| mady31mady a întrebat:

Am o intrebare am un fel de lectie deschisa de pentru1 decembrie si eu sunt penes curcanu cum sa ma imbrac. Am costum popular si cu caciula si opinci da ce sa mai port?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Păi, ca să arăţi a dorobanţ, îţi mai trebuie o puşcă, decoraţii de la război şi eventual chiar şi unele răni din luptă. Că altfel, în costum de ţăran ( neapărat moldovean) nu reiese de nicăieri că tu eşti Peneş, decît doar dacă scrii pe frunte.Pentru că atunci cînd a plecat la război era doar un neica - nimeni, de la coada vacii, venit dintr-un fund de ţară. Abia la război şi după război era el cine era.

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Şi-apoi, la momentul 1918, 1 decembrie, era la 40 de ani după bătăliile de la Plevna şi Războiul de Independenţă. Peneş ar trebui să aibă vreo 70 de ani. Cine garantează că el ar fi participat la sărbătoarea de la Alba Iulia? Ai găsit pe undeva astfel de evocări? Cine te-a îndrumat spre o astfel de ipostază?