| FumeZ sEnTimEnTe a întrebat:

Salutare,,, vreau si eu sa-mi dati un sfat! am 16 si am prieten de 2 ani. Miam inceput viata sexuala cind aveam menstruatia si in plus eram virgina,,,,, poate sa fie ceva. ajutati-ma? sarbatori fericite (h)

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai daca nu ati folosit prezervativ, e posibil sa fii insarcinata. Vei afla peste cam 3 saptamani, facand un test de sarcina. Totusi, riscul e destul de mic.
In al doilea rand, esti prea tanara pentru inceperea vietii sexuale si tocmai ai intrat in principala categorie de risc pentru cancerul de col uterin. Pana la 17 ani si jumatate, colul uterin sufera o rotatie care expune cea mai vulnerabila zona traumatizarii. Trebuie sa stii ca foarte probabil, aproape sigur, vei avea probleme in viitor, probleme pe care trebuie sa le depistezi cat mai repede, inainte de a se transforma in cancer. Prin urmare, va trebui toata viata sa te duci la ginecolog la fiecare 6 luni si sa faci teste Papanicolau pentru a identifica leziunile precanceroase in stadii in care sunt inca tratabile.
Prima ta vizita ar trebui sa fie cam peste 2-3 saptamani (preferabil dupa testul de sarcina). Fiind minora, va trebui sa te duci cu unul din parinti sau cu un tutore legal.

9 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ţi-a spus Brigaela cam tot ce trebuia să ştii.

| adi4ever a răspuns:

Esti pedofila?laughing cum sa ai prieten de 2 ani?

Răspuns utilizator avertizat
| alexandra35 a răspuns:

Buna.
Nu te teme daca ai folosit prezervtiv nu e nici o problema dar sa fi mai sigura fa-ti un test de sarcina peste 3 saptamani.
Te pup.

| .::Roxy Shi Atat::. :*:*:* a răspuns:

Nu trebuia sa incepi inca deoarece daca nu te protejezi poti ramane gravida. ai grija de tine si un an nou fericit

| Alex_7297 a răspuns:

Ai prieten de 2 ani? Ai început viaţa sexuală când erai virgină? Ciudat...
Stai calmă, nu cred că e nimic!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau de tine.erai copil si tot copil esti si acum.pentru tine am o scobitoare.sa te intep.esti frumusica da, cam ...adica nu mai esti virgina.deja ai o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Faci referire dacă rămâi însărcinată, nu?
Ei bine, nu rămâi dar te pricopsești cu o infecție în astfel de momente, de aceea nu este recomandat întreținerea de raporturi sexuale.
Prezervativul este cel mai indicat: antiboli și antisarcină.
Te-ai grăbit cu viața sexuală de la 16 ani!
Un consult ginecologic anual sau ori de câte ori sănătate o impune. Mare grijă și la igiena intimă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erai verginaaaaa? Cine naiba mai e in ziua de azi virgina cind isi incepe viata sexuala? Cred ca ai fost ultima...