| Nu a întrebat:

Vreau si eu un raspuns, relativ sincer de la cateva fete. Si prin fete, nu ma refer la - fete de 14 ani care isi pun citate din melodii hip-hop pe facebook toata ziua sa para profunde si se fac ca stiu tot. Nu, nu vreau raspunsuri de la voi.

Hai sa incep, cum altfel, cu inceputul:
- Mi se vede poza de profil, ma rog, e mai veche, ideea: nu ma consider urat, nu, nu asta-i problema.
- Am "piticii" mei pe creier intr-o relatie, ei ma fac fie sa ma atasez foarte repede de cineva, ca ador unele lucruri la anumite persoane. Fie, evident, ma fac sa resping complet pe cineva. Deci, la mine in 90% din cazuri, ori e alba, ori e neagra.
- Mi s-a zis (bine, acum 2-3 ani) din partea catorva "date-uri", ca de fapt... chiar as fi prea "bun"? Ca vor sa se certe si sa simta ca se "lupta", ok, poate am dat eu peste viitoare campioane la karate, nu stiu.
- Am avut relatii relativ lungute, adica una de 1 an, alta de 2, si vreo 2 cam de jumatate de an. Deci, concluzia e simpla: imi plac relatiile lungi, prefer sa am alaturi pe cineva cu care sa impart o gluma, o parere, sa mai invat ceva de la ea, sa ma bucur de o imbratisare-surpriza, decat sa ma "bucur" de una care-mi umbla la slitz in club dupa cateva shot-uri la bord.
- Devizele pe care functionez, de cand imi suna alarma sa ma trezesc la pranz, pana cand ma culc dimineata (za job) au fost mereu: sa nu-mi pierd timpul cu lucruri care nu-mi plac, "Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face", "Nu cauta scuze daca n-ai de gand sa cauti si solutii", "Nu mai oferi nimic daca nu primesti nimic". As mai putea sa continui, da` cred ca intelegeti ce zic.
- Sunt putin timid ce-i drept, imi ia cateva minute pana sa-mi dau seama la ce nivel e persoana din fata mea, daca trebuie sa cobor putin pe scari sau daca trebuie sa arat ca pot sa urc pana la acea persoana. Desi cred ca asta pateste cam toata lumea.
- Stiu sa pierd si sa n-am dreptate. Am ajuns, datorita experientelor de pana acum, sa-mi dau seama ca esti mult mai respectat cand iei in carca ta vina decat cand arunci cu negarea in altul.
- Sunt sincer. Nu mi-e frica sa vorbesc, nu mi-e frica sa insult pe cine merita. Desi chiar si asta fac intr-o limita a bunului simt, nu ca la usa cortului.

Spanac, nu stau sa scriu un ditamai roman pe care nu o sa-l citeasca prea multi oricum.
Intrebarea e: ce rahat e in neregula cu mine? Fac ceva gresit? Trebe sa incep sa fiu taran de pe balta ca sa-mi dovedesc, uhmm, "barbatia"? Ce e "la cautare" la ora asta?

30 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Krakilla te-a pus bine la punct.
P.S.: nu-l mai lasa pe Mr Bean sa te tunda.

| Nu explică (pentru CoquineNoire):

Nu stiu ce cauti aici si nu stiu ce treaba crezi ca ai cu subiectul. Un singur lucru stiu, ca trebuie sa fie trist sa comentezi de poza altuia, cand nici macar nu esti tu in a ta. Un fel de "ha, ce naspa esti! hai zi ceva de actorul din poza mea".

| CoquineNoire a răspuns (pentru Nu):

1. fac ce face orice user de aici, ti-am raspuns la intrebare.
2. nu e trist pentru mine absolut deloc sa comentez de poza altcuiva, din contra, m-am amuzat copios.
3. cum ti-am zis si in alta intrebare de-ale tale, fii pe faza cand imi pun poze cu mine, nu pun asa la comanda unuia cu o freza naspa, pun cand vrea aia a mea.
4. for the last time, nu am zis ca esti naspa, ai o freza naspa, si ti-am dat un sfat constructiv, sa schimbi frizerul.
got it?

| MitroKta a răspuns:

Daca ai inceput expresia "ca sa para profunde", deja ai pierdut, pentru ca ai lansat un atac. Majoritatea persoanelor chiar se cred profunde, nu vor doar sa para, pentru ca din start se inseala singure ele pe ele.

