| sixteen16 a întrebat:

Am o dilema in calcularea mediei unei materii cu tot cu teza. stiu cum se calculeaza, dar nu inteleg de ce se inmulteste cu 3 dupa ce fac media notelor si abia apoi se aduna nota tezei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se calculeaza in acest fel fiindca asa a hotarat ministerul, notele sa conteze in proportie de 3/4 (75%) si nota din teza in proportie de 1/4 (25%). Numai bine!

3 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

Media aritmetică a notelor pe care le ai o înmulţeşti cu 3, după care aduni cu teza şi împarţi la 4.

| sixteen16 explică (pentru MaliciousDeath):

You don't sayhappy stiam. intrebarea e: DE CE SE INMULTESTE CU 3? care e logica?

| MaliciousDeath a răspuns (pentru sixteen16):

Da,scuze.Nu-ţi citisem întreaga întrebare.
Observ că ţi-a răspuns deja Ioandelasal foarte bine.Se calculează astfel încât să se respecte raportul de 3/4...bluh,bluh.Nu mai repet.