| Alina_Alexandru_1996 a întrebat:

Am o intrebare!
vreau sa urmez facultatea de medicina, problema este ca singura materia la care nu ma descurc este chimia!
pot trece anii facultatii fr prea multa chimie?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti, dar cu mare greutate si cu rezultate mediocre. Nu prea stiu insa ce medic vei putea fi fara cunostinte foarte trainice de chimie, ca nu-mi vine in ca nici o specialitate in care chimia sa nu fie esentiala.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Brigaela):

laughing Sigur ca da. Toti trebuie sa fim profesori de chimie cand terminam medicina. happy. Rezultatele mediocre de care vb dvs sunt eventual la semestrul 1 de biochimie. Daca esti atent, profii explica suficient de bine ca sa nu mai ai nevoie de mizerii gen chimiutza - problemutze. Cui ii place, poate aprofunda.

| Brigaela a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Biochimie faci un an. Apoi faci tot felul de specilitati in care ai nevoie ca de aer de chimie. N-o sa pricepi boaba din farmacologie, medicina muncii, ATI si multe altele daca nu stii multa multa chimie. Eu practic anatomie patologica de vreo 8 ani si inca mai citesc chimie pe paine (in ciuda faptului ca am fost olimpica la amteria asta)

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Brigaela):

Oricum sunt sanse ff mici sa inteleaga acum chimia. Primul semestgru de biochimie avea legatura directa, indisolubila cu chimia pentru admitere. E mai important sa stie biologia ff bine.

| Brigaela a răspuns (pentru Pitzipoanca):

E mai sanatos sa aleaga alta facultate daca nu poate recupera chimia.

| darrio2007 a răspuns:

Chimia este o ramura importanta la medicina.Asa ca ori inveti bine la chimie ori iti alegi alta facultate.

| DraudeS a răspuns:

Poti.
1. Inveti.
2. La facultatea de medicina sunt 2 tipuri de persoane: cei care stau si tocesc de la 8 la 8, sau cei care au mami si tati bani necesari pentru absolvirea examenelor.

Spor!