| Amely21 a întrebat:

Am luat nota 7 la elaborarea licenței și sunt foarte supărată, pentru că stiu că m-am chinuit mult ca să o fac.
Ce credeti voi, contează mult nota aceasta? Sau pot să iau și 10 dacă în examenul scris și oral va fi totul Ok?

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Adica profesorul coordonator ti-a dat 7?
Pai nu cred ca celor din comisie o sa le pese de nota aia, adica nici nu cred ca stiu ei notele la elaborarea licentei.
La licenta ei cauta sa iti dea nota cat mai mare posibila (nu stiu daca si la facultatea ta e regula ca la licenta poti sa iei maxim cu un punct jumate mai mult decat media din anii de studiu).

| Amely21 explică (pentru Bondarel99):

Da, mi-a dat 7.

| Amely21 explică (pentru Bondarel99):

Mi se pare foarte incorect uneori. eu care am muncit, am căutat singură informații, nopti nedormite, sa iau note mai mici ca alea care nu au mișcat niciun deget și care și-au plătit-o.
Chiar nu mi se pare Ok

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amely21):

De ce ti se pare incorecta nota?
Nu a fost pusa de un profesor, dupa ce ti-a verificat lucrarea?
Poate nu a fost scrisa corect, sau este incompleta, ori insuficente date acolo. & este totusi o nota mdicocra, ceea ce spune clar ca, profeosul nu a fost multumit cine stie ce, de lucrarea ta.
Nu pe profesor ar trebuiis a fii suparata, ci pe superficiliatitatea lucrarii executate.
Profesorul judeca ce ai scris si apreciaza, notandu-ti lucrarea dupa cat meriti.
Nu are importanta ca tu ai muncit si nu ai dormit nopti, ca ti se pune nota dupa cat ai alergat si ai obosit, ci strict dupa compozitia scrisa la acea lucrare. Asta este in lumea reala, cea a adultilor!
Fa contestatie daca nu esti multumita si lucrarea iti va fi corectata de data asta, de o comisie de profesori.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Totul depinde numai de tine, nu contează părerea noastră, tu daca ai incredere in tine si esti bazată cum se spune, restul e apă de ploaie floare la ureche, părerile noastre nu sunt importante ca nu ele te fac desteaptă, tu prin studiu si învățătură devii ceea ce ti propui, degeaba spune m noi da contează sa i ei zece dar tu i ei 5, sau 8, cu ce te ajută sa mergi mai departe? Cu absolut nimic, succes la învățat, pune te cum se spune popular cu burta pe carte si o sa vezi vei reușii prin forțele tale, daca nu te deranjez, ce varsta ai? O zi frumoasă sa ai, sarut mîna, si succes la examene.

| Amely21 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu tot timpul am avut note mari. și sunt foarte bună la învățat, si de aceea mă deranjeaza nota aceasta. La Bacalaureat am luat nota mare, si vreau și la licentă să am.
Am 22 de ani, mulțumesc

| suntserios a răspuns (pentru Amely21):

Absolut nimanui nu ii pasa ce nota ai luat la licenta

| Wr3nch a răspuns:

Nu conteaza. In aproape nici un loc unde vrei sa te angajezi nu intreaba cat ai luat la licenta, important e ce stii sa faci, si daca iti faci treaba bine.

| shu7e a răspuns:

Inteleg frustrarea. Foarte multi am trecut prin asta. Cel putin stiu ca eu am trecut.
Surpriza vine cand vezi ca absolut nimeni nu da doi bani pe ce note ai avut sau ai terminat tu facultatea.
Invata sa stii tu si cu ce se manaca profesia aia (si nu numai) si nu te lasa doborata de un profesor care fie e intr-o pasa proasta, fie nu i-ai dat nimic sau mai stiu eu ce
Sau poate ca lucrarea ta e slaba. Efortul depus nu este echivalent cu calitate. (nu spun asta sa te jignesc ci doar sa incerci sa te detasezi un pic si sa judeci lucrarea la rece).
Dar daca nu vrei sa raman in mediul universitar nu mi-as face griji.

| RI1208 a răspuns:

Se tine foarte puțin cont de nota de la elaborarea licenței. Cel mai mult contează examenul scris și după aceea cel oral. Dacă în examenul scris iei 9-10, nu va tine nimeni cont de nota aceea de 7. Succes!