| anonim_4396 a întrebat:

Am o MARE problema sau cel putin asa mi se pare mie. In ultima zii de scoala inaintea vacantei ( o data foarte prost aleasa ) am dat teza la matematica. Pe moment nu am realizat ca eram complet distrasa de vacanta, de petercerea ce urma dupa ora aceea. Am dat teza si mi s-a parut ca m-am descurcat destul de OK. La sfarsitul orei profesorul s-a uitat putin peste teza mea si a zis ca o sa iau cam 8 sau 9. Eram fericita, dar astazi ne-a adus tezele si am luat 8. Asta este o nota destul de mica pentru mine. Anul trecut profesorul a marit nota catorva copii care luasera nota de 7 sau 8 si atunci nu mi s-a parut corect fata de ceilalti, dar acum nu inteleg de ce mie nu vrea sa mi-o mareasca anul acesta cu toate ca am numai note de 10 pana acum. Problema este ca sunt sigura ca parintii mei se vor supara rau pe mine si o sa risc sa fiu iar pedepsita ceea ce nu vreau! Puteti VA ROG sa ma ajutati cu sfaturi despre cum le-as putea spune fara sa se supere asa tare?

Răspuns Câştigător
| valy a răspuns:

Poi sa vedem. spune-le ca s-a intamplat|si ca nu se va mai intampla a 2 oara. ii explici cum a fost treaba ca te gandeai si tu la vacanta si la zapada si te-a luat valu si nu ai facut decat de 8...nu cred ca nu o sa te inteleaga. daca ai numai note de 10 ar fi o idiotenie de la un 8 sa te certe...si promite-le ca o sa inveti bine si o sa iti repari 8kissmult succes

19 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Umm. din mica mea matematică de la mate-info, dacă ai doar note de 10 şi 8 în teză media este aceeaşi (10).
Lasă, obişnuieşte-te de acum. Aşteaptă să vezi liceulhappy
Explică-le părinţilor, nici ei nu au fost sfinţi, cât despre notă, asta e. Nu e bine să te uiţi la ceilalţi pentru că ajungi chiar în situaţia ta: Să te rogi să faci ceva pentru care ai fost revoltată când li s-a întâmplat altora...

regis
| regis a răspuns:

Ce dor mi-e de zilele in care cea mai mare problema a mea era nota de la matematica...

regis
| regis a răspuns:

@alecor - mai citeste o data, mariutzaa este suparata nu pentru ca a primit mai putin decat merita, ci pentru ca nu s-a numarat printre cei carora li s-a marit nota.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice om, in viata, are si momente de neatentie. Daca n-am gresi am fi roboti si s-ar putea ca si ei sa greseasca. Notele nu spun multe despre tine. Nu e o mare pierdere ca ai luat 8. Fa-ti curaj si spune-le cinstit parintilor. S-ar putea sa nu fie chiar un capat de tara. Tu trebuie sa fii convinsa ca stii mai mult decat atata.
Ca profesorul nu-ti modifica nota: sunt convins ca acesta avea asteptari mai mari de la tine si e suparat ca ai gresit. Trece.

| hiphopbeatz a răspuns:

Daca se supara tar epentru 8 cu care iti iesie 10 media daca ai 10 pe linie, atunci eu care ma tem sa nu aiu un 5 se sa mai zic, sa nu ma spanzurelaughing

faptul-i consumat.

peace sign

| LoveMusic a răspuns:

Woow.sincer,nu cred ca e o problema asa "mare". mai ales daca ai doar note de 1o. ar fi culmea ca pentru un 8 sa te certe. eu am luat si 7 in teza si n`am murit laughing cum zice crezygwinking Tu ai luat nota 8 pe merit.nu te compara cu altii. TU nu esti ALTII happy Nu uita asta niciodata :* Stai linistita, vei trece peste asta.NU ramai corigenta cu o nota de 8 rolling on the floor laughing

| mariaw a răspuns:

Nu te mai stresa asa tare ca nota oricum nu o poti schimba.Si apoi daca ai pretentia ca esti un elev atat de bun(si ai avea in oral numai de 10)ti-ar iesi media... daca in schimb ai majoritatea 9. ti-ar fi iesit media 9 si cu 9 in teza(cati de 9:-#)...asa ca, unde-i baiu?

| georgiana a răspuns:

Eu cred ca parintii tai sunt prea exigenti, nota 8 nu este o nota mica, ci una foarte buna, mai ales adica spui ca ai numai 10 la celelalte materii, le compenseaza pe restul. Explica-le ca ai facut tot ce ai putut, ti-ai fi dorit o nota mai mare, dar nu poti intotdeauna sa ai 10 pe linie.Eu as fii mandra de tine.Mult succes si spor la invatat!

| liviu00 a răspuns:

Vreau sa comentez un aspect al situatiei. Marea ta problema e ca nu esti corecta. Ai tot dreptul sa fii suparata ca nu ai luat 10, insa singura persoana responsabila esti tu, nu profesorul.

| andalu a răspuns:

