| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Am o dilema in ceea ce priveste relationarea la inceput cu fetele. De exemplu, vorbesc cu o tipa de doua saptamani. Ei bine, daca ii dau eu mesaj, vorbim mult, dar ea nu initiaza niciodata conversatia. Nu am o problema sa initiez eu la inceput cand vorbesc cu o tipa noua, insa dupa o perioada in care ea nu face niciun pas inainte incep sa imi pun semne de intrebare daca ma place sau cel putin e interesata.

Ei bine, dupa cat timp incepe sa iti arate o fata ca te place? (orientativ, din experienta voastra)
Daca am o situatie ca cea de mai sus, dupa cat timp ar trebui sa ma opresc din a initia eu tot? Nu prea ma pricep la perioada asta de inceput cand trebuie sa ii arati tipei ca esti interesat de ea, dar totodata sa ii arati ca nu esti nici disperat.

As vrea raspunsuri si de la fete, poate reusesc sa inteleg si eu cum gandesc ele. happy
Mersi!

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt destule care au în cap că doar băiatu trebuie să inițieze conversația. spune-i că nu-i chiar așa, și e normal s-o faceți amândoi

| Emilian65 a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat, de la primele intalniri trebuie sa iti arate ca vrea o relatie cu tine.

| LoveSleep a răspuns:

Ma omoara chestia cu "as vrea raspunsuri de la fete". Nu te-ai prins pana acum ca ele nu stiu ce vor? Daca nu stiu ce vor, cum ar putea sa-ti dea sfaturi?

Nu-i mai scrie cateva zile si vezi ce face. Daca nu te cauta deloc, poti sa-i scrii iar si sa vezi cum vorbeste cu tine. Sa vezi daca te intreaba ce ai facut de nu i-ai mai scris, sa vezi daca incearca sa inteleaga ce a fost cu pauza aia. Daca nu are nicio treaba si vorbeste cu tine ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, nu prea ii pasa daca vorbiti sau nu.

Ca sa-ti maresti sansele ca ea sa initieze ceva dupa ce n-o bagi in seama cateva zile, trebuie neaparat sa aveti o conversatie buna inainte s-o ignori. Daca ati vorbit 3 chestii in 2 ore si tu o ignori 3 zile nici n-o sa observe. Dar daca ati vorbit ore intregi si vezi ca s-a simtit bine si da semne ca te place, atunci o sa-ti simta lipsa zilele urmatoare. Deci, o ignori dupa ce va simtiti bine.

Oricand faci asta, trebuie sa te asiguri ca nu ii arati ca esti ofticat de faptul ca nu ti-a scris sau ceva de genul. Fa-o sa se gandeasca ca ai avut treaba si nu ai avut timp de ea, nu ca ai ignorat-o sa vezi cum reactioneaza.

Faptul ca vorbiti mult e bine, dar nu exagera cu asta. Tu trebuie s-o faci sa te placa incat sa vrea sa iasa cu tine, nu neaparat sa-i placa sa vorbeasca cu tine.
Incearca sa profiti de orice ocazie de a-i arata ca o placi, e mai aiurea daca nu-i arati decat daca-i arati. Important e cum o faci sa-si dea seama sau cum i-o spui si ce faci dupa ce i-o spui. Pentru ca, in momentul in care o sa aiba certitudinea ca o placi, o sa fie tot mai naspa cu tine, o sa-ti povesteasca despre alti tipi doar sa vada cum reactionezi. Daca o lasi sa creada ca o placi si ca ai face orice pentru ea, n-o sa ai deloc sanse. Daca nu, s-ar putea sa fii ok.

| Apokales a răspuns:

Nu ma pricep, insa nu ma opreste asta ca sa dau un argument laughing.
In telemarketing, chestia aia atunci cand te suna cineva sa iti vand un produs de care tu nu ai nevoie laughing, daca potentialul client nu a inchis telefonul, atunci inseamna ca vrea sa cumpere, ca are nevoie de produsul tau. Eee..., cam asa si la tine, daca inca vorbeste cu tine, atunci nu inseamna asta ca te place? Banuiesc ca atunci cand o suni vorbeste si ea, nu doar tu. Adica aduce si ea un subiect de conversatie.
Oricum, ca un spirit de gluma, dupa o varsta o sa zici mersi ca vorbeste una cu tine. Asa ca nu te mai plange laughing.

| PanR98 a răspuns (pentru Apokales):

Sau poate asteapta o varianta mai buna? Eu asa fac cand am nevoie de o reparatie la masina, sun mai multi ii ascult ii întreb de toate si la sfarsit ma gandesc care e varianta cea mai buna. Totusi e vorba de 2 săpt. Daca nici macar un hei nu scrie prima...eu as crede ca nu e interesata. In perioada asta multi vorbim doar sa mai treaca timpul, avem nevoie de doza de atentie, si baieti si fete. Daca eu scriu unui baiat 2 sapt si el nici macar un hei nu imi scrie primul clar ca nu ma place si doar isi satisface nevoia asta. Mai ales ca acum se sta mai mult prin casa si intervine si plictiseala.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Mersi frumos de raspuns! happy

Am vorbit cu ea destul de mult, ce-i drept doar prin mesaje. Insa ce mi-as fi dorit eu mai mult era a mai initieze si ea. happy

| Apokales a răspuns (pentru PanR98):

