| Omtheman a întrebat:

Se poate uita prima iubire vreodata, deoarece iubita mea s-a despartit de mine, iar eu am iubit-o mai mult ca orice pe lumea asta, si pentru mine a fost prima iubire si as vrea sa stiu daca o voi putea uita definitiv,nu vreau sa ma afecteze din nici un punct de vedere daca voi avea o noua iubita, gen sa mai simt cv pentru ea, pentru ca eu sunt un baiat sincer careia nu-i plac secretele,minciunile, inselatu, si alte lucruri de astea urate, le urasc pur si simplu, Ce zice-ti o voi putea uita definitiv?, inca mai sufar putin dar no voi ierta niciodata pentru ca si-a batut joc de inima mea, nu va bateti joc va rog, multumesc mult! Si inca ceva, Voi mai putea iubii la fel de puternic si sincer sau poate chiar mai mult decat am iubito pe Prima mea iubire? Va rog sa dati raspunsuri sincere happy Multumesc inca odata!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Te vad intreband si framantandu-te de destule zile...
Si m-am decis sa-ti si raspund de data asta,ma bucur ca in sfarsit realizezi ca "maine" exista!
Da,o vei uita.
Esti sentimental si romantic,sensibil peste limita si faptul ca lasi la vedere lucrurile astea,te fac vulnerabil.
Si slab.
Ai iubit,ai fost iubit,acum totul s-a sfarsit.
Nu poti sa rezisti si suferi si plangi si daca ar fi sa te manifesti cum iti vine,poate te-ai tavali si pe jos de durere.
Toti am trecut prin asta,insa.
Am urlat,poate,ca lupii in padure,am sangerat grav pe dinauntru,dar am supravietuit.
Indiferent de starea in care ti-e sufletul,coloana vertebrala pastreaz-o dreapta,esti om.
Marile dureri sunt mute.
Inceteaza sa mai plangi si incepe sa gandesti.
Ai fost bun,i-ai oferit tot ce credeai ca poti oferi,ti-ai golit sufletul,ti-a ramas pustiu,acum golul doare cumplit si-ti taie respiratia,trebuie umplut si ajutor de nicaieri!
Va trebui sa te ajuti singur si poti s-o faci.
Viata nu s-a schimbat si lumea nu a devenit diferita pentru ca voi v-ati despartit.
Soarele continua sa rasara dimineata si sa apuna seara si pamantul se invarteste in continuare.
Reintegreaza-te in cotidian,fa micile lucruri obisnuite din fiecare zi,observa-le mai bine si cauta sa extragi bucurie si viata din orice,din culoarea cerului,dintr-o reclama la tv,din zambetul de buna dimineata al mamei,din zumzetul surd al vietii de afara.
Timpul e singurul care te poate vindeca si mintea ta care alunga gandul trist.
Rana se va inchide si,desi va ramane cicatricea,vei invata sa traiesti cu ea,ca noi toti.
Ai idee pe langa cati oameni cu cicatrici in suflet treci si vorbesti,zilnic?
Intr-o zi,si asta nu se va intampla curand,vei avea curajul sa te gandesti la fosta iubire fara sa plangi.
Si intr-o alta zi,doar cu tristete.
Dar alte zile vor trece si-n freamatul vietii,vei uita ca te doare ceva inauntru.
Si vei observa un ras de fata,o rasucire a gatului ei sau o privire sagalnica.
Atunci poti incepe sa crezi ca esti vindecat.
Intr-o alta relatie reala,vei intra greu,sufletul tau e speriat de durerea de acum si se va feri sa mai riste.
Dar va exista o noua iubire,candva,tarziu.
O iubire calma,calda si sigura.
In care mereu te vei teme sa te implici mai mult,dar care te va putea tine legat o viata intreaga.
Nebunia si daruirea de acum,insa, nu le vei mai putea oferi inca o data, nu aveai masura in a da, nu stiai si te-ai repezit orbeste sa iubesti, nu vei mai repeta greseala asta.
Dar vei iubi.Nu cu acelasi avant,dar cu aceeasi putere,mai adanc,mai profund, mai matur.
Un boboc mic de trandafir desfata ochiul, dar un trandafir deschis mirosind ametitor, imbata si simturile.
Imbarbateaza-te si ai grija de tine.
Si ai rabdare, totul va trece si va fi bine!

| Omtheman explică (pentru greece12):

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns! happy

| greece12 a răspuns (pentru Omtheman):

Zambetul tau, micul emoticon pe care l-ai pus, e cea mai mare bucurie pe care mi-o puteai face.
Asa!
Zambeste!happy

| Omtheman explică (pentru greece12):

Sper sa gasesc o fata potrivita pentru mine, deoarece acum ma uit la ele si parca nici una nu mi se pare draguta si nu este potrivita pentru mine din punctu meu de vedere happy.Si iti multumesc inca odata pentru raspunsul tau m-a ajutat sa trec mult mai mult peste suferinta ce o aveam, cu fiecare zi devin mai indiferent si uit dar partea nasoala e cea de sus, cu fetele, nu prea vad una draguta si pentru mine inca happy

| greece12 a răspuns (pentru Omtheman):

Nu te grabi.
Va trece foarte mult timp pana vei reusi sa intri iarasi intr-o relatie.
Chiar daca ai reusi acum sa gasesti o fata draguta,o vei face sa sufere pentru ca o vei compara mereu cu ceea ce a fost si nu ar fi drept pentru ea.
Ai rabdare.
Stiu ca ai nevoie de afectiune, asa e omul, asa suntem toti.
Dar incearca sa intri pur si simplu in cotidian, traieste fiziologic, reintegreaza-te in normal si toate vor veni firesc!
Sa nu te grabesti si sa nu cauti!happy

| Omtheman explică (pentru greece12):

