| xandra_3994 a întrebat:

Vi se pare potrivita varsta de 14 ani pentru a va incepe viata sexuala?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz. Pentru un baiat, e prea devreme, nu are discernamant si nu intelege adevaratele implicatii si responsabilitati.
Daca e fata, ii creste enorm riscul de cancer de col uterin.
In plus, deoarece nu exista nici o metoda contraceptiva 100% sigura, inceperea vietii sexuale este echivalenta cu un risc permanent de sarcina. O fata de 14 ani nu poate fi suspusa unui avort, iar nasterea ar putea sa-i afecteze grav organismul fragil. Nu mai spun ca nu ar fi deloc o mama buna, ceea ce ar mai face unom nefericit: copilasul nascut prea devreme.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

In niciun caz!

| undercovergirl a răspuns:

Buna Xandra,

Nu varsta neaparat dicteaza momentul inceperii vietii sexuale.
Daca te simti pregatita, daca corpul tau se simte pregatit, atunci eu zic ca este ok. Important este sa nu fii constransa de cineva ( ex: daca nu te culci cu mine ne despartim, sau nu mai iubesti, etc ) si sa constientizezi ca te asteapta o etapa grea daca nu ai pe cineva sa te sfatuiasca ( odata ce incepi viata sexuala te confrunti si cu anumite probleme necunoscute : boli infectioase, posibila sarcina, vizitele la ginecolog, etc ).
Este alegerea ta, fa-o cu prudenta si cu judecata happy

| adi4ever a răspuns:

E deja prea tarziu altele au copii de la 10-11 ani eu zic apucate imediat ca imbatranesti

| Ana_6509 a răspuns:

In niciun caz.

| yellowalien a răspuns:

Eu zic sa nu te grabesti. mai asteapta 3-4 ani oh go on...

Răspuns utilizator avertizat
| alexxa18 a răspuns:

Eu zic ca nu.

| MariJuana23 a răspuns:

Ehee...mai asteapta si tu macar pana la 15 ani big grin.

Nu e indicat, dar daca esti pregatita psihic si fizic.

Si te daruiesti persoanei pe care o iubesti si TE IUBESTE.happy

E ok, alegerea ta.

Numai sa nu suferi o depresie imensa de numai poti iesi din ea.
Asa ca gandeste-te bine inainte de a face pasul.

| kishinawyanka a răspuns:

Nu.
Oricum e alegerea ta, însă te sfătuiesc să mai aştepţi...
Întreabă de orice expert şi-ţi va spune că psihologic poate, poate eşti pregătită, însă fizic- nu.

Serios, nu pot să cred la ce s-a ajuns... Sex la 14 ani...
Mda.

| georgianna a răspuns:

Categoric NU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Glumesti D: evident ca nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E decizia ta e corpu tau tu sti cel mai bine sa faci cu el... daca te simti pregatita fa-o... dar ai grija

| robi1121 a răspuns:

Eu spun ca ai destul timpwinking