| Nu explică (pentru MitroKta):

O persoana va fi profunda in ochii mei cand e in stare sa-si exprime gandurile, nu sa le citeze pe ale altuia.

| MitroKta a răspuns (pentru Nu):

"Prietene" eu n-am cautat vreodata sa fiu o persoana profunda in ochii tai si nici n-am pretins vreodata ca sunt una in general. Eu doar am facut o observatie, nici macar o acuzatie! Si in plus, n-am observat ca intrebarea ta NU e pentru fetele "profunde". Tocmai pe nu ăla nu il vazusem, asa ca deja primul meu raspuns e...neavenit. Scuze, sunt cam aiurit dupa o zi de pironit ochii in ecran.

| Nu explică (pentru MitroKta):

Uhm, stii ca faceam o referire generala, nu la tine, stii, nu? Stiai, nu? Stii ca nu am zis nimic de o acuzatie. Stiai, nu?
E uite ca acum stii.
Cat despre ce am zis in primul meu paragraf... am facut o referire la pustoaicele care ar veni cu sfaturi pe aici cand ele nici n-au ajuns la primul sarut. Am precizat frumos ca n-am nevoie de ele, n-am zis nimic ca am ceva cu persoanele profunde si... wtf? Ce naiba deviezi subiectul?

| MitroKta a răspuns (pentru Nu):

Ceea ce este foarte amuzant e ca eu am luat putin apararea fetelor "profunde" iar acum tu ma crezi si fata si profunda. dar nu sunt niciuna laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profundule, nu sunt fata dar imi permit sa fac cateva observatii:

- nu ai "pitici pe creier", ai probleme emotionale. Oamenii care se ataseaza prea repede si pe termen lung o fac pentru ca e ceva in neregula cu ei, nu e o alegere.

- "esti prea bun" se traduce in general cu anost si fatalau. Nu o lua ca pe o jignire, nu m-am deranjat sa-ti raspund doar ca sa mi-o bat de tine.

- nimanui nu-i plac relatiile scurte, cine are relatii scurte o face pentru ca are prea multe optiuni. Cand poti incerca 20 de mancaruri diferite, e aiurea sa te opresti la prima fara sa stii ce gust au celelalte 19. Cei care au relatii scurte se afla in cautarea cuiva potrivit, ca si tine.

- esti nesigur, nu timid, diferenta e imensa intre cele doua.

Nu e nimic in neregula cu tine cum nu e nimic in neregula cu restul de 99.9% a populatiei pamantului. Suntem indivizi diferiti, modelati pe un fond sentimental diferit si, mai apoi, de experientele de viata. Problema ta e ca vrei altceva, vrei ceva ce felul tau de a fi nu iti va obtine. Faza cu "taranul de pe balta" imi da de inteles ca esti frustrat ca anumiti oameni, pe care tu ii vezi ca indivizi inferiori, obtin chestii pe care tu nu poti. Din pacate existenta nu se reduce doar la inteligenta, bun simt si empatie de cele mai multe ori, functioneaza legea junglei. Daca vrei ceva, trebuie sa fii destul de puternic ca sa-l iei. Apoi, trebuie sa fii destul de descurcaret ca sa-l patrezi. Oamenii nu sunt condusi de bun simt, inteleg doar frica si controlul, si sunt foarte superficiali. Nu te integrezi? Ai doua optiuni, devii superficial sau ramai hater pe dinafara. Mai important decat cele de mai sus este norocul, dar daca il aveai, nu mai postai aici. Oamenii norocosi sunt prea preocupati sa traiasca lucruri la care noi doar indraznim sa visam.

| Nu explică (pentru anonim_4396):

Ok poate, doar poate, m-am exprimat putin gresit.
Cand am zis "pitici pe creier" am vrut sa spun ca unele persoane au anumite trasaturi care, pur si simplu ma atrag foarte mult. Nu iti imagina ca am vazut ca uneia ii place aceeasi mamaliga ca si mie si gata, vreau sa o iau de nevasta. Nu e chiar asa cum iti imaginezi tu. Insa da, e posibil sa ma fi facut eu gresit inteles, n-as nega asta.

