| NorbIdk a întrebat:

Salut, TPU.
Voi fi foarte direct :
Prietena mea s-a schimbat, relatia s-a schimbat, totul. De la un timp simteam ca nu e ca inainte, simteam ca se intampla ceva. Recent mi-a spus "cred ca va fi nevoie de o pauza" sau ceva de genu. Stiu ca am procedat foarte gresit, foarte prost... am luat postura de catelus si am rugat-o sa se mai gandeasca ca nu vreau sa renunt la 9 luni si 2 saptamani asa aiurea. Mi-a raspuns ca nu mai suntem ca inainte. Dupa aceea i-am spus sa incercam amandoi sa fim ca inainte si daca nu se poate luam o pauza si asta e. Toate bine mersi, am inceput sa fim ca inainte simteam ca incepe din ce in ce mai mult sa ma iubeasca din nou, dar cand simt asta. POC! La prima greseala cat de mica... se supara pe mine. Acum mi-a spus ca nu crede ca mai simte nimic.
Ce trebuie sa fac? Banuiesc ca trebuie sa o las... Astept raspunsuri si va rog nu cu injurat sau cu jigniri.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca dureaza comportamentul ei frumos, posibil sa se fi speriat la ideea despartirii sau sa fi avut o ezitare in fata inevitabilului.
Cert e ca imediat cum ai luat atitudine, lucrurile s-au schimbat, ceea ce inseamna ca nu ai gresit deloc.
Fetele, femeile au ciudatenia care se numeste nehotarare si de multe ori singure nu stiu ce vor.Sa incerci sa intelegi de ce, e munca de psiholog si psihiatru la un loc.
Important este ca nu v-ati despartit si lucrurile par sa mearga bine.Un singur lucru sa ai grija, nu-ti imagina ca totul va fi roz, calm si linistit tot timpul de acum incolo, fii gata de reactie in caz ca ii revin sentimentele negative.

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Pauza a fost cred,bunavointa si increderea ei sa mai faceti o incercare.
Acum,insa, daca spui ca se supara din orice si ti-a spus ca nu crede ca mai simte nimic pentru tine, e inceputul sfarsitului.
Posibil sa fi gasit altceva mai interesant, posibil si sa se fi plictisit, la 14-15 ani ai nevoie de actiune, de intriga, musti cu pofta din viata si e greu sa te hotarasti a cui bucata vrei s-o incerci intr-adevar, ai nevoie sa acumulezi experiente si totul se desfasoara cu o viteza ametitoare.
Retrage-te, ofera-i libertatea sa faca ce doreste si nu o fa cu jumatate de inima.La 14 ani a reusit sa stea cu tine mult mai mult decat era de asteptat, ceea ce ma face sa cred ca e o fata care stie si ce spune si ce vrea.
Si vrea sa fie libera.
Intelege-o.

| NorbIdk explică (pentru greece12):

Uite, faza e ca acum am vrut sa o las, i-am spus gata cu jignirile cu certurile si sa imi zica ce vrea, iar acum ma iubeste si e foarte draguta... nu mai stiu ce sa cred.

| greece12 a răspuns (pentru NorbIdk):

Daca dureaza comportamentul ei frumos, posibil sa se fi speriat la ideea despartirii sau sa fi avut o ezitare in fata inevitabilului.
Cert e ca imediat cum ai luat atitudine, lucrurile s-au schimbat, ceea ce inseamna ca nu ai gresit deloc.
Fetele, femeile au ciudatenia care se numeste nehotarare si de multe ori singure nu stiu ce vor.Sa incerci sa intelegi de ce, e munca de psiholog si psihiatru la un loc.
Important este ca nu v-ati despartit si lucrurile par sa mearga bine.Un singur lucru sa ai grija, nu-ti imagina ca totul va fi roz, calm si linistit tot timpul de acum incolo, fii gata de reactie in caz ca ii revin sentimentele negative.

| Andreea52 a răspuns:

