| GlAmOuRyK a întrebat:

Ajutati-ma va rog sa creez o fraza prin coordonare si una prin subordonare.....va rog mult...promit fundita(penrtru un raspuns bun)va rog mult

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, mai intai de toate e foarte simplu daca reusesti sa intelegi ce inseamna fraza compusa prin coordonare si fraza compusa prin subordonare. sa o luam cu inceputul:
1. o fraza compusa prin coordonare este alcatuita din 2 sau mai multe propozitii care nu depind una de cealalta. exemplu: la ora 12 mananc/1, citesc 10 pagini din cartea preferata/2 si imi rezolv tema la matematica/3. nici una din cele 3 propozitii nu depinde de cea precedenta, pentru ca toate sunt propozitii independente.
2. o fraza compusa prin subordonare este alcatuita din 2 sau mai multe propozitii care depind una de cealalta. exemplu: mama mi-a promis/1, ca imi va cumpara o noua carte/2, daca voi lua o nota satisfacatoare la test/3.
propozitia 2 depinde de propozitia 1, raspunzand la intrebarea "ce?": ce mi-a promis mama? ca imi va cumpara o noua carte. propozitia 3 depinde de propozitia 2 raspunzand la intrebarea "cu ce conditie?": cu ce conditie imi va cumpara o noua carte? daca voi lua o nota satisfacatoare la test.
sper ca ai inteles explicatia si sper ca te-am ajutat. multa bafta!

1 răspuns:
| Bordey_valy_1969 a răspuns:

Coordonare:Vântul bate, 1/ câinii latră. 2/
subordonare:Nu trezi şarpele 1/ care doarme. 2/
uite aici pentru mai multe informatii http://limba-romana.ucoz.ro/index/tipuri_de_fraze/0-322