Cand am zis treaba cu "a fi prea bun", sincer, nu cred ca s-a gandit pana acum cineva ca-s fatalau. E adevarat ca prefer sa nu ma laud in stanga si-n dreapta, e adevarat ca prefer sa nu injur la fiecare virgula verbala, mai e si adevarat ca prefer sa nu zic "mama ce capace ii trag lu` ala ca nu stiu ce", cand in general, ca in teoria "alba-neagra", eu ori chiar ma duc sa dau capace cuiva (daca am si de ce), ori ignor complet. In sensu` ca daca trece un Nene-neica pe strada si imi zice ca-s naspa pantofii mei, ii acord atata atentie cat acord oricarui maidanez care latra in fundal, adica deloc. Daca insa imi da o palma peste ceafa, discutiile sunt de prisos.

Cat despre a fi nesigur, asta se reflecta in complet alte domenii. In principiu sunt nesigur in ceea ce priveste o chestie cu raspundere mare, prefer sa aflu absolut tot despre acel subiect inainte sa fac un pas inainte.

Iar despre treaba cu: "taranul de pe balta". Nu e vorba de faptul ca-s frustrat eu pe un nenea X ca o obtine pe vreuna. Ca la o adica, daca stam sa ne gandim, nu o castiga la vreo licitatie, ci ea se ofera voluntara. Daca e sa fiu suparat pe cineva, ar fi pe Y-uleasca respectiva. Desi in general, filmele astea imi cam provoaca rasete, nu "frustrari".

Sunt insa total de-acord ca o fi de vina si "norocul".

Ce voiam eu era sa aud diverse opinii.

| Madayna a răspuns:

Nu trebuie sa te schimbi, asa ca tine ar trebui sa fie majoritatea baietilor, fi mandru de ceea ce esti si nu te schimba pentru nimeni. Fetele o sa te aprecieze, bine-nteles cele care isi doresc ceva de durata si frumos.

| Laura927 a răspuns:

Uite ce cred eu( sunt fata si am 21, dar cu mult mai multă experiențawinking daca contează )

Părerea mea este ca esti puțin mai evoluat decat cercul in care te invarti tu si din cauza asta nu ai ocazii.
In România " bărbăția " mai exact inseamna după 28 cu o mașina scumpă, bani, divortat si un mic palat si o garderoba made in Cătălin Botezatu
Asa ca tu ai 22 si probabil ai carecter cât pentru doi dar stii Iti lipseste cu ce.

Asta se învață după ce te dai singurel cu capul de prostii.
Acum sincer nu am înțeles exact ce vrei
SA FII CONSIDERAT BĂRBAT SAU SA POTI AGATA PITZII? ar fi bine daca te-ai exprima puțin mai pe întelesul tuturor.

A si Bărbații nu spun " Spanac" asta e de la colț auzita de vreun' de colo si o repeți asta nu te face mai Bărbat.
Multe femei din România habar nu au ce vor, dar un lucru e sigur atâta timp cât are bani sa îmi plătească consumatia la club si m-a duce acasă cu BMW ea e multumita si îndrăgostită.

Mie ca si femeie îmi plac băieții sensibili de vârsta mea (nu se găsesc in România si nu te considera un băiat sensibil ca nu esti deloc la toata compunerea aia, unul sensibil ar spune " Ce sa fac ca sa fiu un bărbat " )

Oricum sper ca m-ai înțeles.

| Nu explică (pentru Laura927):

Nu vreau sa agat piti, urasc cu desavarsire.

Nu am zis "spanac" ca sa par mai barbat, sincer, raspunsul tau chiar parea ok, pana la treaba asta.

Nu stiu eu cat imi lipseste mie "cu ce", lucrez momentan si am un salariu peste medie ca mi-am dat silinta.

Eu ma consider destul de sensibil, asta nu inseamna ca-s sensibil 24/7 si cu oricine. N-am considerat ca pentru aceasta "compunere" trebuie sa fiu sensibil, ca nu cautam sa impresionez pe cineva, daca as fi vrut asta, ai fi vazut o total alta abordare, asezare-n pagina si probabil un limbaj mai elevat. Daca tu vrei insa sa zici ca sunt insensibil ca am zis "spanac", poate? Atunci na, ce pot sa zic, parerea ta, treaba ta.

| Laura927 a răspuns (pentru Nu):

Ca sa te exprimi corect si frumos ca un baiat educat ( ce le place la fete) nu inseamna ca trebuie sa impresionezi pe cineva in special.
Trebuie sa fii un baiat elegant care vorbeste frumos la orice ocazie, nu doar cand incearca sa impresioneze.

