| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Credeti ca Romania o sa dispara la fel ca Iugoslavia, pentru ca este o tara slaba fara nici un viitor si avem datorii si tinerii pleaca? Cristian Tudor Popescu spunea ca poporul roman o sa dispara si ca aici vor fi oameni de toate originile.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

în condițiile tendiței spre globalizare, da e foarte posibil

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Romania nu o sa dispara ca stat dar, in conditia ca se va mentine tendinta actuala de plecare in strainatate, se poate schimba compozitia nationala, respectiv vor fi mai putini romani si mai multi de alte nationalitati.

| Drimmero a răspuns:

Tu stai sa-l asculti pe autistul ala de CTP? Ala nu stie pe ce lume traieste...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Depinde, inclusiv de dorinta ta; nu de imbecilitatile debitate de C.T.P.

| CVane a răspuns:

laughing Cristian Tutodor Popescu ar trebui sa ramana la tenis laughing. Romania nu se compara cu Iugoslavia, aceasta era o federatie formata din mai multe popoara(croati, sarbi, bosniaci, sloveni etc). Romania e majoritar formata din romani 88% si doar ungurii mai sunt o minoritate dar sunt in mijlocul tarii, si cam greu sa rupi de acolo fara sa iei Crisana laughing dar deja intram in altceva.
Adevarat populatia Romaniei o sa sa scada in continuare pana o sa ajunga intr-un punct, undeva la 15 milioane sub, dar asta nu e neaparat un lucru rau.Romania are datorii laughing uite aici o harta(date 2012) https://blogs.thomsonreuters.com/......90x623.jpg Romania are undeva la 35-40% datorii raportat la pib, fata de Italia 126% sau Grecia 150% stam bine.
Romania are un viitor bun daca o sa existe si vointa politica, singura modalitate ca Romania sa ''dispara'' ar fi ca Uniunea Europeana sa devina o federatie.

| Petrovic a răspuns:

Iugoslavia nu a dispărut, s-a fragmentat în mai multe state: Bosnia Herțegovina, Croația, Macedonia, Muntenegru, Slovenia și Serbia.
Analog, am putea spune că România s-ar reorganiza... poate în Țara Românească, Transilvania și Moldova. Sincer nu prea le am cu politica, deși sunt indignat de conducători.

| Claxon987 a răspuns:

In europa unde sunt oameni dezghetati la minte, de abia se mai naste cate un copil in medie in fiecare familie si ala facut din greseala. In schimb se inmultesc fara numar fel si fel de natii cu gandire mai mult sau mai putin ingusta, deci este foarte probabil sa fie asa, dar nu o sa prinzi tu vremurile acelea. Nu stiu daca stii dat exista si o tendinta de desertificare a sudului romaniei, deci peste ani alta veste rea, va fi desert, nu numai ca vom fi napaditi de straini.

| Marton_Bogdan_1990 a răspuns:

Tot ce-i posibil. imi pare foarte rau despre tara noastra, asa de frumoasa, ce fac astia din ea, ce stat avem OMG, Romanii vor trebuii sa iasa in strada cum au facut-o 90' daca nu nu se va schimba nimic si chiar ca vom fi in Romania cu viza big grin (doamne frereste) :[

| qweasdzxc123 a răspuns:

1. Iugoslavia nu a disparut, doar s-a despartit in mai multe state, iar cultura si traditiile au ramas aceleasi
2. Romania are viitor doar ca inca mi exista idioti care voteaza cu PSD pe principiul " il cunosc si posibil sa ma ajute la un moment dat"
3. Avem datorii relativ mici in comparatie cu state ca Grecia
4. Nu pleaca nimeni, cei ce pleaca nu pleaca din cauza tarii, ca nici lor nu le place, pleaca din cauza statului corupt care nu te lasa nici sa respiri fara sa te taxeze si care fura de parca ar fi muncit cot la cot cu tine
5. CTP-ul a fost jurnalist, am dreptate? Tu, ca si multa alta lume ai cazut prada clishe-ului asta al " formatorului de opinie ", asta fac jurnalistii, te convinga ca sa vanda, nu? Asta nu are nicio dovada ca Romania chiar se duce de rapa, totusi trebuie sa recunosc, guversul e cam dus, totusi noi, ca oameni, ca populatie inca avem sanse, dar cine sa le foloseasca?
6. Daca un popor care a murit acum 1500 de ani a reusit sa isi lase amprenta peste poporul nostru dupa atata timp nu vad de ce ar disparea asa subit poporul roman, asta e inca o prostie
7. Romania chiar o duce bine, relatia cu Moldova e chiar una buna, iar in urmatorii ani ne putem astepta la o unire, relatia cu Europa e iar un foarte buna, iar romanii au inceput usor-usor sa combata cat de cat coruptia