| anonim_4396 a întrebat:

A fi simpatic înseamnă a fi atrăgător sau a fi plăcut de cei din jur? Are legătură cu aspectul fizic sau cu personalitatea gen sa fi nostim, de treaba, plăcut ca om, și de cei din jur?
Poți fi frumos fizic, dar din cauza răutății/caracterului sa fi considerat urat de oameni?

25 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Normal ca poti sa fi frumos fizic si considerat nasol de oameni daca ai caracter urat si se afla asta.

A fi simpatic poate sa insemne ori fizic, ori comportamental, ori ambele, depinde.
Sigur ca are legatura cu personalitatea, ca totul se bazeaza pe interactiunea cu omul.

Pentru oameni in general in primul rand conteaza sa fi placut, de treaba, deschis si asa mai departe, asa esti considerat simpatic, fizic e de ajuns sa arati normal ca orice om.

Dar pentru sexul opus pentru o relatie, fizicul este proba eliminatorie, dupa aia vine restul, de aia vezi multe femei cu niste nenorociti de barbati rai dar care arata bine, ca daca ala arata bine, multe trec peste caracterul prost.
Ptr ca de fapt natura le-a programat tocmai sa fie atrasi de astia rai, culmea.
Un baiat cuminte nu prea e vazut asa de bine de femei, e vazut ca pampalau, molau, ca prea face ce zice ea si asa mai departe.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Atunci ești condamnat la singurătate dacă ești cuminte? Pai poti fi cuminte si sa nu faci ca ea laughing sa faci ca tine, sa fi puțin al dracu

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat condamnat la singuratate, insa in general femeile nu prea plac baietii cuminti, ca pana afla aia ca esti prea cuminte, ai relatie, sau poate si sta cu tine daca n-are altceva de ales, daca are de ales, te lasa pentru unul mai infect la caracter care arata mai bine.

Si am explicat de ce este asa, pentru ca ele-s facute sa fie atrase de barbati capabili sa apere familia si restul, si in trecutul indepartat aia rai erau capabili de asta, de aia femeile plac baietii rai. Ca din pacate legile atractiei sunt dupa regulile primitive, n-am evoluat pe partea asta, nu se tine cont de societatea moderna unde un barbat capabil e unu destept, nu rau si puternic fizic.
Si dupa aia cand ala le da un pumn in cap, se mira! Pai sa nu se mire.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Înseamnă că sunt sado laughing eu nu s asa de cuminte, o aflat unul rău asta pe pielea lui cum e sa subestimezi un om liniștitlaughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

F bine ca i-ai aratat ca nu e bine sa subestimezi pe cineva. Nu poti fi cuminte cu nesimtitii.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ok, cum vezi tu un bărbat cuminte, și un bărbat rău? Eu știam ca se cauta băieții politicoși, de ce cocalarii au succes asa mare, deși sunt uratei la fata? Eu am văzut de ăștia frumoși ca s cam prostalai, tăcuți, ma refer frumoși la figura, erau varza, de abia scoteau 3 vorbe și alea cu cleștele. Dar dacă ești cât de cât rău, dar esti tăcut, ce trebuie sa faci sa fi plăcut? Dacă ești tăcut asa i ca nu poți sa fi foarte vorbaret ca asa e felul tau? Și dacă da, atunci ce poți sa faci și asa tăcut sa faci valuri la femei? Eu de exemplu nu pot fi vorbăreț deloc dacă în preajma mea se afla persoane pe care nu le suport, parca ma seaca de puteri, energie, imi dau un vibe extrem de nașpa. Eu cred ca oamenii care sunt sociabili, extravertiti, care sunt masculini, si au vocea groasă au succes mare la femei, nu aia frumoși la fata, și care sunt fricoși, sau de abia scot câteva vorbe, și alea-s aiurea rostite.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Un baiat cuminte e ala mai menierat, care fuge de bataie, nu prea castiga batai, daca se ia de el cineva se face de ras, are caracter, nu face rau altuia, se comporta okey, inseala mai greu.
Baiatul rau e cam opusul.