Ai asa mare dreptate, chiar asa as fi daca as gasi o noua iubita nas putea fi eu 100% fara nici o grija ca inca as mai avea niste rani netratate pana mi se inchide DEFINITIV, Si eu nu vreau sa fac nici o fata sa sufere pentru ca nu-s genu de om ca sa faca asa ceva, eu sunt Iubaret, romantic, sensibil, pupacios etc asa sunt eu ca om pur si simplu happy Multumesc tuturor pentru raspunsuri si ajutor! happy

| cristi202 a răspuns (pentru greece12):

Of, frumos raspuns! Atit de frumos, incit mi-am permis sa il copiez pentru a-l darui si altor inimi frinte ce au nevoie de el. Sper ca nu ai "copyright" la el si ca imi permiti sa o fac.

| greece12 a răspuns (pentru cristi202):

Pentru prieteni, orice!
Intotdeauna.

19 răspunsuri:
| mihaelaa18 a răspuns:

Sincer iti spun ca prima iubire nu se poate uita niciodata, oricat de mult ne-am dori noi acest lucru.Va ramane acolo intr-un coltisor al inimii noastre si ne vom aminti de ea mereu.Tot ce este unic si important in viata noastra,nu vom reusi niciodata sa uitam.
Este urat daca spui ca si-a batut joc de sentimentele tale,insa asta intr-un fel ar trebui sa te motiveze sa mergi mai departe,si sa te faca cat de cat sa nu te mai gandesti la ea.
Vei mai putea iubi pe altcineva,poate si mai mult decat prima iubire,s-au mai putin, acum depinde de sentimentele pe care le vei avea fata de aceea persoana.
Oricum fi tare, spera si lupta ca sa iti fie bine.
Capul sus, ai incredere in tine si totul se va rezolva.
Timpul vindeca orice rana, insa este nevoie doar de rabdare si va fi bine.Nu uita ca indiferent de cum este viata ea trebuie sa mearga inainte, nu inapoi. Oirce esec ne va face mult mai puternici decat suntem.
Baftahappy

| cristi202 a răspuns:

Sa nu uiti niciodata spusa celor de la Holograf: "Si baietii pling... citeodata" Asta e viata, uneori e dura, mai dura decit suntem noi baietii, si de aceea mai plingem, insa nu pot incheia daca nu iti spun ce mi-a zis un prieten atunci cind eu eram la necaz si plingeam: "Dupa nori si ploaie, soarele va rasari din nou pe strada ta", si asa a si fost. Si la fel va fi si pentru tine.
Cit despre Greece si rapsunsul ei, initial nu am vrut sa iti raspund deloc, am considerat ca raspunsul ei e suficient, si ca eclipseaza orice alt raspuns, chiar si cel mai bun raspuns pe care eu ti l-as fi putut da. Asta e ea, e o fiinta deosebita, care stie mereu sa puna balsam pe rana, si tu (ca si mine cindva) ai avut parte de darul acesta nepretuit al ei. Si de aceea merita multumirea noastra.

| On3St4r a răspuns:

Prima dragoste nu se uită niciodată... Până la a doua! laughing

| neutrino a răspuns:

Prima femeie nu se uita niciodata. Referitor la iubire, nu exista prima iubire: iubirea este una singura, restul sunt imitatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratica...grea povara ai. Eu sunt un norkcos al soartei. Am langa mine prima dragoste de cel putin 8 ani si nu intentionz s o las sa mi scape printre degete.in cazul tau ce sa zic... move on, that's life si un sfat important. Se sphne ca adevarata dragoste nu are nici o treaba cu prima asa zisa iubire.e o idiotenie a societatii bine implementata. Acum tu plangi linistit si lasa ca o sa iasa soarele si pe str ta.

| Omtheman explică (pentru anonim_4396):

Esti un tip norocos, de fapt aman 2 sunteti norocosi, multumesc pentru sprijin sa dea Dumnezeu sa fie asa happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Omtheman):

happy succes frate.

| caterinasmile a răspuns:

Dupa mine nu ai cum sa uiti prima iubire. E prima data cand iubesti! Nu cred ca poti! In suflet tot o sa-ti mai ramana un pic din cea fost!
In viata o singura data iubesti intr'un fel aparte! Daca iubirea ta a fost una speciala atunci nu cred ca vei mai iubi pe cineva in acest mod!
Succes!:*

| Valleria a răspuns:

Nu ai sa o uiti, dar sigur ca ai sa iubesti pe alta fata si mai mult, acea fata va deveni sotia ta. Oricum prima iubire nu poti sa o uiti, mie tot mi s-a intamplat, de fapt nici nu am fost impreuna dar m-a facut sa ma indragostesc si nu intelegeam ce se imtimpla cu mine si de ce inima bate tare. Acum am prieten pe care il iubesc enorm dar cate odata inca ma gandesc la acel baiat. Oricum cred ca cu timpul nu o sa te mai gindesti la ea.

| AngelWhite99 a răspuns:

Da se uita, cei drep greu pentru ca si eu sunt cam in aceiasi situatie.

| yoa23na a răspuns:

Da o sa mai iubesti din nou pentru ca e lumea plina de fete esti doar la inceput. bineinteles ca vei iubi mai intens de exemplu pe viitoarea sotie

| Nicolae_Alexandra_1996 a răspuns:

Sigur o vei uita, dar cred ca i facut-o ...pentru ca au trecut deja 4 ani de la intrebarea ta, ai uitat-o? Stiu cum esa sa fii parasit, uitat, nedorit! Te inteleg