| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU. Am inceput anul trecut facultatea online, 95% primul semestru e online. Acum cica din martie o sa mergem fizic, dar cea mai mare problema e cum sa iti faci relatie. Adica nu stiu cum era inainte, din cate auzeam era plin de petreceri si iesiri cu colegii de facultate, dar de cand cu pandemia oamenii sunt antisociali, parca sunt in gimnaziu. Niste sfaturi? Cum iti poti face relatie in felul asta? De evitat tinder sau altele

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Bineinteles,de evitat lumea virtuala!
Ar fi si pacat sa nu-ti porti zambetul tau cel mai frumos si sa-ti privesti colegii si colegele in ochi,nu?!
Petreceri si iesiri vor mai fi,nu te teme,poate o drumetie acum ca a venit si primavara,poate o iesire la cafea, drumul pana la scoala si inapoi, pauzele in care toti vorbesc cu toti si tu poti observa linistit ceea ce te intereseaza...
Nu e cazul sa-ti faci probleme, fii tu insuti si te vei adapta in doi timpi si trei miscari, ajunge sa nu ai accese antisociale!happy
Si bafta in toate!

| cuvant a răspuns:

Vor revenii si petrecerile deoarece incet incet isi revin lucrurile.
Iti sugerez sa inviti oameni la un suc/bere etc si sa incerci sa socializezi.
Sunt sigur ca sunt tot felul de grupuri si pune anunturi care vor sa iasa.
Sunt sigur ca vei gasi, apoi se vor transforma si in relatii.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Dar nu ai nevoie de petrecere ca sa te bagi in seama cu colegii. Poti si sa te implici in diverse proiecte, poti sa te implici in cadrul unei asociatii studentesti sa ajuti cu diverse.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In viata reala se creaza o relatie autentica. Pentru asta trebuie sa ai si abilitati de comunicare si inteligență emotionala.