| bibanulmare21 a întrebat:

Salutare, acum 2 săptămâni am făcut o cu prietena mea prima oara. După ce am terminat in prezervativ l am rulat pana sus și l am aruncat, apoi am luat altul din cutie și l am rulat de sus pana jos, menționez că aveam putina spermă pe mâna de la acel prezervativ când l am pus pe cel nou. Sunt șanse să rămână gravidă? A fost pe stop cu vreo 15-16 zile înainte. Sunt foarte speriat si nu stiu ce sa mai fac, doar la asta mă gândesc și nu mi da pace. Nu mi am dat drumul în ea și nici prezervativul nu s-a spart. Va rog seriozitate, chiar nu e timp de glume. mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se porneste la o anumita data care poate fi calculata doar in cazul in care CICLUL MENSTRUAL este unul REGULAT carese produce mereu dupa un anumit numar de zile dintre2 menstruatii consecutive. In cazul in care CICLULeste NEREGULAT, numarul de zile a fiecarui ciclu poate sa difere chiar foarte mult intre ele astfel ca NU se poate stabili nici lungimea si nici data la care urmeaza sa se produca menstruatia. Deci intarzierea inceperii menstruatiei poate sa NU se datoreze unei sarcini, ci cu totul altor cauze de natura unor dereglari hormonale considerate ca fiind "normale" in cazul ciclului neregulat. Insa menstruatia pornita la termen reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in uter in CICLUL abia terminat.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a fi putut ajunge din greseala o cantitate chiar si infima de sperma in vagin prin acel mod (incorect) de a-ti monta prezervativul pe penis este extrem de mica, insa nu si absolut complet imposibila. Este o intrebare la care nu se poate da un raspuns transant, precis, indubitabil, insa totusi formarea unei sarcini intr-un astfel de mod pare cu totul absurd/neverosimil si de domeniul fantasticului. In mod sigur menstruatia se va porni in zilele urmatoare deoarece se pare ca ar cam fi timpul. Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns (pentru bibanulmare21):

Menstruatia se porneste la o anumita data care poate fi calculata doar in cazul in care CICLUL MENSTRUAL este unul REGULAT carese produce mereu dupa un anumit numar de zile dintre2 menstruatii consecutive. In cazul in care CICLULeste NEREGULAT, numarul de zile a fiecarui ciclu poate sa difere chiar foarte mult intre ele astfel ca NU se poate stabili nici lungimea si nici data la care urmeaza sa se produca menstruatia. Deci intarzierea inceperii menstruatiei poate sa NU se datoreze unei sarcini, ci cu totul altor cauze de natura unor dereglari hormonale considerate ca fiind "normale" in cazul ciclului neregulat. Insa menstruatia pornita la termen reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in uter in CICLUL abia terminat.

| vocea a răspuns:

Daca nu iti dai drumul in vaginul ei nu o sa ramana gravida niciodata

| Deyne a răspuns:

Exista sanse minime ca ea sa ramana insarcinata, dar daca era in perioada fertila ar trebui sa iti faci griji. Daca iti era teama si nu erai sigur de asta, puteai sa ii dai pilula de a doua zi. Contraceptive ia? Oricum daca ai folosit prezervativul ar trebui sa fie ok, din cate stiu. Stai linistit nu va avea "norocul" sa ramana asa repede gravida!

Răspuns utilizator avertizat
| Deyne a răspuns (pentru bibanulmare21):

Depinde daca are ciclul regulat sau nu. Sa nu intarzie mai mult de o saptamana! Nu iti fa probleme. Daca are ciclul neregulat poate sa ii vina mai devreme sau mai tarziu decat trebuie. Cum spuneam, nu iti fa probleme, ciclul o sa ii apara, iar sansele ca ea sa ramana insarcinata sunt minuscule!

| Dragoș_Ion_2002 a răspuns:

Nu cred ca e posibil;-)