Ca sa fi placut trebuie sa arati cat de cat dar sa si fi comunicativ si putin deschis.
Daca arati prea bine, merge sa fi si mai tacut, nu e asa o problema, insa sa fi in stare macar sa duci o conversatie de baza ca sa mai si intri in vb cu acea femeie totusi.
E normal sa nu suporti oamenii pe care nu-i placi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai eu câștig dar se pun mai mulți pe mine, nu au tupeu sa se bata cu mine unu la unu, ce fac în cazul asta? Profita ca sunt singur și nu ma pot baza pe nimeni, și sar mai mulți. Ce fac atunci? Eu nu mai sunt de mult manierat, cu romanii și cu țiganii nu poți fi manierat

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sunt înnebunite după gipsani este? De ce le plac atât de mult țiganii?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si de ce te-ar bate? Pe ce motiv sa sara mai multi pe tine? Daca iti vezi de treaba ta, si nu intri in conflicte, nu se intampla nimic, eu nu am avut probleme in 44 ani, nu am de a face cu golani.

Si daca e, fugi! Nu te pui cu ei, fugi, intri intr-un magazin ceva unde e lume, eviti orice ar fi. Sunt solutii.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am vazut ca femeile-s atrase de rromi, decat rar. Depinde, daca ala arata f bine da, e posibil sa atraga automat.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ca unul la unu e greu,nu au tupeu gipsanii, eu vorbeam în contextul când te bați pentru a cuceri, proteja iubita, mereu o sa ai dusmani de care trebuie sa o protejezi, sau sa nu ți-o sufle, e greu când ești singur și ei sunt foarte mulți.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este asa, majoritatea au femeie si nu se bat cu nimeni. Nu ti-o sufla nimeni daca ea nu vrea si te vrea pe tine, ca doar nu o ia cu forta.
De unde dusmani daca nu umbli in asa anturaje?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am umblat înainte, când nu aveam depresie

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sa nu mai umbli in asa anturaje, normal ca-s probleme daca umbli pe acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu,nu mai umblu. Totul a fost o lecție.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

F bine ca nu mai umbli, dar daca nu mai umbli de ce ai intreba ce sa faci daca vin mai multi la o adica sa te atace?!

| Brizbriz a răspuns:

Simpatic inseamna placut SI macar putin amuzant

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

Pe dex scria și atrăgător, cam trișează ăștialaughing

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Da

Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo a răspuns:

A doua varianta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca depinde de amandoua, dar mai ales de atitudine, carisma, acel numit "vibe".

Exista persoane mai puțin atragatoare d.p.d.v fizic dar care atrag prin inteligență, umor, veselie, comportament. Aceste trasaturi pozitive de caracter suplinesc intr-o mare masura lipsa atractivitatii fizice. Depinde acum si de standardele si mediul in care se afla persoanele respective.

Am cunoscut eu pe unu' care era considerat de multi printre cei mai atractivi barbati din zona unde stau, datorita faptului ca era inalt, solid, cu trasaturi regulate dar caracterul scârbos umbrea tot acel fizic atractiv.
Tipul de care zic era un escroc sentimental care păcălea victimele tocmai prin fizicul sau si oratorie. La pachet cu aspectul fizic venea si "papagalul", cum s-ar zice.

Eu unul nu sunt genul sa acord note la fizicul cuiva sau sa râd de aspectul fizic al cuiva. Consider ca cine râde de aspectul fizic al unei persoane, râde de Dumnezeu, Creatorul nostru, pentru ca El ne-a creat.

| blairelovesmusic a răspuns:

Inseamna a fi placut pentru personalitatea lui. Da, poti fi considerat urat daca caracterul tau este deviant, esti automat respins de societate.

| esanatos a răspuns:

Pai simpatic conform dex e: "Care inspiră simpatie; plăcut, atrăgător"
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/simpatic.php

se poate referi si la personalitate dar si la fizic.
depinde in ce context.
se pot folosi si sinonime ca sa intelegi mai clar sensul:
SINONIME PENTRU simpatic
plăcut atrăgător drăguţ
https://www.esinonime.com/sinonim/simpatic.php