| Andreeaandreeasaa a întrebat:

Bună TPU! Aseara am făcut sex cu Iubitul meu. La primele 2 numere am folosit prezervativ apoi au mai fost încă două nr dar fără prezervativ nu s-a terminat în mine... înainte sa își dea drumul a scos o s-a șters foarte bine și a băgat o din nou. tin sa menționez ca ieri a fost fix ziua ovulației... sunt șanse sa fi rămas însărcinată?
Rog seriozitate! Dau funda.
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de cazuri si situatii, posibilitatea cat si probabilitatea sa se formeze o sarcina in conditiile descrise este FOARTE FOARTE MARE (de peste 80-90%) fiindca ultimele 2 acte sexuale au fost de fapt cu ejacularea continua in vagin a spermei care ramane in uretra penisului dupa fiecare ejaculare.
Intotdeauna dupa ce se produce ejacularea spermei, pe peretele canalului uretrei penisului ramane lipita o cantitate suficient de mare de sperma. Acea sperma ramasa in uretra la inceput este vascoasa, gelatinoasa si foarte aderenta (lipicioasa), insa dupa trecerea a 5-15 minute intervine procesul natural de fluidizare a spermei care devine din ce in ce mai lichida pana ce ajunge la consistenta fluida ca si apa si incepe sa se scurga din penis in mod imperceptibil dar in mod cert si sigur direct in vagin pe toata durata cat tine al 2-lea act sexual. Astfel se poate afirma ca in asemenea cazuri cel de al 2-lea act sexual este cu ejacularea continua a spermatozoizilor in vagin prin intermediul lichidului preejaculator amestecat cu sperma lichida. Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse maxime de sarcina, mai ales ca erai in plina ovulatie, pentru ca era deja sperma pe teava de la prima/primele ejaculari, care s-a scurs involuntar in vaginul tau, imediat cum a reintrodus-o.

Oare nu a mai avut 2 lei sa mai cumpere un prezervativ?
Ce v-a determinat sa faceti si sex fara prezervativ, mai ales in plina perioada fertila?

| Violleta2022 a răspuns:

Hai, ca la 17 ani esti mamica, felicitari!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fiti parinti.

| FantasyBoy a răspuns:

Daca a fost chiar seara trecuta, iei pastila de-a doua zi, si asta e tot.Simplu.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru FantasyBoy):

Este absolut/100% inutil sa mai fie folosita pastila contraceptiva (de a 2-a zi) in cazul in care ovulatia s-a produs deja, chiar si cu 1 singur minut inainte de a fi administrata pastila.
Singurul/unicul rost si rol al hormonilor existenti in pastila de a 2-a zi este cel de a BLOCA/INHIBA activitatea celor 2 ovare, pentru a se IMPIEDICA procesul de eliberare a ovulului din foliculul ovarian.
Daca OVULUL VIABIL este deja eliberat din OVAR, in acel caz este cu totul IMPOSIBIL ca hormonii sa mai poata impiedica/opri sa se realizeze/produca procesul de fecundare a ovulului de catre un SPERATOZOID. Pastila contraceptiva este eficienta numai in cazul in care a fost administrat in zilele perioadei fertile situate inainte de OVULATIE, sau chiar si in ziua OVULATIEI insa cu minim O ORA inainte de a se fi produs procesul de eliberare a ovulului din ovar.
Din acest motiv, raspunsul tau este gresit si in astfel de situatii este cu totul IRESPONSABIL sa mai fie folosita pastila contraceptiva.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru FantasyBoy):

Cum acţionează ellaOne?
ellaOne conţine substanţa ulipristal acetat, care acţionează prin modificarea activităţii hormonului natural progesteron, necesar pentru instalarea ovulaţiei. Drept urmare, acest medicament acţionează prin amânarea ovulaţiei. Contracepţia de urgenţă nu este eficace în fiecare caz. Din 100 de femei care iau acest medicament, aproximativ 2 vor rămâne gravide, fiindca :
Acest medicament EllaOne, este un contraceptiv utilizat pentru a preveni instalarea unei sarcini. Dacă sunteţi deja gravidă, acesta nu va întrerupe o sarcină existentă.
Altfel spus, daca ovulul a fost eliberat si fecundat si astfel sarcina s-a format deja.
Celelalte 2 pastile contraceptive Escapelle si Postinor2, fiindca au in continutul lor doar hormon levonogestrel, acesta doar impiedica prosecul de ovulatie, insa NU poate impiedica spermatozoidul sa fecundeze ovulul daca acesta este eliberat deja. Chiar si cu numai 0 singura secunda inainte de a fi folosita pastila contraceptiva.

| alexTHEbombăr a răspuns:

Nu stiu