Cred ca cel mai bine e sa faceti o pauza, e mica si nu stie ce vrea inca. E normal ca la varsta ei sa doreasca sa experimenteze mai multi baieti. Si tu vei vedea ca, poate nu acum, mai tarziu vei realiza ca poate nu e persoana potrivita si ca vrei altceva pentru tine. E bine sa luati o pauza si daca exista cu adevarat acele sentimente puternice numite intr-un cuvat "iubire" soarta va va aduce din nou impreuna, e chestiune de timp, doar...

| Alcyon a răspuns:

Cati ani are?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

14, imediat 15, eu 17. si da stiu ca e mica... si poate aberez, dar chiar stiam amandoi ce vrem de la relatia asta pana acum aproximativ o luna.

| NorbIdk explică (pentru Alcyon):

14, aproape 15... eu am 17. da stiu, e cam mica si s-ar ptuea sa fie asta dar crede-ma ( stiu ca aberez ) pana acum o aproximativ o luna am stiut amandoi clar ce vrem de la relatia asta... si eu prost, prima iubire adevarata, chiar am crezut.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai se pare ca vreti lucruri diferite, tu o vrei pe ea, ea vrea pe altcineva.
Invoca motive si se supara pentru ca vrea sa se desparta de tine dar nu stie cum, nu vrea sa te raneasca. Las-o sa plece.

| corhaz a răspuns:

La 14 ani de fapt pana la 18 fetelor le place sa fie asa cu mai multi ele considera distractie relatiile mai ales la 14 15 ani

| NorbIdk explică (pentru corhaz):

Daca ma crezi, ea nu e asa. E fata cuminte. Invata are numai 9, 10, e foarte frumoasa, desteapta si nici nu iese pe afara. Nu o lasa macia'sa pana nu termina cu examenele.

| Silenz a răspuns:

Daca se supara la fiecare greseala, cat de mica, e clara treaba. E frustrata de ceva anume si tot asteapta sa gresesti cu ceva ca sa iti scoata ochii.
Parerea mea este ca nu mai simte nimic pentru tine daca s-a ajuns in stadiul asta, sau mai rau, are deja pe altcineva

| NorbIdk explică:

Va multumesc frumos tuturor, in special "greece12". Da, e nehotarata imi spunea ca uneori ma iubeste si uneori ii vine sa ma dea cu capu de pereti =]]. Adevaru e ca e si stresata cu examenele, dar uneori simt ca nu prea ii pasa si peste 5 minute ma simt cel mai iubit din lume ...nu pot sa o inteleg. Luni, ma vad din nou cu ea si o sa ii spun frumos. " Uite m-am saturat de toata chestia asta... vreau sa imi spui ceva clar, ori impreuna si ma iubesti ca inainte, ori despartiti. Daca zici impreuna nu vreau sa te superi din orice chestie mica si inutila ". Din nou va multumesc frumos, noroc in dragoste si sanatate multa tuturor.

| Candoi_Corina_1998 a răspuns:

Buna,numele meu este Corina, am o relatie de 1 an si 9 luni cu un baiat si sunt in aceeasi situatie ca si tine : Prietenul meu e de nerecunoscut in ultima vrene incep sa cred ca poate nu mai simte nimic pentru mine sau poate a intervenit monotonia,problema e ca nici eu nu stiu ce sa fac dar stiu ca situatia asta nu e deloc in regula,eu nu ma simt bine asa si ma afecteaza compotamentul lui din ultima perioada,nu cred ca o pauza ar rezolva lucrurile, din contra, le-ar inrautatii deoarece aceasta pauza nu face nimic alteva decat sa va separe si mai mult eu cred ca cea mai buna solutie este comunicarea, puteti incerca sa va puneti unul in locul celuilalt dar acum daca ea nu te intelege de nicio culoare atunci relatia nu merge, timpul ii poate apropia pe unii si distanta pe alti deci faptul ca aveti 9 luni nu schimba nimic doar daca asta nu a fost inainte o relatie serioasa, dar daca ea si.a pierdut pe parcurs interesul asta e alta treaba si cum dragoste cu sila nu se poate cea mai buna solutie e sa discutati si sa incheiati relatia pe cale amiabila.