| theinvisibleman a întrebat:

Salutare sunt baiat am 19 ani.Prietena mea are 18 ani.Suntem impreuna de 4 ani si neam inceput viata sexuala acum 2 ani.Sa trecem peste descrierea asta.Se aproapie sfintele pasti SI azi am fost la biserica pentru a ne spovedi ca sa primim sfanta impartasanie...sI SURPRIZA preotul nu a vrut sa mi-a dea pentru ca ne cunoaste si stie ca avem 4 ani de zile de cand vorbim si probabil ca din cauza asta la spovedire m-a intrebat daca mi-am inceput viata sexuala si i-am spus ca da, si a spus ca asta inseamna desfranare si ca pana la cununie nu o sa primesc sfanta impartasanie. E corect asa? Deja e al 2 an in care imi spune treaba asta. ce e de facut? Ma pot duce la alta biserica sa ma spovedesc din nou si poate acel parinte nu o sa ma intrebe daca mi-am inceput viata sexuala(daca nu ma cunoaste)..si o sa imi dea sfanta impartasanie. Voi ce ziceti? A mai patit cineva asta? Cunosc fete care au facut-o cu o gramada de baieti si preotul le da sfanta impartasanie. Oare cum e posibil?

18 răspunsuri:
| Bogdan1o a răspuns:

Daca e s-o luam asa, care din baietii de aici sau fetele nu au avut relatii sexuala sau nu s-au masturbat?
as zice ca multi au avut si au facut...
ati mers sa va spovediti? ati fost impartasiti? nu intodeauna preotul intreaba daca ai fost desfranat...asa cum sexul inainte de casatorie e pacat la fel e si masturbarea.
eu zic ca poti merge la alta Biserica si sa vezi daca acolo te poti impartasi
bafta

| theinvisibleman explică (pentru Bogdan1o):

Pai asa-i. dar totusi uni zic ca e pacat. Dar maine dimineata am sa ma duc la alta biserica si am sa ma spovedesc.si am sa vad ce decide preotul.si revin cu un raspuns.

| DeeaMarry a răspuns:

Nu vreau sa te judec, dar sa stii ca relatiile sexuale in afara casatoriei sunt considerate pacate destul de mari. Cand te spovesdesti iti marturisesti pacatele si te angajezi sa nu le mai repeti. Se presupune ca te caiesti, ca iti pare rau de ceea ce ai facut. O sa primesti un Canon si dupa Sfanta Impartasanie. Dar preotul acela probabil gandeste ceva de genul: Baiatul asta nu se caieste de ceea ce a facut, i se pare ceva normal, nu o sa inceteze sa pacatuiasca in felul asta. De aceea nu considera ca poti sa te impartasesti, deci sa ti se ierte toate pacatele. Gandeste-te ca pacatele iti sunt iertate doar prin cainta!
Tu vorbesti despre Sfanta Impartasanie ca si cum ar fi ceva ce li se cuvine tuturor. Dar nu e deloc asa! Ca unii preoti sunt mai permisivi si ii impartasesc pe pacatosi e altceva.
Nu cred ca rezolvi mare lucru daca mergi la alt preot. Da, probabil o sa iti dea Sfanta Impartasanie daca nu ii spui, dar sa stii ca e pacat sa nu iti marturisesti toate pacatele la spovedanie. Degeaba incerci sa ascunzi ceva doar pentru a putea fi impartasit, in fata lui Dumnezeu tot aceleasi pacate iti raman. Deci pana la urma, pentru tine ce e Sfanta Impartasanie? Ce castigi daca esti impartasit, dar ai un pacat pe suflet? Plus ca faci altul, ascunzandu-l pe acesta. Doar sa te impartasesti ca sa fi impartasit, nu cred ca are rost. Semnificatia e mult mai profunda!
Inca o data, nu vreau sa te judec. Te inteleg perfect. E foarte greu in ziua de azi...

| HotChoclate a răspuns:

straight face mergi la alta biserica.

| daddu a răspuns:

Nu sunt eu foarte priceput dar parca e o problema mare daca te spovedesti si nu te impartasesti, adica ar trebui sa-ti dea un "Canon" pe care sa il indeplinesti si dupa aceea daca preotul va crede, iti va da sfanta impartasanie.