Si daca te-a deranjat ca te-am " corectat" ft rau, inseamna ca nu iti poti tine orgoliu afara si nu esti capabil sa lasi pe cineva ca sa te invete ceva.
Chiar si cand esti batran tot ai de invatat si daca treci prin viata ca " Voda prin loboda" si nu vrei sa asculti un sfat o sa ai multe de pierdut.

Plus ca eu ma refer la barbatii nu cu un salar peste medie ci la cei insariti cu adevarat.
Imi cer scuze daca te ofenseaza intrebarea mea, dar ce e salariul peste medie la tine? 500 de euro?
Si vad ca ai un raspuns la oricine pentru orice si inca odata te crezi ft inteligent si cu asta iar o sa ai de pierdut.
Iti vei da seama cand o sa mai cresti sau poate niciodata.
A si daca vrei ca persoanele sa nu te ia in ras : schimba poza de la profil arati ca a ratatouille ( nu e de bine )
Si nu mai zi " nu ma consider urat" lasa la aprecierea celorlalti sa decida lucrul asta.
Daca tu ai o parere buna despre tine tine-o pentru tine.
A si fetele pe care le cauti tu nu stau cu cei ca si tine care se cred destepti.
Cu asta am incheiat, stii tu proverbul ala " unde nu-i cap, vai de picioare".

| Nu explică (pentru Laura927):

Vorbesc frumos cam in 90% din timp, din nou acelasi stereotip de concluzii pripite. Nu o fac "doar" cand incerc sa impresionez, atata tot ca atunci chiar nu las sa-mi scape nici o faramita de nano-secunda de dialog din urma caruia ar putea sa-i lase cuiva o impresie mai putin placuta.

Si scuteste-ma te rog de fazele de genul: "a fi baiat elegant mereu". Sincer, oricine sta prin casa, se mai joaca una-alta sau mai face vreo activitate si ii mai scapa un organ genital introdus naiba stie unde din cand in cand. Eu prefer sa ma exprim in concordanta cu starea mea si contextul dialogului, nu vad de ce trebuie sa arat eu pe TPU cat de elevat sunt. E adevarat ca la polul opus, nici nu ma apuc sa injur.

Nu m-a deranjat deloc "corectarea" ta, desi halal corectare, am scapat un cuvant mai dubios, de necrezut. Si de aici evident, alte concluzii pripite, ca nu-mi tin eu orgoliu... ca nu las eu oamenii sa ma invete, pf, sincer, daca pana acum te-ai inselat amarnic in privinta mea, aici chiar ai dat cu bata-n balta.

Cat despre salariu... o doamne, mai nou ne trebuie mii de euro? Daca ai cap, te distrezi si cu 500, stai linistita, desi castig mai mult de atat lunar daca stau sa ma gandesc.

Nu am un raspuns la orice, dar cand am unul, il dau. Si stai sa inteleg cum ai facut tu ecuatia asta: un om care are raspunsuri la intrebari / afirmatii, hmmm, n-are cap? Tare concluzia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laura927):

Ce ai cu Romania? nu stiu daca stai acum in Romania, dar e clar ca nu ai experienta pe cat pretinzi si daca o ai, ai atras taraturi de ti-ai facut o parere atat de rau. Din pacate, in fiecare tara exista acelasi specimen de oameni de care vorbesti tu; diferentele sunt minore : cultura, limba, mentalitatea, orice legat de societate in interesul tau, vei gasi in orice tara. Restul lucrurilor majore care difera, este economia, sistemul educational, justitia etc, chestii care n-au impact prea mare asupra mentalitatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nu):

Esti cam afectat omule, problema e la tine si nu iti vei gasi raspunsul la comanda. E vorba de timp aici, chill si vei realiza pe parcurs, e posibil ca singura ta problema sa fie, ca nu esti de fapt o persoana foarte intuitiva pe cat crezi si de asta esuezi. Daca stai sa te contrazici aici, doar iti vei pierde timpul, ramai fixat pe lucruri inutile inclusiv unele raspunsuri de aici demne de stimulat vezica urinara.

