| Dodo1995 a întrebat:

Salutare,
O sa fiu scurt și direct cu următoarea problema.
Ma chinui cu actuala prietena de 4 luni sa facem un copil.
Întrebarea este de ce nu se prinde nimic niciodată?
Am fost amândoi la control e totul ok (ea a fost cu mama ei și suspectez ca mama ei l-ar fi mituit pe ginecolog sa minta)
Soția a zis ca e totul oke Dar am suspiciuni ca se minte grav.

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu poti trage asa de repede concluzii, am o prietena care a ramas insarcinata dupa 5 ani de incercari, fara tratamemt si fara sa mearga la medic. Puteti mai mergeti la akt medic in caz de suspiciuni.NIci adoptia nu e rau de luat in cacul si fiul nostru mare e adoptat si am depus cere de adoptie si pentru cei doi frati care sunt de ani buni la noi. Dupa ce adopri iti. schimbi definitia pentru ce inseamna copilul meu.

| Floridori a răspuns:

Doar 45% dintre cupluri obtin o sarcina in primele 3 luni de incercare.
Abia dupa 1 an de zile de incercari fara succes se pot lua in calcul anumite probleme de fertilitate.

Daca iubita ta are un ciclu regulat, faceti sex insistand in perioada fertila.

Mai exact ce analize ati facut, daca imi permiti intrebarea?

| mi25 a răspuns:

Nu vreau sa personalizez ceea ce spun. Dupa un an de zile de incercari un cuplu a reusit sa aiba un copil. Chiar se gandeau sa infieze unul. Tot acel cuplu au avut pe al doilea dupa 8 ani.
Nu au mers la medic, deci fara nici o incercare medicala. Natural.
Cele doua momente de ramanere insarcinata au fost aproape identice: dupa o sarcina de serviciu are i-a despartit timp de 3-4 saptamani. Cand s-au reintalnit dorinta a fost foarte mare si asta a deterinat ca femeia sa ovuleze, fiind in perioada fertila.
Concluzia este ca nu la toate partidele de sex din perioada fertila femeia ovuleaza.

| Alexandra8963 a răspuns (pentru mi25):

Femeia ovuleaza la
mijlocul ciclului menstrual, ceea ce in majoritatea cazurilor înseamnă zilele 12-14 de la debutul menstruației. Dezvoltarea foliculului se face sub acțiunea unor hormoni și începe in prima zi de menstruatie, iar eliberarea ovulului are loc in urma creșterii unui alt hormon la mijlocul ciclului menstrual. Perturbarea acestor mecanisme poate duce la dereglarea sau absenta ovulației, care nu are nici o legătura cu abstinenta, dorința, orgasmul.

| mi25 a răspuns (pentru Alexandra8963):

Ce are asta cu ce am spus eu?

| Alexandra8963 a răspuns (pentru mi25):

Nu neaparat cu ce ai spus tu, ci cu faptul ca ovulatia nu are legatura cu abstinenta sau cu dorința de sex ori cu calitatea acestuia.

| mi25 a răspuns (pentru Alexandra8963):

Daca imi spui de ce dupa terminarea razboiaielor s-au nascut mai multi baieti decat fete, te cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani aveti?

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Salut -_-

Vorbeste cu soția ta totul fi sincer cu ia spun ei si întreabo ce se întâmplă

Poti adopta un copil știai asta? Nu conteaza daca este sau nu din sângele tău sau al soției tale tot un copil este nu are importanță dacă este adoptată sau altceva bine aicia vorbesc in numele meu nu toți suntem la fel

| Dodo1995 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Salut am discutat și cu soția. Susține aceelas lucru ce i la spus medicul. Dar totuși ceva nu e oke simt în adâncul meu plus ca de atâtea luni suntem pe jar (sa ma cenzurez.) și nu nimic.
Ps: cu adopția nu suntem nici unul de acord

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Dodo1995):

Nu știu aicia nu mai pot continua conversația fiindcă ma depășește sper sa fie totul bine sa fiti fericiți cu adevărat

Nu este nimic rău in a adopta sa știți că tot un suflet si o inima este acel copil chiar dacă nu este al vostru

| darrio2007 a răspuns (pentru Dodo1995):

Până la urmă cu cine te chinui sa faci un copil? Cu prietena sau cu soția?

| gogugogugogu a răspuns:

Sotia ta isi doreste? Poate nu inca dar nu vrea sa te supere. Esti sigur ca nu si-a pus sterilet sau ca nu ia anticonceptionale?

| Negoiu a răspuns:

Floareasoarelui26 ți-a răspuns corect, după patru luni deja îți faci mari probleme? Întîmplător și soția mea a rămas însărcinată după patru luni și asta în concediu la mare. Femeile nu sunt la fel, unele rămân ușor însărcinate, unele greu și unele (mai puține), niciodată!

| Anuskaa a răspuns:

Dar de ce a fost cu mama ei la medic? De ce nu faci tu o programare pentru ea la alt ginecolog si sa mergeti impreuna?

| Anonim5695 a răspuns:

Esti sigur ca sotia ta isi doreste un copil cu tine?