| MisterAnswer a răspuns:

La alta Biserica sau la alt duhovnic nu se duce.Si pe mine m-a intrebat acelasi lucru si i-am spus, iar preotul mi-a dat niste Canoane de facut inainte sa ma impartasesc! Asa ca ai fi putut cere aceste canoane pentru ca macar la anul sa primesti Sfanta Impartasanie!

| NeverSayNever a răspuns:

Buna.Sincer eu stiu si asa cred ca e si corect, ca atunci cand mergi la preot ca sa iti marturisesti pacatele nu astepti sa te intrebe el ce pacate ai, ci cred ca ar trebui sa-i spui ce ai tu pe suflet. Mi se pare o prostie sa-ti schimbi duhovnicul, din cate stiu eu iti da si impartasanie chiar daca ti-ai inceput viata sexuala, doar daca respecti unele zile in care nu ai voie(cum ar fi duminica si cred ca mai este o zi din saptamana sau cand e sarbatoare, dar asta ar trebui sa aflati de la duhovnic). Nu ai cum sa te spovedesti la alta biserica, deoarece ai voie sa iei impartasanie o data la 40 de zile cel putin.Si daca preotul considera ca nu trebuie sa iei impartasanie 1 an(asa stiam eu, pana la cununie nu am auzit si mi se pare exagerat de mult)trebuie sa asculti.Eu astea le stiu de la duhovnicul meu si de la parinti. Sper sa iti fie de folos ceea ce ti-am zis.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Du-te la un alt preot

| Lia09 a răspuns:

Se considera un pacat in fata lui Dumnezeu, de aceea nu iti poate da dezlegare. Si eu am patit acelasi lucru anul asta, cand m-am spovedit nu mi-a dat dezlegare si nu am primit Impartasania. Mi-a zis ca ar trebui sa stau cel putin un an fara sa o iau!

| theinvisibleman explică (pentru Lia09):

Pai si pana la urma ai sa te duci in alta parte si ai s-o iei? sau ai sa stai asa?big grin

| Lia09 a răspuns (pentru theinvisibleman):

Stau asa. Voi lua altadata.

| Hash001 a răspuns (pentru Lia09):

Pai atunci ce P L A mea ti se dezvolta organul genital la varsta de 12-18 ani? Ca sa-ti faci o laba/sa bagi in ceva. Daca Dumnezeu vroia intr-adevar sa nu o facem niciodata ne dadea cu organele astea foarte mici pana la acea varsta cand ne casatorim.

| Senaris a răspuns:

Sa iti spun ceva, asta e o obisnuinta, de Paste si de Craciun tii post, te spovedesti si te impartasesti ca tot crestinu'. Insa daca (scuze cacofonia) chiar iti pasa de viata ta religioasa puteai astepta ca doar nu-ti cadea penisu'. happy Asa-ti trebuie.

| Haze a răspuns:

Dai si tu like la cateva manastiri pe fabebook si o sa fie totul ok laughing

| ThatsJustMee a răspuns:

Nu merge la alta biserica! este pacat si daca vei lua Impartasania te va arde(este o metafora), adica nu-ti va prii, nu am mai auzit asta pana acum dar cred ca are dreptate..."desfranare"...sigur ca da! asteapta pana la cununie daca asa ti-a spus sa stii ca e vina ta ca i-ai tras-o de la varsta asta,(scuza-mi expresia), trebuia sa te abtii:S

| theinvisibleman explică (pentru ThatsJustMee):

Daca eu vorbesc cu o fata de 4 ani cat te poti abtine? mam abtinut 2 ani. dar pe urma nu am mai putut. e si normal suntem oameni...

| Ella_Princess_1994 a răspuns:

Pai da te va intreba pentru ca si pe mine m-a intrebare si i-a sps ca da si mi-a dat sfanta impartasanie deci are trebuii sa ti-o dea doar esti major si ai dreptul la chestii din astea reclamal la episcopie. funda?

| cristinascumpyk a răspuns:

Asta meriti de asta ti-a dat, fetele alea mint zic ca nu au facut si iau impartasanie