| Nothing05 a întrebat:

Seara buna, TPU! [dau FUNDA] Inca odata am o nelamurire. Am inceput sa vorbesc cu un baiat, totul parea foarte bine la inceput. Apoi, cand am iesit in oras, m-a sarutat, iar ziua urmatoare mi-a spus ca nu simte nimic pentru mine, ma vede doar ca pe o amica. Am acceptat situatia si am continuat sa vorbim in fiecare zi. El imi povestea despre tipa pe care o place, eu ii ascultam si incercam sa-l ajut. Sentimentele mele pentru el se amplificau cu fiecare zi.

El inca mai tinea la fosta lui prietena, dar nu foarte mult. Am vorbit de cateva ori cu ea si mi-a spus ca ea nu mai tine la el. Pana la urma el a inteles si a inceput s-o uite. Apoi, cand am iesit odata in oras, m-a sarutat din nou. La fel, nu stie de ce a facut asta. Nici eu nu inteleg.

Chestie este ca fosta lui prietena, cea care nu mai simtea nimic pentru el, a inceput sa tina din nou la el, spune ea. Adica inca il mai iubeste. Au inceput sa vorbeasca din nou, eu am ramas in plus. Am decis sa ies din peisaj, sa nu mai vorbesc cu el pentru ca nu vreau sa fiu un motiv de cearta intre ei. El nu este inca sigur ca doreste sa se impace cu ea, spune ca mai astepata putin sa-i revina in toatlitate sentimentele. I-am explicat situatia, i-am spus ca nu mai are rost sa vorbim pentru ca eu inca mai tin la el. Pe moment, a inteles. Apoi iar a inceput sa ma caute, sa ma intrebe cum ma simt, etc.

Eu ce ar trebui sa inteleg? De ce face asta? Ce ar trebui sa fac? Cum sa ma comport? Sunt nedumerita total.

Răspuns Câştigător
| abracadabrism a răspuns:

1.Imi pare rau sa iti zic asta. Dar ai fost friendzone-ata.(asta trebuie sa intelegi).Din friend zone se iese greu!
2. Face asta pentru ca probabil era ranit dupa relatia cu tipa respectiva, nu avea pe cine sa se descarce asa ca ai picat la mijloc. Pentru el nu esti nimic mai mult decat o prietena, in cel mai rau caz, o rezerva.
3. Ar trebui sa il lasi in banii lui "o fata nu are nevoie de cineva care nu are nevoie de ea" Marilyn Monroe. S iti vezi de viata ta. Daca nu e prea prins in relatia cu fosta-actuala o sa isi dea seama cine e mai important si ce a pierdut, ala sa fie momentul in care o sa ii razi in nas. Fetelor mai multa initiativa si respect de sine. VA ROG!
4. Ar trebui sa fi mai rece. Nu te considera la fel de importanta ca pe cealalta deoarece pentru el esti accesibila. Nu ii mai arata asta asa de des! Daca simti ca el nu este interesat, nu iti mai pierde timpul, are balta peste!

| Nothing05 explică (pentru abracadabrism):

Acum sunt mult mai rece cu el. Incerc sa ma indepartez el, dar continua sa ma caute. Nu stiu de ce... el spune sa simte nevoia sa vorbeasca cu mine pentru ca ne-am apropiat ca amici.

| abracadabrism a răspuns (pentru Nothing05):

Asta spuneam si mai sus, din friendzone se iese al dracu de greu. Daca dupa ce i-ai zis ca ti la el, el inca mai vorbeste de cat de tare o place pe fosta e cam...nesimtit. Nu inceta sa mai vorbesti cu el, controleaza-ti entuziasmul totusi. Raspunsuri scurte si simple, daca incearca sa vorbeasca iar de ea evita subiectul.

9 răspunsuri:
| motherfuckerstyle a răspuns:

Presupun ca baiatul respectiv are pe facebook,, Intr-o relatie complicata''.
In fine, nu inteleg de ce suporti sa fii roata de rezerva...adica ti-a spus clar ca nu simte nimic pentru tine si nu merita sa astepti.Il asculti/ii dai sfaturi/esti acolo pentru el dar asta l-a facut sa creada ca te poate avea oricand iar pentru el nu mai esti o provocare...
E o idee buna sa te mai indepartezi de el, dar asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa vorbiti trebuie doar sa limitati putin discutiile personale.

| DiazAndreea a răspuns:

Nu stie ce simte, cred ca acum tine si la tine si la ea si nu stie pentru cine sa se decida. intreaba-l daca i place de tine daca simte vreo ceva, daca nu ar fi mai bine sa nu te mai sarute si sa va intalniti mai rar. nu este bine sa suferi in continuare si sa fii doar o roata de rezerva

| Nothing05 explică (pentru DiazAndreea):

El spune ca nu simte nimic pentru mine, doar o relatie de prietenie.

| DiazAndreea a răspuns (pentru Nothing05):

Pai sa te sarute de 2 ori...e ceva, ar fi mai bine sa isi controleze iesirile si sa nu mai faca prietenele sa sufere. eu una am impresia ca el incerca sa o uite pe fosta lui cu ajutorul tau
ai face mai bine sa il tii la departare

| Nothing05 explică (pentru DiazAndreea):

Asta incerc sa fac, dar e destul de greu. El contiunua sa ma caute.

| DiazAndreea a răspuns (pentru Nothing05):

Trebuie sa te pui pe tine pe primul loc, daca tu etsi bine si esti linistita poti ajuta si pe altii sa fie bine

| spirithis a răspuns:

Complicat.