| Mariaizabella3 a întrebat:

Am o problema. Sunt clasa a 11 a in semestrul al doilea. Mie inca din clasa a 3 a mi-a placut sa desenez. Si pentru ca trebuie sa aleg la ce facultate sa merg am zis sa aleg ceva care are legatura cu pasiunea mea. am inceput fac meditatii la arhitectura. Am zis sa incerc. La inceput toti mi au zis ca e greu si e logic sa nu iti prea placa. Insa dupa ceva timp mi am dat seama ca nu ma vad facand proiectii, calcule matematice si desen grafic..Mama zice sa ma duc pentru ca se fac bani. dar pur si simplu nu mi place.
Dar mie inca imi place sa desenez, dar personaje, animale etc. As vrea sa imbin utilul cu plăcutul si as vrea sa fac meditatii sa devin mai buna la desen si poate sa lucrez undeva sa fac animații sau ceva de genul precum desenul pe tableta grafica. Problema este ca nu stiu daca exista si la ce facultate sa dau. Este destul de tarziu si stiu ca trebuia sa ma duc la liceu de arte. Dar m-am gandit prea tarziu... sper sa ma ajute cineva si sa imi spuna ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Rd79 a răspuns:

Ti-am trimis un mesaj privat.

| Mariaizabella3 explică (pentru Rd79):

Buna as vrea sa stiu mai multe detalii cum ar fi la ce facultate trebuie sa dau si la ce sa fac meditatii

| Rd79 a răspuns (pentru Mariaizabella3):

Pai nu stiu daca are rost sa faci meditatii, alea costa bani si iau timp. Da la o facultate de arte, ai grija sa includa si ceva gen digital, nu doar traditional. Pana atunci te-as sfatui sa dedici macar o ora sau doua pe zi invatand sa folosesti niste programe de desenat si (ideal) de modelare 3d. Exista programe free gen Gimp, Blender 3d, Inkscape, Krita si altele.

ia-ti un digitizer, ceva de la Wacom sau similar. Gasesti incepand de la cateva milioane.

Daca mai vrei informatii, etc. raspunde-mi la mesajul privat pe care ti l-am trimis, eventual lasa-mi un numar de telefon ceva sa-ti zic pe whatsapp.

| Mariaizabella3 explică (pentru Rd79):

Nu merge sa trimit mesaj privat.

| Mariaizabella3 explică (pentru Rd79):

Trimite tu nr in privat ca pot sa vad mesajele dar nu pot sa trimit

| Rd79 a răspuns (pentru Mariaizabella3):

Ti-am trimis.

9 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Facultatea de arte, de ce nu?

| Mariaizabella3 explică (pentru Ineys):

Da stiu doar ca nu stiu sa pictez si cred ca e prea tarziu... cum am zis e al doilea semestru dintr a 11 a... si in Romania ce poti face cu pictura. Mie imi place sa desenez in stil manga spre exemplu.

| Ineys a răspuns (pentru Mariaizabella3):

Atunci singura solutie ar fi sa inveti singura si sa iti iei o dovada ca esti capabila sa faci asa ceva ( gen o diploma ) la un curs privat.

Nu cred ca avem scoli de desene manga sau arta digitala in Romania...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Fa exact ce simti, asta e cel mai bun sfat. Sa ai o seara frumoasa.