| ReSp3c7 a întrebat:

Vreau si eu niste sfaturi! nu e nici o aberatie in ceea ce spun sau vreo poveste nascocita de mine. sa incep:eu si iubita mea ea 14 ani eu 16avem o relatie de aproape 1 an. ne iubim foarte mult dar parintii ei nu vor sa o lase sa fie cu mine ca sunt golan, ma rog. si am hotarat ca prin luna septembrie. octombrie sa fugim impreuna daca ei nu ne lasa noi vrem sa fim impreuna si ne-am gandit sa strangem bani pana atunci sa stam cu chirie intr-un apartament. eu pe atunci avand varsta de 17 ani pot sa ma angajez avand in vedere ca stiu si o meserie cea de vopsitor auto. ne-am descurca intr-un fel dar problema e.cu parintii si politia.ai mei o dau eu la pace cu ei.sunt destul de intelegatori. ei poate sa stie de treaba asta dar ai ei. nu stiu ce sa le spunem ca daca fugim asa. o sa creada ca a disparut si poate sa faca plangere la politie si sa o caute.sa o dea prin urmarire nu stiu ce,, chestii complicate si nu vrem asta. noi vrem sa ne informam sa vedem daca exista vreo posibilitate ca politia sa nu se bage intre noi. si as vrea sa stiu daca ne-ar gasi politia. ce ar putea face.? chiar daca ea ar spune ca ma iubeste si vrea sa fie cu mine cu orice pret.? Vreau sfaturi de la oameni cu o lectie de viata. nu ori cine. va rog Tratati Aceasta Rugaminte pe care vi-o adresez cu Respect. am nevoie de mare Ajutor... ( Funda ) Fara " incercati sa vorbiti cu parintii ei" - am incercat dar in zadar nu sunt niste oameni care vor sa inteleaga. Va multumesc Anticipat! ( Scuzati categoria )

Răspuns Câştigător
| SamSon a răspuns:

Salut! a, ai o situatie mult mai delicata si-am avut rabdare sa-ti citesc mica,, poveste''. Da, te cred. Dar vezi tu, si eu am o varsta asemanatoare, dar nu cred ca e,, necesar sa fugi'', pentru ca o sa-ti pui politia pe cap si o sa te bage pentru,, rapire'' sau, cine stie ce le mai trece lor prin cap. Parerea mea e sa le demonstrezi parintilor ei ca nu esti ceea ce cred ei. Multa bafta! Sa ma anunti prin mesaj privat daca-ai reusit ceva!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ea va avea sub 15 ani impliniti la momentul fugii, indiferent ce va spune ea tu vei fi acuzat de rapide si, eventual de viol (daca examenul legistului va dovedi ca fata a avut contact sexual). o fetita de sub 15 ani nu are discernamant, prin urmare nu isi poate da acordul si tu vei fi judecat pentru aceste infractiuni. Daca are peste 15 ani si declara ca a fost de acord cu plecare, vei primi o amenda si ea va fi returnata familiei (evident daca nu a avut contact sexual, fiindca daca a avut tu vei fi pedepsit pentru corupere de minori)

| kiv1990 a răspuns:

Tu ai 17 ani, ea 15, aveti toata viata inainte unde va grabiti? uite iti povestesc o istorie
un baiat de 15 ani s-a indragostit de-o fata de 14, dupa o relatie de un an parintii fetei le-au interzis sa se intilneasca. Ei au fugit impreuna, au inkiriat un apartament, el lucra iar ea invata, au locuit impreuna pina ea a finisat universitatea(25 ani). apoi insfirsit dupa 9 ani parintii le-au permis sa se casatoreasca. La o luna dupa nunta au divortat. acum el a ramas golan fara profesie si lucreza din greu pentru nimic. Tu tot vreai asta?
Procedeaza cum crezi ca e corect insa eu o sa-ti spun asa: tu trebuie sa-ti continui studiile, cu ea o sa va intilniti in continuare dar nu va grabiti sa locuiti impreuna voi nu aveti 18 si daca parintii ei nu te iubesc o sa scrie cerere la politie si o sa ai mari probleme

| xanderblackx a răspuns:

