| anonim_4396 a întrebat:

URGENT
Va rog nu radeti!
Deci, am 15 ani ai niciodata nu am facut sex si nu am sa fac decat dupa 18 ani. Nu m-am masturbat intravaginal si nimic din asa ceva, insa cred ca am himenul rupt, nu stiu cum. Aseara, am simtiti ceva ciudat asa ca, cu grija, am verificat sa vad daca mai am himenul si nu cred ca il mai am, sau poate nu stiu eu care e.Va rog, daca s-a rupt se intampla ceva? E pentru ca m-am intins si s-a rupt putin? Daca pun mana acolo simt mult nai umed si diferit sau e doar imaginatia mea.E rau sa fie rupt sau inseamna ca nu mai sunt virgina? Nu radeti plz ca tremur de frica si stres.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Himenul se rupe la contact sexual cu penetrare, sau daca introduci cu forta, obiecte in vagin.
Este normal ca vaginul sa fie umed, fiind vorba de o secretie perfect normala si sanatoasa, care ni se intampla tuturor fetelor.
Nu te speria ca nu ai de ce! Himenul nu se rupe singur!

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca m-as atinge acolo si as impinge putin, prin haine multe, s-ar rupe?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim8282828):

Dar de ce ai vrea sa-ti bagi haine multe in vagin?
Ce curiozitate este asta?

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu. Ma refer ca daca a impins ceva prin haine, fara sa intre, se poate rupe?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim8282828):

Nu se impinge nimic prin haine, taman intre picioare, doar daca nu-ti baga cineva o sulite in pasatrica, sau o coada de matura, cu forta, caz in care se poate rupe si sangerezi.

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar daca nu am sangerat deloc inseamna ca inca il mai am nu? Creste la loc daca nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim8282828):

Nu creste nimic la loc, himenul odata rupt, ramane rupt pe veci!
Daca nu ai sangerat, inseamna ca nu ai rupt nimic.

In orice caz, esti destul de maricica si poti incepe sa inveti despre organele tale sexuale. Poti sa-ti explori corpul, poti sa te atingi si sa-ti provoci placere, dar numai cu degetul pe clitoris, fara sa bagi nimic in vagin.

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bine, m-ai linistit mult! Mulțumesc enorm de mult, ca eram super speriata!

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna, iar! Poat sa te mai intreb ceva te rog mult? M-am uitat si nu gasesc himenul, deci nu stiu daca s-a rupt sau nu, dar in orixe caz, nu am sangerat deloc.Sau poate nu am vazut eu. Daca se spunem ca nu il mai am, si nu am favut in viata mea sex si nici nu m-am masturbat intravaginal, se poate sa se fi rupt de la sport mai demult si eu acum sa imi dau seama? E rau ca nu il mai am si ar trebui sa vorbesc cu mama?

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Anonim8282828):

Mentionez faptul ca cel putin inainte de pandemie alergam extrem de mult si faceam foarte mult sport

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim8282828):

Himenul nu ai cum sa-l vezi, ca-i in interiorul tau, sub labiile pasaricii.
Nu, la sport nu se pate rupe himenul, asta este foarte clar.
Nu trebuie sa-ti faci nici un fel de grija, ca nu te-a deflorat nimeni, dar te sfatuiesc sa discuti cu mama ta, ar cam fii timpul, sa ti-o apropii, fiindca iti poate fii cea mai buna si sincera prietena de pe pamant. ea nu va fi niciodata invidioasa sau rautacioasa pe tine, in plus, iti va da numai sfaturi bune.

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Violleta2022):

Stiu.Eu nu am prieteni si sunt foarte apropiata de mama mea.Mulțumesc enorm de mult ca ma ajuti si imi dai sfaturi si nu razi de mine!
Am vorbit cu ea despre sex si din astea, stiu cum sa ma protejez, stiu ca nu trebuie sa ma grebesc si astea si nici nu am de gand ca oricum mi e teama de mor, dar cum pot sa ii spun ca nu mai cred ca sunt virgina? De asemenea, nu am ciclu si fac 16 ai, deci s-ar putea sa merg la ginecolog, ginecologul o sa ii spuna ca nu am himen daca nu mai am? Sau ii spune ca nu mai sunt virgina chisr daca sunt?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim8282828):

Cum as putea sa rad de tine, cand am o fata ceva mai mare ca tine si careia i-am facut educatie sexuala de cand era mult mai mica decat tine?!
Sa stii ca, ciclul menstrual vine diferit la fiecare fetita. in general vine pe la 13-14 ani, dar sunt cazuri perfect normale cand vine la 12 ani sau la 17 ani.
Ginecologul nu o sa te controleze la himen, cand mergi la el, fiindca nu are motive. Probabi ca-ti va da niste analize hormonale (de sange) ca sa vada niste parametrii si in fucntie de ei, sa-t prescrie medicatie.
Dar ca mama, eu nu te-as lasa sa iei nici un fel de medicatie, ca toate afecteaza un corp atat de tanar si fragil, ci as mai astepta pana la 17 ani, sa vedem daca nu vine pana atunci, menstruatia.
Am un caz in familie, cumnata mea (soar sotului meu) care era foarte dezvoltata fizic si totusi nu a avut ciclul menstrual pana la 17 ani.
Noi toate surorile si mama, am avut de la 13 ani.
In principiu, fetele isi mostenesc genetic mamele. Intreba-o pe mama ta cum este cciclul ei menstrual si lace varsta i-a venit.

