| grayWolf a întrebat:

Sfaturi antigelozie?
sunt destul de gelos si uneori nu reusesc sa mai ascund asta si imi cam terorizez prietena astfel... de fiecare data cand nu imi raspunde la telefon sau la sms ma enervez imediat si incep sa imi fac ganduri ca cine stie ce o fi facand de nu imi raspunde. cand vorbeste cu un alt baiat chiar si amic doar sau coleg de scoala la fel ma enerveaza chestia foarte rau si imi vine sa-i rup capul individului.si in general sunt stresat mereu cand nu stiu ce e cu ea si vreau sa stiu tot timpul unde e si ce face.probabil toate astea vin de la faptul ca o iubesc enorm dar chestia a ajuns cam departe. deci, cateva sfaturi pentru cum se trateaza gelozia? happy apreciez

10 răspunsuri:
| Chauderitza a răspuns:

Buna :*
Gelozia este normala intr'o relatie dar totusi.prea excesiva o va indeparta pe prietena ta.incearca sa ii acorzi mai multa incredere.si eu patesc la fel pana cand am pus piciorul in prag si am vorbit despre asta cu iubitul meu.incearca sa te calmezi. daca aveti o relatie d elunga durata si te iubeste, nu ai de ce sa iti faci griji.
Sa nu pui la suflet tot ce ti se spune... si sa crezi in tine si in prietenul tau ( daca de el este vorba) sa ai incredere in tine ca el e pentru tine asta e cel mai importanta Incredere in sine si in persoana iubita

Pai daca te referi ca esti geloasa din cauza ca alte fete umbla dupa iubitul tau atunci este degeaba si trebuie sa te gandesti ca te iubeste pe tine nu pe alea. Dar daca esti geloasa ca baiatul pe care ai pus ochi este cu alta atunci incearca sa te calmezi si nu are rost sa fi geloasa pentru ca el incearca sa fie fericit. In caz ca iubitul tau iasa cu altele ar trebui sa vorbiti deschis si daca el continua sa iasa in continuare ar trebui sa va desparititi, fara suparare dar decat sa-ti bati joc de tine...incearca sa te controlezi si sa te gandesti ca nu are rost sa incerci sa vezi ca nu totul se rezuma la motivul pe care esti geloasa. Ai o viata traiesti-o!
Paaa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chauderitza):

Tu esti ciudata fetito,aici un baiat se plange ca e gelos, nu o fta, si nu zice nimeni nimic ca ar iesi ea cu altii.Doamne,cred ca ar trebui sa inveti sa citesti, nu esti in stare sa iti dai seama despre ce e vorba aici, nu mai comenta.

| Chauderitza a răspuns (pentru anonim_4396):

Haha. Intelectuala unde era.
Imi pare rau ca am vrut sa ajut pe cineva.
Mai bine iti tii gura inainte sa te raportez

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chauderitza):

Si eu te pot raporta,nu mi-ai vorbit deloc civilizat, ci rastit si impertinent, ironic.Eu am avut dreptate,daca nu intelegi povestea, reciteste-o, nu incerca sa ajuti un baiat crezand ca e fata.Eu comentez la persoanele carora nu imi place comentariul lor,si asta sunt eu,nu imi spui tu mie sa tac, ar trebui sa apreciezi sfatul, ca de jignit nu te jigni cu nimic.Nu ma mai ameninta tu,daca te ofticasi ca iti atrasai atentia, atunci nu incerca sa ameninti ca nu rezolvi nimic, mai bine rezolva-ti problema ta de a intelege povestea la care ai incercat sa ajuti si fii atenta de acum sa nu ti se mai atraga atentia.Pa-pa,domnisoara suparacioasahappy:*

| Chauderitza a răspuns (pentru anonim_4396):

happy.
Multumesc ca mi-ai atras atentia. Si eu nu am vorbit rastit, poate tu ai citit gresit.
Eu sa stii ca nu vreau sa ma cert cu tine :*
Eu imi cer scuze pentru ca am gresit.
Noapte buna domnisoara. :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chauderitza):

Ok,am inteles,nici eu nu vreau sa ma cert cu tine. Daca mi-am exprimat parerea sau ti-am atras atentia intr-un mod gresit sau rastit,imi cer scze, voiam sa iti vezi greseala.Te pup, o zi bunahappy

| Chauderitza a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc la fel.:*

| oanard174 a răspuns:

Nu este bine sa fii gelos pentru ca prietena ta se va satura intr-o buna zi crede-ma,adica la inceput ii place faptul ca esti gelos ca isi da seama ca o iubesti,dar stii cum e(ce-i prea mult"strica"),deci incearca sa nu te mai gandesti la astfel de chestii cum ca te inseala,poate intr-un moment cand o suni tu ea este la baie si nu poate raspunde(nu trebuie sa te enervezi deloc) si iti faci si tie ff mare rau(te enervezi,asa vei fi mereu gelos, gelos, poate aduce si despartirea voastra asta deoarece daca isi va da seama cat esti de gelos o sa creada ca nu ai incredere in ea). succes.

| tia a răspuns:

Pai, daca spui ca o iubesti enorm...atunci nici nu o bate la cap foarte mult, nu sta mereu pe capul ei, pentru ca intr-o zi va spune "stop". sau se va plictisi sa fii acelasi tu, care faci aceleasi chestii de fiecare data.
Acum depinde de cat timp sunteti impreuna, si atunci poate e mai explicabila treaba. Oricum sfatul meu este sa o lasi mai moale, ca tot pentru tine o faci. Daca vei sta mereu pe capul ei, ea se va satura. O faci spre binele tau!

| Liviucu a răspuns:

Man ce pot spune? Ca tine sunt si eu insa da, recunosc, nu merg chiar atat de departe cu gelozia. Insa iti dau un sfat care la mine e sfant. Testeaz-o! Daca simti ca te inseala sau pur si simplu o banuiesti, pune mana de gandeste-te la un plan simplu de a o testa. Apoi daca trece cu brio inseamna ca e fata pentru tine si uite asa scapi de griji. Bineinteles ca se zice ca trebuie sa acorzi mai multa incredere ca etc, bla bla bla, dar ambii stim ca asta e greu si de la zis la facut e si mai greu. Fa cum zic eu pentru ca prin asta iti dai seama si ce fel e, deci impusti doi iepuri. Tin sa precizez ca asta e valabil doar la persoanele super geloase, nu e o chestie generala.

Mult succes!