| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, am 14 ani si sunt persecutat mereu de diriginte din cauza parului, il am mare si el vrea sa ma tund. Ieri la ora de dirigentie se enerveaza si o suna pe mama ( s-a enervat foarte rau dirigintele ). De vreo 2-3 saptamani ( cu tot cu vacanta dintre semestre ) se tot roaga de mine sa ma tund iar eu nu vreau. Am vorbit cu multi parinti ai elevilor si 60% spun ca este cel mai sonat profesor din scoala...nici macar directorii nu imi spun nimic de par, toti profesorii ma saluta si imi spun ca imi sta bine. Nu stiu ce sa fac deoarece o "ademeneste" si pe mama in chestia asta si ea tine neaparat sa ma tund. Se dirigintele repede sa ma oblige sa ma tund. Acum in dimineata asta, practic ar trebui sa ma tund, dar totusi nu vreau. Dati'mi si mie un sfat va rog.
------
Am asteptat mult ca sa imi creasca parul asa cum este sa pot sa il aranjez cum vreau...

It's something like Andy Sixx from Black Veil Brides >= http://ashe-08.deviantart.com/art/Black-Veil-Brides-Andy -Sixx-131289950

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Situația e de căcat, pentru că profesori din ăștia găsești la toate școlile. Profesori care au senzația că dacă au trecut printr-o facultate și au un anumit statut, au drepturi și asupra ta, ca om. Singura lor responsabilitate este să te facă pe tine să înțelegi lecția, nu să-ți dea lecții de morală și de look, vestimentație & co. Și eu pe la începutul liceului aveam un stil ceva mai contestat de dirigă. Nu era vorba să mă tund, că-s fată, dar părul și machiajul meu nu-i convenea dirgii. Eu am ajuns și în cabinetul directoarei pentru treaba asta.
Singura persoană care te poate salva de cacatul ăsta e maică-ta. Dacă ea te sprijină, profesorul nu poate să îți impună să te tunzi, decât dacă vine personal cu mașina de tuns la școală. Ceea ce ar fi un abuz evident de putere, și un prilej pentru tine să te ridici și să-l bagi în origini. Căci ar merita.

Deci persoana pe care trebuie să o convingi este maică-ta. Explică-i ei că atâta timp cât tu ești disciplinat la oră, înveți, și nu ești un elev problemă, lookul tău ar trebui să îl lase rece pe prof. Gen... poate nici ție nu-ți place nasul lui mare și sacoul ros de molii, dar nu poți să îl trimiți să-și facă rinoplastie sau să-i dai bani de sacou.laughing E evident, ultima grijă a profesorului trebuie să fie cum arăți tu la oră. Mai ales la o vârstă la care fiecare își descoperă propriul stil și personalitatea. Dacă reușești să o convingi pe mama ta, dirigintele nu mai are ce să facă. Dacă o sună primește un nu categoric, capitolul este închis. ^^
Luptă pentru dreptul tău, profesorul, prin meseria lui, are DOAR obligația de a îți preda lecția și de a menține ordinea în clasă.
Baftă.

35 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

Te felicit pentru curaj și pentru încăpățânarea cu care ții de părul tău. As i said, convinge-o pe maică-ta și totul o să fie ok. Dacă zici că directorul este mai înțelegător, sugerează-i mamei tale să meargă personal la el, sau să îl sune, să îi expună problema și să îi hotărască clar și răspicat că pe ea ca MAMĂ nu o deranjează părul tău lung, deci prin urmare, un străin care îți e PROFESOR, nu are niciun drept asupra ta. Dacă directorul îți dă undă verde, proful tău poate să stea și-n limbă că nu are ce să îți facă.
În regulament nu cred că poate fi menționat ceva de genul ăsta, cum că băieții sunt obligați să aibă părul scurt. Se impune decență. Dirigul tău dacă vede o pipiță de 14 ani prin școală cu fusta până sub fund n-ar duce-o în cabinet că deh, ce-i frumos și lui Dumnezeu îi place. Decența nu înseamnă păr scurt. Înseamnă comportament civilizat, atitudine adecvată și seriozitate în ceea ce privește sarcinile tale de elev.
Baftă. ^^

| SatanaInIzmene a răspuns:

Vorbesc foarte serios.Fa-ti un biletel pe care scrii : Domnule Diriginte, cu tot respectul cuvenit, va spun ca sunteti un idiot si un comunist nenorocit. Daca ne-am castigat dreptul la libertate in ´89 prin sange si tupeu, cu acelasi tupeu va spun : NU vreau sa ma tund! Da-te-n gatu´...

