| andresmessi1987 a întrebat:

Am o intrebare de logica...deci:intalnesti o intersectie de drumuri. un drum duce spre viata si unul spre moarte.fiecare drum are un gardian, care unul minte si unul spune adevarul.cum afli drumul spre moarte?big grinpls daca stiti sa imi raspundeti.

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Deci ai de ales intre drumul A si drumul B.
Sa presupunem ca drumul B este cel care duce spre moarte.
Daca intrebarea ta este "Daca intreb cealalta persoana pe ce cale sa o iau, ce va spune?" cel care spune adevarul va sti ca mincinosul va spune B, deci asta va spune si el ("Drumul B").
Iar mincinosul va sti ca cel care spune adevarul va spune A, deci va spune B.

In acest caz, amandoi au indicat drumul B.
Adica drumul gresit!

Te-ai prins? love struck

11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pai viata este mereu inselatoare, deci este pazita de gardianul care minte, iar moarte este sigura si este pazita de gardianul care spune adevarul(pentru ca moarte este un adevar pentru toti oamenii)

| Sin a răspuns:

"Drumul spre moarte/iad e intotdeauna pavat cu intentii bune."-daca e sa ne luam dupa un proverb din batrani.
Care gardian e mai amabil si sa da repede la o parte din drum, acela trebuie sa fie drumul gresit.

| Ich a răspuns:

Il intreb pe cel care spune adevarul care e drumul spre moarte.sau ce drum pazeste el

| Yumitsu a răspuns:

Iei si mori si afli tot =)

| dyannee a răspuns:

Parerea mea este ca, atunci cand intrebi pe fiecare dintre gardieni(logic! ii intrebi daca drumul din fata ta duce spre moarte), cel care pazeste drumul spre viata(cel care spune adevarul) iti va raspunde ''nu'', iar apoi cand ai sa-l intrebi pe gardianul a carui drum duce spre moarte, iti va raspunde tot ''nu'', deoarece minte! Asa ca drumul spre moarte nu-l vei afla niciodata, caci viata intreaga te conduce la el(cand vei fii pregatit il vei afla). Cel mai bine ar fi ca viata sa conduca pentru tine, nu tu pentru ea, si sa nu urmezi niciodata calea care duce spre moarte.Crede-ma,in cele din urma, ea te gaseste inainte sa o aflii tu pe ea!

| Didu a răspuns:

Ii spui unuia dintre ei "voi muri sau voi supravietui, nu?" si daca iti spune da, inseamna ca e cel care spune adevarul, iar daca zice nu, e cel care minte thinking

| justme2025 a răspuns:

Nu stiu. Cine stie?

| MaDuTzAaAaA a răspuns:

Te iei dupa indicator?thinking

| andrutski a răspuns:

Il intrebi pe unul din gardieni ce i`ar raspunde celalalt daca l`ai intreba care este drumul spre moarte.
Daca il intrebi pe cel care minte, acesta iti va arata drumul spre viata, deoarece ingerul care spune adevarul ti l`ar arata pe cel spre moarte.
Daca il intrebi pe ingerul care spune adevarul, iti va arata tot drumul spre viata, deoarece ingerul care minte te va trimite pe drumul gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii intrebi pe fiecare daca drumul duce spre moarte si care iti zambeste sau va deveni mai indiscret atunci acela va fi gardianul care duce spre moarteelaughing

parerea mea.
laughinglaughing

era o chestie dinasta. dar nu mai stiu sigur

cred ca aia era

big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

du-te in iad si vei afla sing.mori!