| Lolkkk a întrebat:

Am făcut o mare greșeală sunt la mate info și vreau sa ma mut ca îmi este frica ca ma vor lasa profesorii corigent. Au și alții note mici ca mine eu am așa 3 la fizica, 3 la biologie, 2 matematica cam atât până acum și acum trebuia sa fac un proiect la matematica și nu știu sa fac exercitii din el și daca nu il fac îmi va pune nota din test adică 1 și nu știu ce sa ma fac, am plâns 20 de minute, spuneți-mi ce sa ma fac. Precizez ca am vrut pe stiinte ale naturii prima data pentru ca vreau sa dau la facultatea de medicina trebuie neapărat sa iau bacul la stiinte ale naturii?
Ce sa ma fac?
Nu mai rezist mult timp și îmi este frica sa nu rămân corigent.
Aveți vreo soluție?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sa te muti fiindca esti in stare de corijenta si asta este CONDITIA obligatorie si eliminatorie, cand nu se pot aproba nici un fel de transefer.

In cazul tau, cum transferul este impsoibil de facut, ai o singura sansa: SA PUI MANA serios pe carte si sa INVETI pe rupte, ca sa iei note de trecere, ca altfel ajungi repetent.

Ca sa ajungi vreodata sa studiezi la medicina trebuie sa ai numai note de 9 si 10, fiindca notele de 2 si 3 ajungi doar muncitor necalifiact in constructii sau la gunoi.

| sierra1 a răspuns:

3 la fizica, 2 la mate... să zicem că n-ai talent la calcule dar
3 la bio, asta e deja lene!

"Aveți vreo soluție?" - da mami, lasă lenea și pune mânuța pe carte (cărți in cazul tău)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sun lecții de mate private pe net, caută și învață de acolo.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai 3 la fizica, 3 la bio nu prea merge. Invata și tu serios, sunt multe resurse pe internet. Unde nu intelegi întreabă profesorul după ora sau un coleg care se pricepe. La medicina e mult de invatat. Ia-l ca pe un antrenament pentru viitoarea facultate. Succes!

| StrongHeart a răspuns:

Salut am doar un sfat pentru tine.
Sa nu asculti de nimeni, decat de ce crezi tu ca e bine sa faci in privinta asta. Adica sa nu asculti cand e vorba de decizii importante si de ce vrei tu sa faci, ca de invatat tot va trebui sa inveti si toti iti vor spune asta. Sa inveti si sa muncesti, asta auzi toata viata.
Sa nu stai intr-un loc doar pentru ca spun parintii sau colegii sau altcineva. Asculta si de ceilalti, dar intr-un final, fa ce crezi tu ca e intelept.
Daca tu vrei sa te muti la alt profil, nu ezita. Pune presiune pe ai tai daca e nevoie.
Dar gandeste-te bine, ca trebuie sa iti placa si sa fie ceva ce iti va aduce un castig, mai tarziu cand vei termina liceul.
Eu am fost tot la mate info intensiv la cea mai grea clasa din cel mai bun liceu din oras si am fost in situatia, foarte aproape de a ramane repetent, chiar in clasa a 9-a, pentru ca materia era grea si era foarte multa informatie ce trebuia asimilata foarte rapid. Profesorii se grabeau cu materia, plus ca nu vedeam bine la tabla si nu am spus, doar copiam de la colegul de banca ce scria el de la tabla si vedeam foarte prost, asa am pierdut multa materie si multe lectii importante.
Am fost in situatia de a ramane repetent in semestrul 2 clasa a 9-a si chiar la materiile cele mai importante pentru profilul real, adica matematica, fizica si informatica.
Nu am ramas repetent, desi eram foarte aproape, dar am avut o corigenta la fizica, pe care am trecut-o pentru ca am invatat.
Eu stiu foarte bine ce inseamna sa te preseze ceilalti intr-o directie anume.
Timpul a trecut si am terminat liceul, am luat chiar si bacul si am scapat de grija pe care o are un elev ca tine, dar am un regret foarte mare ca nu am invatat mai mult si mai ales ca nu m-am mutat la alt profil cum imi doream.
Cred ca m-as fi descurcat de minune la un profil precum stiintele naturii, unde matematica era mai usoara(m2 in loc de m1) si nu as fi facut informatica, ce nu mi-a placut niciodata, sau poate uman. sau chiar arte, dar nu pot da timpul inapoi.
Am vrut la un moment dat sa ma mut, dar nu m-au lasat parintii si mai aveam si niste prieteni in clasa aia si nu m-am mai mutat, din cauza asta eu tot liceul nu am avut interes pentru nicio materie, in afara de sport si engleza.
La restul invatam doar cat sa pot sa trec clasa, pana am fost pus in situatia sa invat mai mult si chiar pentru un timp scurt incepuse sa imi placa mecanica. Am facut meditatii la matematica, la informatica, am incercat dar nu mi-a placut si acei 4 ani pentru mine au insemnat dezinteres total.
Dar la modul general tot liceul mi-am irosit timpul, dormeam la ore, glumeam sau desenam, chiuleam, intarziam, ma distram si faceam numai prostii, asta pentru ca scoala era pentru mine era doar un chin, ca nu invatam nimic din ce imi doream.
Nu se punea deoc accent pe materii ce mi-ar fi placut precum istorie, geografie, limbi straine, desen, psihologie, faceam doar o ora pe saptamana la una din asta, comparativ cu aproape 10 de informatica pe saptamana. Au fost mai multi factori si fiecare e diferit, a fost si vina mea si aici iti recomand si tie sa iti dai interesul indiferent de ce vei face, dar cel mai important e sa faci ce vrei tu fara regrete. Ca alegi bine sau gresit, fa lucrurile in felul tau si incearca sa iti dai mereu interesul in tot ce faci. Asta nu inseamna sa fii un tocilar, dar nici prostu' clasei.
Sincer, nu regret nici partea cu distratul, nici partea cu chiulitul, nu regret ca am facut lucruri pe care multi le fac la varsta aia, desi am facut si lucruri pe care multi nu aveau curajul sa le faca, dar asta e alta poveste, eu regret doar ca nu am stiut sa echilbirez timpul liber si distractia cu timpul acordat educatiei si seriozitatatii.
Regret mult ca nu m-am mutat la un profil, unde as fi putut excela.
Astea sunt regretele mele pentru ca sunt mai perfectionist, dar in realitate sunt destul de multumit ca, chiar si in situatia aia m-am adaptat si am reusit sa termin un liceu, sa iau un bacalaureat, stiu sa vorbesc engleza foarte bine, stiu si ceva germana si am multe hobby-uri.
Ce faci in liceu nu iti va determina complet viitorul, dar cu siguranta e o perioada de care trebuie sa profiti la maxim si sa echilbrezi cumva invatatul cu timpul liber.
Daca crezi ca e necesar, incearca meditatii, nu te vor face un geniu, dar poate un profesor iti va acorda mai mult interes ca la clasa si te va face sa intelegi ce acum ti se par hieroglife, crede-ma ca stiu cum e, dar toate se leaga si toate stiintele sunt frumoase.
Ca o paranteza, nu imi plang de mila, dimpotriva, vreau doar sa stii si tu asta si oricine care e blocat intr-un moment al vietii, ca sa nu aiba regrete mai tarziu din cauza ca s-a luat dupa ceilalti.
Trebuie sa inveti cat mai devreme sa fii independent si ca daca nu inveti, o sa ai de suferit, dar fa lucrurile in felul tau si incearca sa nu creezi probleme, sa-i faci pe ai tai mandri, sa nu ai probleme cu profesorii, sa nu ai conflicte cu colegii.
Daca faci toate astea si iti acorzi cat de cat interesul, vei ajunge departe, iti promit.
Da-ti interesul si pentru scoala, dar fa ce iti place tie in primul rand. Iti recomand, indiferent de ce vei face, sa citesti si sa faci foarte mult sport pentru ca vei avea o disciplina ce te va pune in top indiferent ce vei face mai tarziu in viata.
Implica-te in orice proiect, orice voluntariat, o sa conteze enorm mai tarziu.
Invata si vei ajunge departe, dar fa exact cum stii tu ca e mai bine, nu cum iti spun altii. Bafta!

