| Alexandra_2056 a întrebat:

Am nevoie de parerea voastra despre publicitate... Daca sunteti pro sau contra argumentind...va rog mult, mult!

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Sunt Pro cand vine vorba de sinceritate. Urasc reclama mincinoasa.

| Petronela a răspuns:

Pro deoarece e bine sa se faca publicitate pentru a informa omul in diverse chestii(ex filme, ce e nou, detergenti etc):d

| z8 a răspuns:

Sunt pro, daca oferi un produs sau un serviciu superior majoritatii si consumatorul nu stie acest lucru, este normal sa apelezi la publicitate.
Alt argument : Daca nu ai avea publicitate, majoritatea canalelor tv ar fi de 15 ori mai slab calitative, deoarece nimeni nu ar lucra aproape pe gratis. Grosul profiturilor canelor TV vine din publicitate.
Alt argument : Sportul, daca nu exista sponsori, jucatorii si echipele ar castiga mult mai putin. Deci jucatori de fotbal cu aspiratii financiare precum Christiano Ronaldo, probabil ca acum ar fi fost antrenori de fitnes, jucand fotbal in timpul liber.
Poate cel mai important argument : Publicitatea creeaza concurenta. Unde e concurenta economia se misca si cel mai mult are de castigat consumatorul ( concurenta = unele firme scad pretul sau vin cu un produs superior, isi fac reclama, aduna grosul clientilor, firmele concurente trebuie si ele sa scada pretul si sa-si imbunatateasca produsul pentru. a lua si ele din clienti, etc etc )

Partea buna in ziua de azi, e ca, ca si consumator, te poti "feri"de reclamele neimportante. La televizor nu prea ma uit, dar sunt servicii ce-ti inregistreaza programele preferate, neinregistrand reclamele, cand te uiti, nu mai vezi reclamele. Un alt exemplu este extensia FireFox ( browser web ), extensie ce-ti elimina reclamele cand faci surf pe web.
Legat de ce a zis Bacemi, reclamele mincinoase nu exista ( pentru. ca se pedepsesc f dur ), exista reclame inselatoare. Uite un exemplu : "Internet rapid, 99% uptime." Si atunci cand iti pica netul o secunda la fiecare 2 minute, tot 99% uptime se numeste, dar e indeajuns sa-ti dea disconnect dintr-un joc de ex.
Pot veni cu exemple fara nr. laughing, dar nu scriu romane p-aci. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint si pro(argumentind numai ce-mi place)dar sint si contra.Mai elocvent de atit chiar cred ca nu se poate.

| madaluhsha a răspuns:

Publicitatea.Pro pentru ca toate lumea sa poate sa se informeze in legatura cu un anumit produs sau serviciu. Contra pentru ca mai ales publicitatea de pe internet este mult prea excesiva desigur si cea de la TV. Eu sunt si pro si contra pentru ca totusi daca nu ar exista publicitatea am fi mai neinformati, dar pe mine cel mai mult ma enerveaza publicitatea in exces. Succes in viatawinking