| Lumberjack a întrebat:

Am o intrebare oare este prea tarziu sa ma apuc de o facultate avand in vedere ca am 25 de ani? Eu dupa ce am luat bacul am avut tentative de a da la facultate insa pe urma am renuntat la idee si m-am apucat de lucru.Insa simt ca parca bacul nu ma mai multumeste si imi doresc mai mult dar imi e teama ca nu cumva sa fi asteptat prea mult pentru ca la 29 de ani cand voi termina facultatea nu stiu daca imi voi gasi loc de munca din cauza varstei si mai ales neavand experienta in domeniu la varsta respectiva.Ce parere aveti credeti ca merita sa dau totusi la facultate? Mentionez ca imi doresc sa si lucrez in domeniu dupa ce termin.

Răspuns Câştigător
| Elena_Delia_1997_0de1 a răspuns:

Hei!
Vei regreta de 1000 de ori mai mult ceva ce n-ai făcut decât ceva ce ai făcut. Niciodată nu e prea târziu să îţi depăşeşti limitele. Dacă tu simţi că îţi doreşti mai mult, nimic nu te poate opri, nici măcar vârsta. Şi nu uita, vrem o experienţă din timpul studenţiei, fiecare om are un potenţial extraordinar, tu nu faci excepţie, valorifică-ţi-l!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am cunostinta care s-a inscris la facultate la varsta de peste 50 ani si a terminat-o cu brio.
Daca faci o facultate in domeniu apropiat locului tau de munca actual, atunci vei avea si experienta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Baga viteza! Si la 70 ani poti face o facultate daca ai ambitie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

3,6 din 10 absolventi isi gasesc de lucru in domeniiu in care s-au pregatit sau pe aproape. Poti face scoala si la 70 de ani. Tu ce vrei, sa-ti turnam noi in galeata niste saci de motivatii? Tie asta iti ipseste nu facultatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merita daca e o facultate într-un domeniu care se cauta pe piața muncii. E bine la orice vârstă sa studiezi. Să nu îți fie rușine sau ceva.

| LeVej a răspuns:

Niciodată nu e prea târziu. Dar dacă vrei să ai o șansă mai mare să obții un loc de muncă, trebuie să participi la activități extracurriculare ca să capeți experiență.

| NicoleClaudia a răspuns:

Hei! Eu am 24 de ani si am terminat un master in kinetoterapie pe care l-am urmat dupa 3 ani de facultate in acelasi domeniu. Acum m-am hotarat ca de la anul sa dau la medicina. Dintotdeauna mi-a placut tot ce tine de medicina, dar nu am avut curaj si nu m-am considerat destul de matura pentru asa ceva. Cu mare sustinere din partea sotului meu m-am hotarat sa merg pe drumul asta, cu gandul ca pasiunea ma va tine motivata sa merg mai departe, oricat de greu va fi. Astfel, te indemn ca orice facultate ai face, sa o faci din pasiune. Astfel, vei fi motivat sa mergi la toate cursurile si vei invata mai usor. Eu am un principiu de viata care s-a dovedit a fi foarte util: ce faci azi, se vede maine. In timpul facultatii mi-a fost greu uneori sa merg la ore de dimineata, sa invat pentru examene, sa mai merg si la mariri de note pentru ca voiam sa iau bursa... dar am muncit si rezultatele s-au vazut. Am terminat masterul prima din clasa. Timpul trece repede si trebuie fructificat, trebuie sa muncesti ca sa obtii ceva; nu conteaza ca faci 6 ani de facultate, atata timp cat stii ca la final ai realizat ceva valoros. E atat de frumoasa privelistea de la linia de sosire! Succes!