Scumpa, spune-le direct de nota pe care ai luat-o si in momentul in care ei iti vor atrage atentia asupra ei(sau mai bine spus, te vor certa) spune-le ca ei stiu f bine ca tu ai numai note mari, ca iti place f mult matematica si ca o nota de 8 nu inseamna aproape nimic.ca ar trebui sa inteleaga ca ai avut si tu o zi proasta ca doar si lor li se intampla si ca vei incerca de acum inainte sa te concentrezi mai mult si sa nu mai ai asemenea pb. spune-le ca nu e cazul sa te certe ca oricum esti si tu destul de dezamagita de nota pe care ai luat-o iar faptul ca ei te cearta nu rezolva nici problema notei nici nu te ajuta sa te ambitionezi pentru ca asa cum stiu si ei, esti destul de ambitioasa si ca dovada sun rezultatele bune pe care le-ai obtinut mereu

| andalu a răspuns:

@loiviu000, da sunt de acord in mare parte cu tine, insa uneori(poate chiar f des) profesorii nu au acea vocatie care sa ii indemne sa fie dedicati meseriei si sa invete copiii(elevii) din pasiune, o fac doar pentru bani! si este f posibil sa ii fi corectat superficial lucrarea, sa se fi uitat doar la rezultat si sa nu fi urmarit gandirea pe care a abordat-o si pasii spre rezultatul final.nu zic ca nu e vina ei, pentru ca daca nu gresea nu avea de unde sa ii scada atat, insa nu sunt ei profesorii cei in masura sa judece atat de corect cat stim si nota sa reflecte intr-adevar cunostinetele noastre! de ce? pentru ca majoritatea nu sunt cu adevarat profesori!

| andalu a răspuns:

@regis: citez"Vreau sa comentez un aspect al situatiei. Marea ta problema e ca nu esti corecta. Ai tot dreptul sa fii suparata ca nu ai luat 10, insa singura persoana responsabila esti tu, nu profesorul", mie mi se pare f evident ceea ce a scris el aici iar ultimul meu comentariu este un reply la ceea ce a scris liviu. el chiar s-a referit la faptul ca ea e singura responsabila de nota luata si eu am spus ca sunt doar in mare parte de acord. Daca citeai mai cu atentetie ambele raspunsuri nu m-ai mai fi corectat.atunci cand hotarasc sa raspund la o intrebare o citesc cu f mare atentie deci... daca te vei la primul meu raspuns vei vedea ca am incercat sa raspund excat la ceea ce mariutzaa cerea.
oricum nu are rost sa vb intre noi, important este ca ea sa primeasca un sfat bun, nu?
so.greseala mea, nu trebuia sa intervin spre a-l contrazice pe laviu.Imi cer scuze

| alexutzu00791 a răspuns:

Cat de mult urasc povestirile astealaughing. Draga mea fii realista, altii mor de plictiseala si altii de foame, tu n ai sa mori de la o nota

| anca_3211 a răspuns:

Intradevar, pentru tine poate fi o nota mica. Poti cauta vreo circumstanta atenuanta cum ca nu te-ai simtit foarte bine si ca pur si simplu nu te-ai putut concentra...

| Pustii a răspuns:

Wow...eu zic sa te bucuri ca ai luat nota 8 eu am luat 3 la teza de mate si n-am muritbig grin

| oky a răspuns:

Pei eu cand iau un 5-6 la mate e sarbatoare. De cand sunt la liceu n-am lat nicio nota mai mare de 7 la mate ( si 7 am lat doar de 2 ori pana acum si sunt cls a 10a ) Pei daca as lua un 8 la mate si mai ales in teza as face mare baeram laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai...nici eu nu prea inteleg de ce profesorii fac gesturi din astea.Adica,frate,daca maresti nota la cativa elevi, n-ar trebui sa o maresti la toata clasa? Nota e ok, adica gandeste-te ca o sa-ti iasa media 9. TU nu te compara cu alti copii, lasa-i pe ei sa ia note mai mari chiar daca asta nu ti se pare corect. Tu cel putin iei nota pe merit.Cat despre parintii tai-ce sa zic? Ar trebui sa vorbesti cu dansii, sa le spui ca s-a intamplat si sa ii asiguri ca data viitoare vei lua o nota mai buna.Stai linistita si nu te mai agita asa de tare.Si parintii tai au fost elevi la randul lor...Mai e nevoie sa le reamintesti asta? Succes, fato!

| TDGMeebu a răspuns:

Pai...la teza de la romana ai luat mai mare nota? daca da arata'le pe amandoua deodata happy eu una am luat la teza la romana 7 happy si astept teza de la mate unde sigur o sa iau o nota mare si le voi arata pe amandoua... daca nu ai luat o nota mai mare spune'le parintilor ca si tie iti pare rau si sa te scuze de data aceasta pentru ca na ai numai note de 10 cum spui tu. Eventual le mai promiti ca vei lua note mai mari happy

| Lacramioara_6794 a răspuns:

Crede-ma ca si eu am trecut printr-o faza asemanatoare cu a ta am luat 9. 50 la teza de la mate si profesoara nu mi-a pus nota 10 in catalog "teza ta nu e de 10 "... ar trebui sa le spui parintilor tai ca ai luat 8 si ca a fos o greseala care nu se va repeta, daca au incredere in tine sigur vor intelege si nu vor fi nevoiti sa te pedepseasca.