| halo a întrebat:

Am intrat intr-o incurcatura din care nu mai stiu cum sa ies poate ma poate ajuta cineva. sa incep sa pov.

Desi am 15 ani sunt in clasa a 8 a... urmeaza sa merg la liceu am pb mari cu trez. de dimineata nu m-am obisnuit deloc... am lipsit 2 zile de la scoala. din acest motiv fara sa ii spun mamei m-am folosit de minciuni adica (nu am facut ora de eng. nu a venit prof.si nu avea rost sa merg daca nu facem ore ) pana sa sune diriginta pe mama si sa ii spuna ca azi nu am fost deloc la scoala iar mama rapid cum nu mi-a zis ca nu a facut ore si asa este clar ca mau prins cu minciuna nu stiu cum sa mai ies din asta ca sa nu para penal putine sfaturi? (cred ca o sa ma invat minte cu minciunile astea ) ce ii pot zice dirigintei acum?

Răspuns Câştigător
| Elena1234456 a răspuns:

Mai bine ii spui adevarul, iti va aprecia sinceritatea. Dupa iar minti, si iar te incurci in minciuni.

10 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Cei mai multi la virsta ta au probleme cu prezenta din cauza netului. Daca stai treaz pina f tirziu, normal ca este greu de tot sa ajungi la primele ore. Obceiul nu se schimba rapid... dar daca esti motivat, daca intelegi ca somnul si o alimentatie corecta sunt obligatorii pentru a te dezvolta frumos, a fii activ, a-ti merge mintea, etc. atunci SE POATE!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Adevarul.Este cea mai dreapta cale.Cu juraminte ca nu se va mai repeta.

| elena a răspuns:

Cele mai bune remedii ca sa nu mai cazi in "abatere", sunt ceasul desteptator si adevarul, cu specificarea ca mai trebuie si sa te culci, neaparat cand ai scoala a doua zi, inainte de miezul noptii. Daca starea de somnolenta persista, atunci trebuie sa mergi la medic, vorbesc foarte serios, poti avea o boala care te tine intr-o stare de somn permanenta. Daca nu te poti trezi dimineata din cauza faptului, ca stai pana catre dimineata pe PC...remediul il cunosti si il poti aplica singura.

| cristi202 a răspuns:

Doar cu adevarul poti ajunge departe. Si cu scuzele de rigoare. In rest, daca vrei sa te scoli devreme, culca-te la fel de devreme.

| z8 a răspuns:

Cam tot ce ne-ai descris suna pental si este penal. In cazul asta adevarul chiar nu suna penal.

| Blosssom a răspuns:

II spui adevarul... E cam ciudat ca dirigintii din ziua de azi nu prea isi dau interesullaughing

| never2say4never a răspuns:

Spune-i adevarul dirigintei! in privinta trezitului, eu inainte sa ma culc ma gandesc intens la cat sa ma trezesc dimineata si chiar la ora la care ma gandesc eu ma trezesc poate cu mici diferente de cateva minute. dar trebuie sa incerci de mai multe ori ca sa-ti iasa. Creierul uman e un adevarat mister.

| lost.in.rain a răspuns:

Adevarul. Minciuna are picioare scurte. Oricat ai incerca sa musamalizezi situatia, nu o sa iti iasa. Odata si odata tot te vei da de gol.
Cat despre trezitul de dimineata, incearca asta: pune sa sune 3 ceasuri, fiecare la interval de 5 minute. Iar ceasurile nu le pune langa perna sau in apropierea patului. Asa o sa fi nevoita sa opresti ceasul.sa te dai jos din pat...si sa vezi cum iti sare somnul.
Succes!

| •ღ♥→MaDuTzA←♥ღ a răspuns:

Off...naspa situatie, deci... cel mai bine ar fi sa-i explici exact ce s`a intamplat si incearca sa te culci mai devreme, sa pui ceasul sa sune mai devreme, nu stiu incearca sa faci tot ce se poate sau pune`o p mama ta sa te trezeasca dimineata, eu asa facbig grinbig grinbig grin

| dedypisicutz a răspuns:

Minciuna cu ajuta dar adevarul este cel mai depret lucru asa ca spune-i dirigintei adevarul si nu o sa te mai bagi in astfel de probleme succes sper sa mearga happyhappyhappy