| Ariana131 a răspuns:

Nu vreau sa fiu rea, dar de ce nu înveți măcar de un 5? Nu ti cere nimeni sa fii olimpic la materii, doar sa iei măcar nota de trecere. Presupun ca ești clasa a 9 a, si profesorii au unele pretenții când vii la un profil real, mai ales mate-info. Dacă nu ti dai silința, bineînțeles ca vei rămâne corigent, matematica de clasa a 9 a nu e grea. La științe ale naturii e la fel de greu ca si eu am fost, matematica faci multa, ca la mate-info, doar ca la științe faci și m1 si m2, faci fizica multă, chimie și biologie mai puțin. Nici mie nu mi-a plăcut matematica, nici acum nu-mi place asa wow, dar aveam note de trecere. Dacă nu știi sa le faci, încearcă măcar sa le începi, faci un calcul, doua, trei cât știi, dacă nu mai poți sa l continui il lași asa si treci la următorul. Dacă profesorul/profesoara știe ca nu te descurci la mate, va aprecia faptul ca ai încercat și ai rezolvat cât ai știut. Cu fizica nu te pot ajuta pentru ca nu am înțeles o nici eu, aveam note de 9 si 10, dar acum dacă ma întrebi ceva, habar n am. La biologie te pot ajuta cât de cât, pentru ca acum in a 9 a faci biologie vegetala, nu este grea, din câte imi amintesc primele lecții sunt țesuturilor și după încep circulația, respirația, etc(nu mai știu sigur). Toate informațiile din caiet le treci pe o foaie, subliniezi ce nu știi sau ce vrei sa mai repeți, citești cu voce tare câte 5 rânduri de exemplu sau mai puține, si spui cu voce tare ce ai reținut și tot asa, eu asa am învățat mereu, poate nu e bine, dar mie mereu mi-a fost de ajutor. Dacă te duci pe stiinte ale naturii logic ca trebuie sa iei bacul, la toate specializarile trebuie sa il iei, si legat de facultatea de Medicina examenul se da grila din biologie, fizica și chimie, nu trebuie neapărat sa mergi pe stiinte ale naturii, si la mate-info cred ca se face chimie organica și anorganica happy

| Lolkkk explică (pentru Ariana131):

Ai Facebook sau Instagram sa ma poți ajuta te rog?