| dydydeea a întrebat:

Am o problema in legatura cu liceul la care ma voi duce ( sunt in clasa a8a). Deci...eu as vrea sa merg la mate-info ( de fapt profa de mate mi-a spus sa merg acolo si m-a convins) la kogalniceanu( cel mai bun liceu din oras) dar mama vrea sa merg la stiinte ale naturii tot la kogalniceanu dar nu conteaza asta ca oricum ma duc unde vreau eu, problema este ca mai vrea un coleg din clasa de la mine sa mearga tot la acest liceu la mate info si "cu siguranta" vom fi "din nou" colegi si eu nu vreau lucrul asta crying vreau ca la liceul sau profilul unde ma duc sa nu mai fiu in clasa cu nici un fost coleg crying si ar mai fi o varianta sa merg unde imi place mie adica la mate-info la racovita ( al doilea liceu din Vaslui) si sa nu ma intalnesc cu nici un coleg dar eu nu vreau sa merg la racovita eu vreau la kogalniceanu crying.
care din aceste 3 variante e mai buna? sa merg la kogalniceanu la stiinte ale naturii sau la mate info si sa fiu in clasa cu acel coleg(ceea ce nu vreau-acest coleg "e cel mai bun prieten al meu" si suntem aman2 la fel de buni la invatatura dar cu toate astea nu vreau sa fiu cu el in clasa[am si planuit ca o sa stam impreuna un banca crying -asta fiind o minciuna pe care i-am zis-o lui[) sau sa merg la racovita? crying va rog dati-mi niste sfaturi ca am nevoie k trebuie sa ma decid de acum inainte sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu n-am vrut sa fiu cu nici un coleg din generala in clasa.
Dar cand am ajuns la liceu am realizat ca toti aveau fosti colegi cu care stateau, se formasera niste bisericute, iar eu am ramas pe dinafara multa vreme.
Eu zic sa mergi la cel mai bun liceu din moment ce ai posibilitatea, la profilul la care iti doresti tu si sa nu mai faci asa o drama din chestia cu colegul. Imi dau seama ca la tine e probabil dorinta de noutate totala sau ceva, dar un coleg din generala n-o sa strice sentimentul unui nou inceput, din contra: o sa ai cu cine sa-ti impartasesti impresiile gen "in generala era asa, acum e altfel" "uite-te la asta, e exact ca ala" etc.
Si nu trebuie sa stai cu el mereu, cu timpul e posibil sa va gasiti fiecare un alt grup si sa nu mai interactionati asa mult.
Probabil colegului tau ii e putin teama sa se trezeasca intr-un loc unde sa nu cunoasca pe nimeni si de asta vrea sa se lipeasca de tine.

Analizeaza avantajele:
-cel mai bun liceu
-profilul pe care ti-l doresti
-iti faci si colegul fericit
-si cine stie, poate ai sa mai ai nevoie de el

Ai cerut sfatul meu, ei bine asta e pe atat de complex si sincer cat poate fi.

7 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Du-te unde iti place tie la kogalniceanu mate-info si nu lasa pe nimeni sa te influenteze si eu am fost in situatia ta si nu voiam sa cad nu nimeni in clasa insa odat cu timpul am realizat ca e bine sa ai un prieten langa tine, de fapt sunt mai multe clase de mate-info sunt sanse sa nu cazi cu colegul tau in aceeasi clasa
BFT

| Rockat a răspuns:

Eu zic sa mergi unde vrei dar sa-i spui lui ca mergi in alta parte poate vine si el akl. sau sai intimidezi si sa-i zici cai foarte greu si o sa cedeze si ca sti ca or sa fie profi rai. au sa te cerci cu el inainte si asa nu va mai vrea sa vina si el akl sau daca vine nul bagi in seama.

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

Pai depinde ce vrei sa faci. Daca vrei sa fi doctor du-te la umane, daca vrei sa mergi pe mate/info, e pacat ca din cauza unui coleg sa risti sa iti strici viitorul. Eu votez pentru kogalnicenu (si eu sunt din Vaslui big grin). Si apoi cat de rau poate fi? Funda puppy dog eyes?

| dydydeea explică (pentru Andreeaaaaaaaaa):

Ooo :-o ce coincidenta laughing si in ce clasa esti?

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns (pentru dydydeea):

Eehhhappy Mai micabig grin

| dydydeea explică (pentru Andreeaaaaaaaaa):

Cat de mica? a6a? a5a?

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns (pentru dydydeea):

A 6a big grin