Iei biletelul si il pui pe masa.

| ProjectJackpot a răspuns:

@missbee, auzi simpatico, dirigintele trebuie sa-i predea lectia, sa mentina ordinea in clasa si sa indrume copilul(probabil ca si parintii lui sunt ocupati). D-asta este diriginte, ci nu un simplu profesor! Daca dirigintele considera ca elevul are un par mare si urat(inestetic) are tot dreptul sa-l sanctioneze pentru nerespectarea regulii x. Degeaba esti tu desteapta, daca te machezi strident si te-mbraci vulgar si eventual te mai uiti si dupa toti parosii care se fac cu placa. Daca vin in p*ula goala la scoala? profesorul n-are nici un drept sa ma opreasca, nu? Si argumentul este ca la varsta asta imi descopar personalitatea si stilul de viata(eventual nudist si gay). El sa stea in banca lui si sa preadea lectia, iar daca ma ating din greseala cu ouale de el. asta e ghinion!

| ProjectJackpot a răspuns:

Eu am zis in general. Poate ca e, poate ca nu.

| Anonnnnn a răspuns:

Hai mahh
lasa.i in pace
este parul tau.si doar al tau.
si oricum nu t tunde doar ca vrea dirigintele.
am unul la mine in clasa care are parul lung[e baiat]
il are un pic mai lung d umeri.si nu i-a zis nimeni nimic.
daca mai zice asta, spune ca asta e felul tau d a fi origina.si iti place
baftaawinking

| Black_Cherry a răspuns:

Daca il ai ca a lui Andy Sixx e foarte tare big grin Eu zic ca ar trebui sa faci ce vrei.Nu exista nici o lege care sa interzica parul lung rolling eyes Adica...ce *** il doare pe el cum arati tu? Ar trebuii sa-i zici sa-si vada de viata lui si sa te lase in pace. E o tara libera happy ^^

| Black_Cherry a răspuns:

^ Spune-i ca nu vrei si punct! N-are nici o importanta cum arati atata timp cat inveti. Si nu cred ca ea ar putea sa te tina si sa te tunda cu forta.

| Enma a răspuns:

Mah nu stiu dar daca ma ta zice ceva ii zici si tuh ceva de genu auzi tuh ma cresti sau dirigentele? dc il asculti daca ceilalti profi nu zic asa... dar ce sa zic cu parintii mei nu se pote discuta mash fi tuns de mult daca mama ar afla ceva de gen de la dirig face spume

| crooxel a răspuns:

Nu'l; ua in seama asa era si diriga mea da pai oricum nu are ce sa-ti faca.asta esti u si gata.ar insemna sa te distruga.si sa fim seriosi ...baietii cu parul mare sunt cei mai frumosihappy

| Anonimul8297 a răspuns:

Dirigintele si mama ta te vor un om normal. Si eu intre 14 si 16 ani am fost rocker, dar iti spun, atat de patetic si izolat ma simteam incat am zis "NU". Aceast grup nu ma reprezinta, nu ma lasa sa ma dezvolt, ma tine inchis intr-un cerc care "se desprinde" de oamenii prosti de randlaughing Sa va ia naiba pe toti.

| VisătoareaDePeLună a răspuns:

Dar nu e treaba dirigintelui,e treaba ta ce faci,e parul tau,tu iei decizi in legatura cu el, nu ar mai trebui sa reproseze atata. Daca vrei sa-l tunzi il tunzi daca nu nu il tunzi, ar trebui sa te lase in pace.Ce il intereseaza pe el asta? Ar trebui sa taca.

| astralwalker a răspuns:

Tocmai am venit de la scoalaotul a fost ok pana la ora cu dirigu. Uita lamine, imi cere o explicatie nu zic nimic, tac. Se duce la director si dupa ore imi spune sa merg cu el in birou. I-am explicat si directorului(el e mai intelegator) dirigu vroia neaparat sa o sune pe mama dar directorul nu si mi-a zis dirigintele daca nu vin luni tuns imi trimite mustrare si dupa nota scazuta la purtare, dar spuneti-mi si mie sa fiu luminat, EXISTA VREO REGULA CARE INTERZICE PARUL LUNG? Tin sa precizez ca la ora lui imi tin parul' mai dupa urechi, si tot nu ii convine. Am calmat-o pe mama cand am ajuns acasa, de fapt din timp, de la ora de Franceza(dirig)i-am dat un mesaj ca sarputea sa se trezeasca cu un telefon si ca nu m-am tuns o.O lmao... Am ajuns acasa, se comporta frumos cu mine, nu mi-a spus nimic legat de par, dar eu tot nu vreau sa ma tund ca zice dirigu asta comunist. O sa incerc sa vorbesc cu mama in weekend-ul asta sa discute cu dirigintele sa nu ma mai oblige sa ma tund, daca nu, voi merge personal in weekend la director sa il intreb...dar totusi, cum e in regulament?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu un prieten de 12-13 ani care de asemenea are par lung, dar e tare frumoss, si tot are probleme cu o profa. aceea ea spus dirigintelui si dirigntele ia sunat mamei si lunea viitoer vine tuns, cred ca va arata ca un *****, si mama lui nu spune nimic, anume ca ea este de parte profesorilor si gata, mii jale de tine si de el tot, dar vezi. luptate pentru parul tau si incearca sa o pui pe mama ta de partea ta. sadsadsad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frate nu il tunde ca o sa iti para rau...lasa-l sa vorbeasca pe ala ca vorbeste mult si prost

