| GrorgheIOanel a întrebat:

Sunt clasa A11 si am aproape 2ani de relație cu o fata și nu știu cât mai rezist.Ea este foarte religioasă și este genul ăla care nu vrea sa facă sex până după nuntă..eu nu mai sunt virgin dinainte, ca orice om simt nevoia de sex, se manifesta hormonii..am încercat și discut și a zis sa aștept până la nunta că nu e pregătită..eu i-am spus că aștept cat e nevoie dar nu pot aștepta până la nunta ținând cont că ea vrea să facă nunta pe la 25ani după ce termina facultatea și nici nu vreau să mă despart de ea.Ce părere aveți? Mersi anticipat

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic s-o lași și să te ferești de pocăite de astea. lasă-le să fie și ele cu alt pocăit să se aștepte unu pe altul. cu una ca asta și după ce te căsătorești vei sta nu știu câte luni pe an fără pentru că ele nu fac în post, deci baftă big grin

| Violleta2022 a răspuns:

De masturbat ai auzit? Asa procedau barbatii care isi respectau femeia iubita si asteptau sa aiba sex pana dupa nunta.
De la masturbat nu moare nimeni, bineinteles ca trebuie sa o faci cu masura, nu excesiv.
Esti inca adolescent in prag de BAC, deci ai gramezi de invatat, ocupandu-ti creierul cu invatatul si mai putin cu gandul la sex.

| Bariel a răspuns (pentru Violleta2022):

Autosatisfacerea e considerata mare pacat in crestinism happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bariel):

Traim in 2020 si este dovedit stiintific ca auto-satisfacerea este beneficia corpului si mintii.
Pacat este poate pentru pocaiti, fiindca atat catolicii cat si ortodoxii o fac, pentru a se usura, in loc sa mearga la curve sau sa pacatuiasca cu altii, inainte de casatorie.

| Bariel a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu se prea impaca religia cu stiinta. Eu cred ca daca prietena tipului care a pus intrebarea ar fi fost de acord cu masturbarea, tipul nu ar fi simtit nevoia disperata de a face sex

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bariel):

Prietena nu are nici o vina in acest caz, ca nu ea trebuie sa fie de acord ca el sa se masturbeze, sau ea sa-l masturbeze pe baiat, ca doar nu-i pica lui mainile sa se autosatisfaca.
Ce crezi ca fac toti barbatii cand femeia este gravida, sau naste?
Ori tu crezi ca merg la curve sau isi fac amante, fiindca le este scarba de propria mana?
toti se masturbeaza, iar daca nu recunosc este din jena, nu pentru ca nu ar stii sa o faca.

| Bariel a răspuns (pentru Violleta2022):

Dupa parerea mea este penibil sa fi nevoit sa faci asta cat timp esti intr-o "relatie" de 2 ani. Dar ai dreptate, oarecum baiatul este problema

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bariel):

Baiatul asta are doar 17 ani, este prieten cu fata de cand avea 15 ani, deci sexul nu-i nici o urgenta, este totusi adolescent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Catolicii, ortodocșii, neoprotestanții se ghidează după aceeași Biblie, diferând traducerea. Deci ce e păcat la "pocăiți" ar trebui să fie păcat și la ceilalți.

| Violleta2022 a răspuns:

Patetic raspuns! Sa-i spui omului: "Te ajuta cu un handjob sau sex oral"
De ce, tie iti este rusine sa ti-o freci singur, sau ti-e scarba?

In ce priveste sexul oral, daca baiatul se ofera sa-i faca primul, este posibil sa primeasca la randul lui acelasi tratament, dar ceva ma face sa cred ca nu-i dispus sa ofere ceva.

| Sofer a răspuns:

Te ajuta cu un handjob sau sex oral. Nu as aștepta după o persoana atâta.

| raMLesS a răspuns:

Are 16-17 ani si vrea sa asteptati aproape 10 ani pentru nunta laughing Daca spunea ca la 18 ani, intelegeam, dar asa... Nu te mai incurca cu oameni de genul, eu zic s-o lasi, e leguma.
Doar n-o sa-ti pierzi atatia ani frumosi din viata pentru ceva firesc, tu pari mai dezghetat, ce cauti cu una ca asta? Are balta peste.

| NotNamed a răspuns:

Imi pare rau pentru tine. Sunt 3 variante:
1. O lasi pentru ca e leguma;
2. Incercati sa va uitati impreuna la documentare sau la diferite studii despre importanta sexului mai ales intr-o relatie.
3. Incearca sa-i scoti din cap importanta atata de mare a credintei, cum persoanele de genul nu se pot bucura de viata pe deplind jertfind si dedicandu.si viata unui personaj al cărei existente nu este dovedita si cel mai probabil imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea este ca principiile ei trebuie respectate. Nu trebuie sa o convingi sa faca sex. Daca nu vrea, nu vrea, este decizia ei. De ce sa o convingi si apoi sa regrete mai tarziu si sa se simta prost? Fiind religioasa tine mult la lucrurile astea, plus ca familia ei ar fi extrem de dezamagita de ea. De asemenea nici tu, daca esti pe alta lungime de unda, nu poti astepta 8 ani dupa ea. Mai bine va despartiti si fiecare sa se intalneasca cu cineva cu perceptii comune cu privire la relatiile intime. Nu puteti sta asa cu idei complet diferite. Doar nu incerca nici tu sa o schimbi pe ea. Spune-i ca ii respecti decizia si nu vrei sa ii cauzezi regret asa ca o vei lasa si ca ii urezi noroc pe mai departe.

| OFQuestions a răspuns:

Chiar o iubesti atat de mult incat sa iti pierzi atatia ani din viata asteptand-o?
Daca stai cu ea nefu**t pana face 25 de ani si brusc se hotaraste sa te paraseasca pentru altul pe ultima suta de metri? laughing

Parerea mea e ca tu ar trebui sa iti gasesti o fata care nu e atat de... religioasa.
Iar ea sa isi gaseasca un baiat la fel de religios, eventual un student la teologie ca si aia sunt la fel ca ea.

| esa212015 a răspuns:

Huh, asta e un pic cam "dureros" și zic asta în opinia mea, ca fată fiind. Având în vedere că ea gândește așa și așa a fost crescută în familie, nu știu dacă sunt șanse să o faci să se răzgândească. Eu zic să vorbești cu ea, să îi spui că nu are nimic de pierdut și că în secolul 21, nu este nimic greșit să întreții relații intime înainte de căsătorie, că așa vă descoperiți reciproc și vă apropiați și mai mult, spune-i că nu ai lăsa-o după ce ați face-o, că bănuiesc că are și frica asta. Așteaptă să împlinească 18 ani, dacă spui că o iubești așa, poate o vei convinge. Să aștepți atâția ani e greu și virgin fiind, darămite dacă deja ai făcut-o și știi ce și cum. Succes și sărbători fericite!

| Jei729bd a răspuns:

Du-te la curve fără să afle ea