-ai simți?

| Holiday a răspuns:

Lasand la o parte aberatia cu pacatul, te intreb, daca ceva merge bine, de ce ai schimba?

| Alcyon a răspuns:

Din punctul meu de vedere iubirea e cea care uneste doi oameni. Sunt o multime de persoane care se casatoresc si a doua zi divorteaza. Am cazuri si in familie... prin urmare, ce conteaza asta? E bine sa fii casatorit din alte puncte de vedere, ce nu tin de aspectul religios. De exemplu, daca dupa o anumita varsta (cam 30 de ani) mai esti necasatorit sau n-ai copii, esti privit cu suspiciune. Apar intrebari de genul: O avea probleme de comunicare? Nu-i place sa-si asume responsabilitati? O fi imatur? Iar astea-s niste lucruri care nu dau bine.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Cum o fi sa gandesti ca la 1900? Stau asa si ma intreb si inca n-am gasit raspunsul.

Stii ce e pacat? Sa constati dupa casatorie ca nu va potriviti la pat si sa divortati. Si nu ma refer la pacat din asta de indoctrinati, ci e pacat de amandoi si de timpul pierdut. Sau, ma rog, poate unii sunt masochisti psihoemotional, le place sa se chinuie, mai stii...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da! Citeste argumentul biblic din 1Corinteni 6: 9, 10. Deci relatiile sexuale intretinute inainte de casatorie, sunt numite in Biblie,, fornicatie sau preacurvie ", lucru detestabil in ochii lui Dumnezeu. De pilda, de unde stii ca te ve-i casatori cu ea? Poate se iveste ceva neprevazut,? Te-ai intinat pe tine, si pe ea. Daca erai crestinul adevarat, o iubeai cu adevarat cautand sa faci vointa lui Dumnezeu. Daca o iubeai cu adevarat, nu o murdareai, si nici ea nu era de acord. Dar iata ce ne invata Biblia citeste Isaia 1:2-6< 16,18. Isaia 48:17-19.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul este inlauntrul tau.
Ateii de pe site pot sa-ti dea binecuvantarea lor, daca asta iti doresti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.traiti in pacat si in curvie.in fata societatii si a lui Dumnezeu.cand o vei incununa alaturi de tine imparateasa a inimii tale, Dumnezeu va va uni in sfanta taina a cununiei si veti fi in regula.de atunci inainte. daca veti fi iertati, nu stiu,. taica parintele stie.

| Ilie0 a răspuns:

Da este curvie! Nu ai voie numai dupa ce te casatoresti!

| mirovi a răspuns:

Scrie foarte clar in poruncile lui MOISE sa nu preacurvesti, sa nu rivnesti la femeia altuia, in concluzie eu nu vad nici un pacat la relatia voastra mai ales ca e bazata pe iubire.
Traditia populara spune ca e pacat ca femeia care nu mai e virgina sa intre in biserica in rochie alba de mireasa.