| Bogdiii93 a întrebat:

Vreau sa fiu sincer si sa spun tot ce s-a intamplat intre mine si fosta mea prietena.Eu m-am despartit de ea in urma cu 6 luni, dupa o relatie de 1 an de zile.In toata relatia noastra, numai la inceput, 2 luni a fost bine, in rest doar cearta si scandal, deoarece eu sunt am fost foarte gelos.De cateva ori am dat in ea,o jicneam,o scuipam,o cicaleam,deoarece credeam ca ma inseala.Ea nu s-a despartit de mine,chiar daca ma purtam mai mult urat cu ea decat bine si ma ierta de fiecare data,ma alinta,avea rabdare cu mine si imi vorbea frumos.Ce credeti,cat am fost cu ea,m-a inselat? S-a dus la altul,inselandu-ma si i-a spus,de exemplu:"Nu il pot lasa ca il iubesc!". Crede-ti ca m-a inselat si dupa aceea a venit inapoi la mine, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic? Orcum sunt constient ca alta fata nu ar mai accepta atatea si atatea si pentru asta, eu regret acum.Imi pare rau! Vreau sa imi raspunde-ti la aceasta intrebare, cum e mai bine si mai adevarat si fara sa luati in ras.O seara placuta incontinuare!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Noi nu avem de unde sa stim daca te-a inselat sau nu, avand in vedere ca situatia este foarte putin detaliata, iar tu nici nu ai mentionat de ce crezi ca te insela. Pentru mine ca persoana din afara, mi se pare ca sufereai putin de paranoia, avand in vedere ca nu ai dat drept exemplu, niciun motiv pentru care credeai ca te insala.
Este un pic nasol pentru tine ca dupa 6 luni, dupa ce v-ati despartit singura intrebare care sa te mancine sa fie daca te-a inselat sau nu. Scuza-ma ca iti spun, dar asta nu este un mod de gandire sanatos. In loc sa te gandesti daca te-a inselat sau nu ar trebui sa o dai uitarii, dupa ce spui ca i-ai facut atatea. In timp ce tu presupuneai, aveai dubii si credeai ca te insala, o banuiai fara sa ai vreo dovada a vreunui fapt, o bateai si o jigneai. Tu o condamnai pentru un fapt care nu era sigur, in timp ce tu treceai la fapte. Din punctul meu de vedere, ceea ce a mers prost in relatie nu a fost faptul ca exista posibilitatea sa te insele sau nu, ci faptul ca a stat cu tine dupa cate i-ai facut si faptul ca tu te-ai comportat cum te-ai comportat.
Parerea mea sincera este ca daca avea pe altul, te lasa de mult. Daca ar fi avut pe altcineva care ar fi tratat-o cu respect, ar fi alintat-o, ar fi trat-o ca o fiinta umana, nu ar mai fi stat cu tine nici macar o secunda. Oricat de fraiera ar fi o persoana, nu ar fi atat de fraiera, poate doar daca avea niste tendinte masochiste. Nu conteaza daca te-a inselat sau nu. Si daca te insela, nu trebuia sa reactionezi in felul asta. Daca aveai dubii ca te insala, te desparteai de ea, puneai un detectiv, naiba mai stie ce, dar nu incepeai sa o lovesti. Si daca cineva te insala, nu incepi sa bati persoana respectiva, suntem oameni, nu animale. Exista moduri mult mai umane de a rezolva lucrurile astea.
Sfatul meu pentru tine ar fi sa vezi un psiholog, iti spun din nou, foarte sincer ca tipul asta de gandire este extrem de nesanatos, exceptand faptul ca esti gelos pana la obsesie, pari sa ai probleme cu stapanirea furiei, tu inca esti fixat pe intrebarea daca te-a inselat sau nu, dupa atat timp, la tine asta este marele semn de intrebare. Acest mod de gandire te va afecta mai tarziu, mult mai rau decat acum. Si nu te va afecta numai pe tine, dar ii va afecta si pe cei din jurul tau. Nu este o rusine, dar ai niste probleme si cred ca cel mai corect mod ar fi sa incepi sa le rezolvi. Cred ca ar trebui sa o iei si pe fosta ta prietena cu tine, dupa ce a indurat atatea de la tine, am cateva dubii si in privinta ei.

7 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Eu in locul ei nu m-as mai intoarce la tine. Esti un animal! Cum sa o scupi? ca tiganii? sa o lovesti si jignesti?
Ai avut mare noroc ca inca a mai stat cu tine.

| Alcyon a răspuns:

Esti dus cu capul. Cum sa dai intr-o femeie, mai?

| Mămăligă59 a răspuns:

Tu esti un tip foarte distrus, un terminat si un idiot.
cum poti sa-i faci asa ceva iubitei tale? tu gandesti macar? ai un creier(sper), foloseste-l! cum frate sa dai in ea, sa o scuipi, sa o jignesti, doar pentru ca ai niste banuieli stupide care n-au nicio treaba cu realitatea?
p.s. gandeste-te un pic la ce ai facut.

| Riko_Richardo_1982 a răspuns:

La cum te comportai cu ea deja imi dau seama ca e o fire rabdatoare,nu cred ca te-a inselat, daca esti gelos nu inseamna altceva decat ca o iubesti foarte mult, iar daca ea nu s-a despartit de tine din cate i-ai facut nu s-ar fi despartit pentru atlul, ia-o inapoi, nu mai sta!

| Amorosa18 a răspuns:

Daca iti accepta asemenea chestii fata respectiva cred ca te iubea foarte mult si ca nu te insela.( si eu am prietenul fff gelos, nu pot face mai nimic din cauza lui, dar il iubesc, chiar daca uneori ma enerveaza si ne certam) ..Ai fost un 'prost' (scuze big grin ) dar asa ceva nu se face cu o fata. fii multumit ca a stat atata timp cu tine. incearca sa ai mai multa incredere in persoana iubita. o seara frumoasa :*

| horia98 a răspuns:

Nu te supara pe mine, dar sa dai intr-o fata areti cat de nemilos si de "cretin"esti (fara suparare) ..sa fi gelos este bine fiindca numai cei gelosi iubesc cu adevarat, dar sa fim seriosi ca daca relatia ta cu fata aceea era numai lapte si miere era o monotonie totala...nu ai facut de loc bine in felul cum ai procedat fiindca nu aveai dovezi ca ea te-a inselat si mai ales o persoana care iubeste cu adevarat si trece prin atatea numai ca sa fie cu persoana iubita sa stii ca nu are cum sa te inselewinking.o seara placuta!

| BeatrisBea a răspuns:

Pai in primul rand nu se face asa ceva..ai facut cel mai urat lucru pe care poate sa il faca un barbat sa dea intr-o femeie, si pentru asta ar trebui sa intri in pamant de rusine, daca vroiai sa afli daca te inseala sau ceva cred ca era mai bine si mai simplu sa porti o discutie serioasa cu ea..nu sa o jignesti si ce ai mai facutwinking daca te-a inselat dupa toate asta scuza-ma ca iti zic chiar MERITI gandeste-te ca trebuie sa iti tratezi iubita cum ai vrea sa fie tratata fiica ta, mama ta.Eu sunt fata si sincer nu as sta cu un baiat ca tine, sau cu un baiat care jigneste, bate, scuipa o fata.Erai gelos? si crezi ca gelozia te duce undeva? nu, chiar nicaieri, din contra.