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti un rrom obosit si obositrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.youtube.com/watch?v=7GXR2IVraWo spune-i profului sa asculte melodia asta! poate isi aminteste cum e sa fii tanar si sa vrei si mai ales sa poti sa te exprimi liber!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite ce faci. Ii ceri profului sa iti arate prevederea in legea educatiei sau regulamentul de ordine interioara care stipuleaza lungimea parului. Nu exista asa ceva si nu va veni cu nimic. Mai spui ca decent inseamna opusul lui obscen/obraznic/murdar ceea ce tu nu esti. Incearca sa iti pastrezi calmul (chiar daca este intr-adevar greu...) cand vorbesti cu el si cu mama ta. Spune-i mamei ca traim la 20 de ani dupa revolutie si mai ales asiguro ca vei invata bine daca iti respecta dreptul la imagine. Daca proful continua sa te preseze spune-i ca aduci Pro-TV-ul peste el de-l stie toata tara. Ai grija cu maica-ta. Aici e problema- atrage-o de partea ta, fi dragalas in perioada asta. Spune-i ca iti place o fata si ca vrei s-o impresionezi - va raspunde la chestii de astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ma voi lasa si sper sa o scot pana la capat cu treaba asta happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema a fost rezolvata big grin de acum, dirigu nu imi va mai spune nimic de cum arat etc. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ProjectJackpot

Daca tu spui ca parul meu este neingrijit inseamna ca esti destept ca un bec de 2W...sincer happy

| Hibriiiid a răspuns:

O frate.Ce comunist ametit.Saracu'.Imi e mila de el si de conceptile lui invechite, de faptul ca daca iese din casa in halul asta nu mai are mult de trait.Iti tii parul cat de lung vrei tu iar atat timp cat familia ta nu are nimic impotriva alegerilor tale nu inteleg de ce ar avea vreun cuvant un simplu PROFESOR,care pana la urma vine sa iti predea si sa te invete ceva,nu sa se uite la parul sau la tinuta ta,mai ales sa mai si comenteze. Daca spui ca directorul nu are nimic impotriva iar mama ta cu atat mai putin,e okei, nu ai de ce sa iti faci griji.O sa mai 'tipe' putin acest mosulica' si pana la urma o sa se sature, si o sa termine.Sa ne anunti ce se mai intampla cu tine si ce porcarii mai spune profesorasul, te rog.Bafta si NU te tunde indiferent de cat de 'obosit' ai fii sa iti sustii argumentele.happy.

| rOckx3 a răspuns:

Mulții profesori de ăștiia futuții.Am avut șii eu probleme la vestimentatiia maii. diiferită.Cum a zis missbee ei tresă îții predea lecțiia.Un priieten trece prin aceeși situațiie cu proful.El nu o ascultat șii o început să îl înjure ca fraierul.Nu cred că e cea mai bună deciziie deoarece ar sa poarte pică... evită să treci pe lângă el și ia măsuri cu directoarea șii profa.

| FloreaVicentiu97 a răspuns:

Daca tot e prof de franceza zii si tu ca profi din franta nu au treaba de cat de mare ai tu parul sau cate piercinguri ailaughing si nu are cum sa iti scada media la purtare pentru asta...ce dracu poti ai putea sa il dai in judecatalaughing

| Panda a răspuns:

Off asta chiar e o problema. SFATU MEU : Tunde-te baiete chiar asa te certi cu toata lumea din cauza parului tau lung? mai stai si o ora sa ti-l faci cu placa! esti anormal baiete.

| Panda a răspuns:

Esti un pletos

| Alinutza_9996 a răspuns:

Exact aceeasi problema o are si colegul meu care are parul cam ca andy sixx si numai diriginta noastra se ia de parul lui si il ameninta ca il exmatriculeaza dar el a vorbit cu directoarea si ea nu are nimic cu el... Eu i-am spus si iti spun si tie sa nu faci prostia sa te tunzi pentru ca o sa iti para rau dupa aceea... Profesorii astia sunt de **** nu te lua dupa ei. happy

| AlinSkivo a răspuns:

SI eu am aceiasi problema dar eu nu ii bag in seama laughing

| Andychu a răspuns:

Um..stiu cum e. Cand aveam bretonul mai lung, mare parte din profesori sareau la mine ca de ce il tot tin in ochi si faze d-astea.cel mai simplu e sa ii ignori. Pana la urma, e dreptul tau sa iti te tunzi cum vrei si intr-un fel nu ar trebui sa comenteze nici parintii...

| CubeDj a răspuns:

Si Yo Am Parul Mare Si Nu Imi Zic Parinti Sau Profesorii Sa Ma Tund. Eu ITI Sugerez Sa Nu Te Tunzi Ca Nu Iti Comanda Dirigintele Parut Si Nu Te-a Crescut El tongue