| Laura927 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai o problema la răspunsul meu cumva?
Purtam o conversație cumva?
Nu ți-e ți-am răspuns la întrebare :/
Nu iti poti adresa răspunsul fara sa te uiti la celelalte?
Fiecare cu părerea sa, daca tu esti intr-o bula si nu iti dai seama de ce se intampla in România asta este.
Eu iti dau ignor, o zi buna.

| contαbαndonαt a răspuns:

Nici eu nu puteam sa ti-o spun mai bine decat krakilla!

| motan444 a răspuns:

Imi permit sa imi las si eu o parere ca baiat, fetelor le plac masinele scumpe, banii, baietii rai sau cei care se imbraca cam ca ele tricou mulat, pantaloni cu turu jos si celebra gentuta
Sunt si fete cu suflet de aur dar sunt rare.
mult succes in ati gasi perechea

| BloodAndPain a răspuns:

Ti-am citit ''ditamai romanul'', si mie personal mi-ai facut o parere foarte buna in comparatie cu alti baieti in general. Din punctul meu de vedere esti mai normal decat normal, pur si simplu imi pari o fire mai romantica, naiva, poate putin visatoare din punctul acesta de vedere, in rest, nimic iesit din comun.
E bine ca nu te complici cu relatiile foarte pasagere. Bravo!

| Bendurlea a răspuns:

Prietene in primul rand tunde-te si iubirea o gasesti cand te astepti mai putin.

| Nu explică (pentru Bendurlea):

"Prietene", in primul rand, poza e veche. In al 2-lea rand, nu-mi caut... "iubirea". In al 3-lea rand, mai ai de mancat pana la umarul meu, daca ar fi sa ne luam dupa acel "1994" din numele tau, pana o sa-mi arunci cu "iubirea ti-o gasesti cand te astepti mai putin", de parca ai fi taica-miu si eu am vreo 14 ani. Si la final, caut pareri ale fetelor dintr-un motiv foarte logic. Poti veni sa dai o parere pertinenta chiar daca nu esti fata, desigur. Dar daca vii cu texte din astea, sincer, mai bine lasa.

| Foxyyyy a răspuns (pentru Bendurlea):

De ce sa se tunda ca vrei tu? laughing Multor fetele le plac tipii cu parul mai lung in caz ca nu stiai.

| Airakeiko a răspuns:

Eu zic sa asculti niste muzica buna, sa citesti si sa te uiti la filme de calitate, sa te plimbi prin lume de cate ori ai ocazia, sa te bucuri de timpul tau si totul vine de la sine. Intre oamenii compatibili exista o chimie inexplicabila si asta trebuie sa cauti, intre timp distreaza-te linistit si stai relaxat. Esti tanar si nu are rost sa iti pui atatea probleme. Nu este nimic in neregula cu tine. Se cauta originalitate in primul rand. Numai bine.

| IngerashCuBomboneleSimo a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu cred ca e ceva neinregula cu tine.Ca fata asa sunt si eu...adika esti ok...Ar trebuii sa te bucuri de viata.Nu te gandii la toate prostiile de genul asta

| Amaiko a răspuns:

Nu stiu de ce cele mai multe persoane se gandesc cum sa fie pe placul altora, sau in cazul tau cauta "ce e lacautare".
La cautare e ceea ce iti place tie la o tipa, e ceea ce vrei tu sa fie, si ce e cel mai bine pentru tine.

Cei drept, pentru cele mai multe gagici, in ziua de zi trebuie sa fii cel mai mare taran, ca sa "castigi" ceva, dar dupa parerea mea trebuie sa stii, sau sa inveti sa alternezi intre "a fi taran" si "a fi prea bun" cum a spus una dintre "date"-ul tau, sa creezi un balans intre cele 2 "stari" sa le zic asa.

Femeilor le place foarte mult, sa simta ca au "cucerit" pe propriile puteri barbatul de langa ele, si ca domina.

Iar din punctul meu de vedere, nu e nimic neinregula cu tine, esti un adolescent care pur si simplu trece prin ce e normal la o anumita varsta.

| Nu explică (pentru Amaiko):

Scuza-ma ca te anunt, am 22 de ani.

| Amaiko a răspuns (pentru Nu):

Atunci imi cer scuze pentru incadrarea neadecvata din partea mea happy

| Amaiko a răspuns:

Sunt de parere ca deja au cam deviat un pic raspunsurile pe aici.