| Adytza09z a întrebat:

Salutare colegii si sarbatori fericite, va rog sa mi raspundeti si mie la o intrebare:daca ciclul prietenei mele are o lungime de 30 31 de zile si perioada de sangerare e 4 5 zile, astazi e perioada fertila?
Ciclul pe luna asta a tinut o 4 zile si i-a venit pe data de 20.
Va multumesc.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul menstrual are constant lungimea de 30-31 de zile inseamna ce are caracteristica de a fi REGULATA si in acest caz se poate determina data urmatoarei menstruatii si pe baza acesteia data ovulatiei si a perioadei fertile a actualului ciclu. Daca MENSTRUATIA (si NU CICLUL) a inceput in data de 20.12. 2017 inseamna ca urmatoarea MENSTRUATIE va incepe in data de 19/20.01.2018. Fiindca intotdeauna intre OVULATIE si MENSTRUATIE este o perioada fixa de 14 zile care reprezinta perioada LUTEALA, reiese ca OVULATIA se va produce in data de 5/6.01.2018 si de aici reiese ca PERIOADA FERTILA a acestui ciclu menstrual se va suprapune peste perioada zilelor cuprinse intre (1)2 Ianuarie si 7 Ianuarie. In concluzie ziua de astazi se situeaza in perioada de nefertilitate relativa, cu 3-4 zile inainte de momentul inceperii perioadei fertile si cu circa 8-9 zile inainte de data ovulatiei. Multa sanatate!

| Adytza09z explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi si sarbatori fericite

| HazelEyes77 a răspuns:

Azi suntem in 28 si ea a avut menstruatia intre 20-24 deci nu are cum sa fie in perioada fertila azi la doar 4 zile dupa terminarea menstrei. Numai bine

| Adytza09z explică (pentru HazelEyes77):

Intreb pentru ca nu stiu, ok mersii mult.

| HazelEyes77 a răspuns (pentru Adytza09z):

Cu placere. Nu i nici o problema daca pot sa ajut o fac cu mare drag si nu judec pe nimeni. Numai bine