| vladutzuu a întrebat:

sunt in clasa a 12 a si vreau sa dau la medicina la Bucuresti. Materia optionala aleasa de mine este fizica, deci examenul va fi cu biologie si fizica. Eu cu chimia stau destul de slabut, credeti ca o sa reusesc sa recuperez in timpul facultatii, toate golurile pe care le am la chimie ca sa trec la biochimie?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Fii fara grija!---- iti este indeajuns "putinica" chimie organica, cat sa intelegi cursurile de biochimie si sa promovezi examenul.Pana si eu, de formatie umanista, am promovat din prima examenele de biomatematica, biofizica si biochimie.

| AdelinaC a răspuns:

Nici nu vei avea nevoie in facultate de chimie sau fizica, ele sunt utile doar pentru admitere

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai cunostinte de chimie si nu te atrage chimia, mi-e teama ca nu vei putea face fata unei facultati de medicina, unde se face chimie la greu, fiind materie principala.

| vladutzuu explică (pentru Violleta2022):

Eu știam ca nu exista materia chimie la medicina ci biochimie și nu îmi displace materia și sunt sigur ca in momentul in care o sa ma lovesc de ea nu o sa o învăț din "scârbă". Ideea e ca voiam sa știu dacă pot sa recuperez ceea ce nu știu. Majoritatea prietenilor mei care dau chimia la admitere nu știu o boaba de fizica, ei nu vor avea probleme la biofizica?

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Violleta2022):

Te contrazic chimia este materie principala la Farmacie.(Acolo se fac mai multe tipuri de chimie:farmaceutica, cele pe care le facei in liceu) La medicina faci biochimie, total diferita de chimia din liceu.

| Andersen2k18 a răspuns:

E bine sa ai chestiile de baza la chimie, ma ales la chimie organică. Cand intrii, ti-as sugera sa mai iei putine de ore chimie, daca nu stapanesti asa bine. In schimb daca dai admitere la bio si fizica nu ar fi problema. Conteaza sa inveti, sa stii materia foarte bine. Stiu ce zic pentru ca am dat si eu. Mult succes!