Nevoia de atentie este altceva decat ideea ca acea persoana nu-i place compania ta sau nu te place in general. Daca vrei sa joci jocul asta, atunci fie, asteapta.

| alexalx1234 a răspuns:

Renunță la ea frate. Încearcă să o ignori câteva zile și dacă nu îți dă nici măcar un amărât de mesaj, blocheaz-o peste tot. Toate fetele fac așa. Au în cap chestia că băiatul trebuie să facă totul, iar ele să fie prințese, au doar figuri în cap.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Dacă atunci când inițiezi tu, vorbiți mult, inseamna ca ii face plăcere să vorbească. Și eu sunt la fel. Extrem de rar inițiez eu o conversație cu cineva cu toate ca îmi face placere sa vorbesc sau îmi doresc sa știu ce face persoana respectiva. Au fost momente când mi s-a tăiat craca se sub picioare (mi s-au dat răspunsuri aiurea) iar de atunci nu prea mai am tragere de inima sa inițiez. Cine vrea sa vorbească cu mine, o poate face. Nu am răspuns niciodată într-un mod urat. Asa și tu, dacă fata vorbește, mai caut-o tu! Nu pari disperat, ci pare ca îți pasă. Disperat pari atunci când întrebi de 10 ori pe zi "ce faci?" iar fata nu îți răspunde.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Mersi frumos de raspuns! happy

Cate fete atatea tipuri de reactii, nu? laughing Sunt constiet ca fiecare e diferit si are modul lui de a interactiona, doar ca si eu la randul meu am nevoie de anumite semne din care sa reiasa ca e cel putin interesata sa vorbeasca cu mine. Iar cu initierea asta, nu ma deranjeaza sa o fac doar eu la inceput, dar daca mereu numai eu scriu primul, pur si simplu ma face sa cred ca nu e interesata.
O sa tin cont de ce mi-ai spus. Poate se aseamana cu tine in privinta asta. happy

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mare drag! Eu zic sa încerci sa ii spui chestia asta, sa afli și răspunsul ei. Adică poți sa o întrebi sub forma de glumă măcar de ce nu "îndrăznește"... Știi cum este, noi îți putem oferii o părere dar răspunsul este la ea tongue!

| PanR98 a răspuns:

Depinde de fite si ce are in cap. Poate e genul mai pretențioasă, poate se crede cu adevarat prințesa? Mie daca imi scrie un tip dragut conduc conversația spre o întâlnire gen,, ce dragut e filmul ala,, sau,, as iesi la o plimbare ca e frumos afara,,. Ii scriu,, buna dimineata,, prima ( nu stiu cat e de placut pentru baiat ca eu ma trezesc la 5?) il întreb ce face, cum e, daca a mâncat, daca nu il doare ceva? cand ne intalnim nu merg cu mana goala ii iau ceva ce mi-a zis ca ii place. O fata interesata e atenta la fiecare detaliu si te face sa te simti important. Asta nu înseamnă ca e cucerita ci ca e interesata. Daca nu imi place ii spun frumos ca nu ne potrivim dar ca e un baiat bun. Ce zici tu se incadreaza la plictiseală. Poate e o perioada in care are nevoie de atentie. Primeste doza de la tine si ii trece, e si asta o posibilitate. Interes oricum nu pare sa fie, in 2 sapt trebuia sa va fi întâlnit deja sau cel puțin sa vorbiti pe video. Cel puțin eu asa fac. Raspund din politețe dar nu ii scriu prima daca nu-s interesată. Acum tu stii ce vorbiți, daca nu se rezuma conversatia la ce faci lasa o perioada asa sa vezi daca iti scrie ea. Prima zi nu iti va scrie poate nici a doua depinde de orgoliu dar daca e interesata cu adevarat iti va scrie va raspunde la o stare, postare a ta. Eu sunt fata deschisa care economiseste tot ce se poate, inclusiv timp si energie. Daca ea e mai orgolioasa, e posibilitatea sa nu iti scrie prima din cauza asta.
* daca as fi baiat direct in seen le-as baga pe fetele astea, unele prea se cred dive (am 3 frati stiu ce zic) (e parere personala, ii ok daca cuiva nu-i convine)

| anonim_4396 explică (pentru PanR98):

Mersi frumos pentru rapsuns! happy

In legatura cu intalnirea, e cam greu pentru ca suntem din orase diferite. Plus ca acum e si vremea asta nasoala... eu sincer ma gandeam sa ies cu ea prin martie incolo, daca e cazul. Doar voiam sa vorbesc cu ea cat mai mult ca sa o cunosc cat mai bine. Nu cred ca ar fi problema distantei daca ea imi arata ca e ce trebuie pentru mine. happy
Iar referitor la conversatie, raspunde, imi pune intrebari. Singura chestie care nu prea imi place e ca raspunde cam scurt. daca imi pune o intrebare mai mare de 7-8 cuvinte, sau afirma ceva e sarbatoare. M-am gandit ca asta e felul ei. Mie imi place sa scriu mai mult, sa ii arat ca am ceva in cap, nu doar " da, bine, tu ce faci?, etc " laughing

In afara de raspuns la mesaje, mai mi-a dat si aprecieri la unele poze, insa nu stiu cat de mult conteaza asta. Si mentionez ca am vorbit doar prin mesaje. Nimic video, sau telefonic pana acum. happy