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamne,va multumesc enorm de mult! M-ati linistit foarte tare!
Mamei i-a venit de la 14 ani, cam asa. Mulțumesc inca o data pentru tot!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Buna din nou! Ma intorc la raspunsul tau ca sa iti zic ca discomfortul pe care il simteam nu are legatura cu himenul, deci cred ca ai avut dreptate si poate nu s-a rupt. S-a dovedit de fapt ca am o infectie care nu stiu cum a aparut. xD Multumesc inca odata

29 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Himenul se poate rupe si când mergi pe bicicleta sau faci sport. Sau poate sa nu se rupa niciodata daca devine elastic

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici cate tipuri de himen sunt si toate sunt normale, fiecare fata fiind diferita prin nastere.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Himen

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Violleta2022):

Aaa, il maifac am cred.Dar tot tremur rau ca m-am speriat.

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Anonim8282828):

Mai am*

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim8282828):

Himenul se poate rupe daca bagi degetele acolo si tragi de el, sau introduci obiecte in el, ori lasi baiatul sa-si bage degetele si el impinge sau trage de himen, perforandu-l sau rupandu-l, caz in care apare deflorarea.

| mihai69 a răspuns:

Și totuși... Se poate.
Există cazuri când himenul se rupe din cauza unor incidente sau activități sportive.
Dar asta nu înseamnă ca nu mai ești virgină.
Iar medicul nu are de unde să știe dacă deflorarea ta s-a produs ca urmare a unui act sexual sau din altă cauză, așadar nu are cum stabili cu exactitate dacă mai ești sau nu virgină.
Si chiar de ar putea, nu e treaba lui să discute despre asta cu altcineva în afară de tine. Orice act medical ar trebui să fie strict confidențial.

| Anonim8282828 a răspuns (pentru mihai69):

Mulțumesc mult si tie!?

| Emilian65 a răspuns:

Himenul se rupe in urma unui act sexual. Daca tu nu ai facut sex, inseamna ca himenul este intact.

| mihai69 a răspuns (pentru Emilian65):

Greșit: himenul se poate rupe și din alte cauze, la fel de bine cum un himen elastic poate să NU se rupă nici măcar după un act sexual.

| LoveSleep a răspuns:

Jassmina nu știe pe ce lume trăiește. Pentru siguranța ta, nu o mai asculta.

Himenul se poate rupe și fără sa faci sex, dar cazurile sunt destul de rare. Și de obicei se întâmplă la acțiuni repetate (dacă ești Nadia Comăneci), nu ca te intinzi tu puțin sau te lovești prin zona aia.
Ia o oglinda și uită-te ce ai acolo. Scrie și tu pe internet himen și compara ce ai tu cu ce vezi în poze.

Virginitatea e mai mult un concept, decât o chestie fizica. Îți pierzi virginitatea după primul contact sexual, nu când ți se rupe himenul.

| Anonim8282828 a răspuns (pentru LoveSleep):

Buna! Multumesc pentru raspuns! Am facut foarte mult sport, am mers pe bicicleta zilnic toata vara si am fost la piscina de sute de ori, nu am calculat dar fac pariu ca am sarit in piscina de peste 50 de ori, pentru ca nu stiam ca mi se poate rupe himenul si nici nu stiam ce e aia, deci s-a rupt?

| LoveSleep a răspuns (pentru Anonim8282828):

Nu stiu daca s-a rupt, nu e o regula. Ia o oglinda si uita-te. Mai mult ca sigur nu s-a rupt.

Stai linistita, chiar daca s-a rupt sau fisurat, cel mai probabil tot vei sângera la primul contact sexual, daca asta te ingrijoreaza. Cat despre ginecolog, daca ii spui ca esti virgina n-o sa-ti bage nimic in vagin si nici n-o sa se ia la cearta cu tine ca nu esti virgina, chiar daca nu ai fi.
Dar din nou, sunt sigur ca himenul tau e ok.

Cred ca ai o parere gresita despre virginitate oricum. Nu e atat de important aspectul asta, asa cum te face lumea sa crezi. Dar nu are rost sa iti scriu despre asta, probabil o sa realizezi singura.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Ok, am inteles! Multumesc mult de tot!

| ArianaVarcol a răspuns:

Himenul se poate rupe chiar daca nu faci sex, de exemplu la sport sau la calarit etc. asta nu inseamna ca nu esti virgina.
Dupa ce ai avut primul conract sexual (penis in vagin) poti spune ca nu mai esti virgina.

| mihaienat2000 a răspuns:

Eu l-am furat