Bun, in primul rand politia are un "cuvant" de spus in aceasta ecuatie, pentru ca parintii ei ar putea sa faca plangere de rapire, aici avand tu o mare si serioasa problema. tu stiind meseria de vopsitor auto (ma bucur ca sti sa faci ceva) dar nu stiu cat de mult vei castiga din chestiunea asta. ideea in sine este ca voi sunteti niste copii inca, nu stiti ce inseamna responsabilitatea in general, ce inseamna grijile cotidiene, ce inseamna "familia" si mai ales cums a intretii un astfel de camin. din ce a-ti vazut la parintii vostri credeti ca stiti deja... wrong. mai bine pastrati relatia asa cum este, va mai ascundeti putin pe ici pe colo, daca intr-adeavr va iubiti precum spuneti o sa mearga si-asa, pana mai cresteti putin. puneti mana pe carte, invatati, luati-va examenele cu brio si faceti ceva cu viata voastra inainte sa va ruinati. daca faceti toate astea si veti avea un viitor material mai bun si iubirea este atat de mare. sunt sigur ca o sa fiti impreuna. ce "gospodina" crezi ca poate fi ea la 15 ani? sau cum crezi tu ca este viata de familie la 17 ani? hai fi serios... parerea mea este sa va calmati putin, ganditi inainte sa actionati, iar daca hotarati sa luati decizia mentionata de tine mai sus, vei avea nevoie de mult noroc, extraordinar de mult. numai bine

| ElGreco88 a răspuns:

Salut, din punctul meu de vedere face-ti o mare prostie prin fuga de acasa, nu prea cred ca te descurci tu prin "lume" de la varsta asta. Si punete in locul parintilor fetei sau ai tai, daca ti'ar pleca copii / fugi de acasa ai fi fericit? te'ai simti bine? Cat despre nevointa din partea parintilor fetei in a avea o relatie cu tine, convingei ca nu au dreptate, daca esti constient ca au dreptate ar fi cazul sa te dai la o parte si sa nu strici viata fetei! Salut!

| OSimplaFata29 a răspuns:

Deci... nu cred ca fuga voastra sr fi cea mai buna solutie! mai mult ati complica lucrurile! si in plus, atunci cand parintii vor sesiza lipsa fetei normal ca vor chema politia pentru ca pana la urma sunt parintii ei si ar fi ingrijorati! pentru a-i convinge ca nu esti un baiat asa ''rau'' cum cred ei, incearca o vreme sa le respecti decizia, sa faci tot posibilul ca parintii ei sa vada o schimbare in tine. incearca sa te transformi intr-un good boywinking cu siguranta vor observa asta happy sper ca te-am ajutat happy

| Blondtuzuuumk41 a răspuns:

Frate.Sunt Un Or Si Cine.Dar parerea mea daca imi permiti e ca:Nu merge ca in filme.happy.Am inteles ca iei sunt tematori, nu te accepta din anumite motive(nu conteaza care's alea dar pana la urma o fac ca si tine din dragoste.Eu zic ca le este frica exact de ceea de doresti tu sa faci straight face, Sa fugi cu ea, sau cine stie ce.Ei pana la urma sunt parinti ei si tin la ea).In fine sfatul meu umil ar fi ca voi2 sa nu renuntati la iubrea voastra la relatia voastra.Sa indurati, sa invatati sa va purtati de grija.Mai bine zis sa cresteti usor usor impreuna.Cu timpul o sa va maturizati.Si poate parinti ei vazand ca nu renuntati si vazand (peste ceva timp acordati timp relatiei straight face ) Cata grija, protectie, si dragoste ii oferi iubitei tale, o sa accepte pe tine un ''golan''asa cum esti... POATE, POATE o sa te accepte.In principiu vreau sa zic ca:Ea daca studieaza..las-o sa isi faca studiile sustine-o asa cum poti, ramai langa ea-ramaneti impreuna treceti peste tot ce va impiedica-ca cei din jur sa vada ca e iubire.Incercati asa cum puteti sa fiti ca o micka familie tu si ea.Fa compromisuri. Poate asa o sa mai lase si parinti fetei de la ei si in final peste ceva timp O sa puteti fi o FAMILIE. Daca asta iti doresti sa fie pace intre ei si tine.Ca asa ii frumos. Daca nu vrei asta si gresesc spune-miwinking Eu ma scuz.Repsect si stima man.

| andubos a răspuns:

Ba va un furt in mexic si vugi in america acolo no sa va geseasc

| canabisssssss a răspuns:

Avem povesti asemanatoaresadnici eeu nu stiu ce sa facstraight face

| AlexJman97 a răspuns:

Salut!
Du-te si fugi cu ea in lume! Multa bafta sa nu va gaseasca politia!
Pa pa!