| mel1 a întrebat:

Testul de sarcina tip stilou poate vi introdus intr-un vas cu urina? pot folosi un pahar de unica folosinta?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se poate, este absolut exclusa folosirea astfel a testului stilou. Daca vrei sa folosesti un pahar de unica folosinta sa colectezi urina e absolut obligatoriu sa folosesti un test tip banda. Trebuie sa respecti cu sfintenie ce scrie pe ambalaj, altfel rezultatul obtinut nu poate fi luat in seama. daca faci si cea mai mica schimbare (de exemplu il deschizi cu 10 minute mai repede, sau il tii in mediu umed, sau il introduci ma mult decat trebuie, sau il citesti cu doua minute mai devreme) rezultatul va fi viciat.

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Pai si daca nu pot sa fac pipi pe el 10 secunde ca nu am cu ce... daca ma intelegi.ce fac? fac unul banda? sau e mai bun cel stilou?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Este imposibil ca dimineata, prima urina sa fie atat de putina. daca nu ai respectat conditia, il arunci si folosesti altul. Nu exista diferenete de calitate intre testele banda si testele stilou.