| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

1. Ce parere aveti despre poporul roman din prezent comparandu-l cu cel din trecut?
2. Credeti ca o sa dispara avand in vedere ca nu mai avem nimic?

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

1. Nu putem sti cum era cu adevarat in trecut. Ar trebui sa mergem si sa citim ziarele vremii ca sa ne facem o idee. Noi nu avem decat o informatie digerata de altii, in care lucrurile pozitive au fost accentuate.
2. Nu o sa dispara, au fost perioade mult mai rele in istoria noastra.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru SkyPilot):

Poporul roman e chiar unul prost avand in vedere ca tara e vanduta si e o colonie
https://www.librariaonline.ro/......-p10092849 plus de asta noi nu am invatat niciodata din greseli, de aia se intampla atatea nenorociri.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mie mi se pare tampita ideea de a apartine unui spatiu geografic, de a trebui sa te asociezi cu o anume tara. Esti om, locuitor al Pamantului.
Intr-adevar, anumite spatii geografice au anumite culturi. Dar iar mi se pare o tampenie faptul ca alti oameni de prin alte locuri sunt inchisi la minte si nu accepta alte culturi.

Cum nu ma afecteaza existenta/inexistenta poporului roman in viitor, nu ma intereseaza daca va disparea sau nu.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

''Mie mi se pare tampita ideea de a apartine unui spatiu geografic, de a trebui sa te asociezi cu o anume tara. Esti om, locuitor al Pamantului'' aici sunt total de acord cu tine, dar asta e lumea in care traim asa sunt oamenii formati si educati de la nastere.''Dar iar mi se pare o tampenie faptul ca alti oameni de prin alte locuri sunt inchisi la minte si nu accepta alte culturi'' pentru ca le este frica ca ar putea incepe razboaie civile si li sar duce societatea de rapa de aceea nu vor sa se amestece cu altii.