| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Am picat bacul cu 5.40 romana 5.95 biologie si 3.50 matematica.
Am facut contestatie la toate trei si intrebarea mea este cu cat se poate mari nota? Eu ma așteptam sa iau peste 6.50 la bio si romana si sa pic la mate iar apoi sa dau in toamna doar la mate si sa am nevoie doar de un 5. Dar asa am luat note mici si la romana si bio si la toamna va trebui sa iau peste 6.65 la matematica deci practic imposibil. Sau sa dau din nou si la romana.Eu nu cred ca voi reusi sa iau peste 6.65 la matematica. Daca nu mi se maresc notele dupa contestații ce sa fac? Sa dau doar la mate sau sa dau si la romana?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am facut contestatie l...cu cat se poate mari nota? "

dar dacă-ți scade, ai luat in calcul?

| Anonimulantisocial17 explică (pentru sierra1):

In caz ca scade imi asum si nu e mare pierdere oricum sunt note mici,

| sierra1 a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Noroc!

| Catrice a răspuns:

De la 3 la 6 n-ai șanse.

| alexxx732 a răspuns (pentru Catrice):

Https://imgur.com/a/1GzbtBE de asta ce zici?

| Catrice a răspuns (pentru alexxx732):

De ce ma întrebi pe mine? Nu eu am pus intrebarea.

| Frank51 a răspuns:

La română este simplu, la mate înveți primele 2 subiecte, la biologie iar e simplu. Pregătește-te la toate 3, ai 3 luni la dispoziție, timp destul pentru un 7.

| Werrich a răspuns:

Dupa cum s-a vazut contestatia nu garanteaza marirea notei, unii corectori lasa nota la fel, altii o maresc si altii o scad, depinde de cat de atent este la detalii cel care o corecteaza.

| Vântulalb a răspuns:

Nota nu creste mereu la contestatie. Poate sa si scada.
Dai in toamna la care nu ai nota de trecere. Asta e!

| CIaudiu a răspuns:

Merita sa faci contestatie la toate din moment ce la niciunul n-ai scos nota 6. Cat despre marire nimic nu e sigur. Nu e o regula generala ca la contestatii iti maresti nota. Prin contestatie tu arati ca nu esti de acord cu nota si doresti sa iti fie reevaluata. Daca lucrarea ta e de 6, nu poti lua 8 doar pentru ca ai depus contestatie. Asta e, incerci la anul.

| Alverto a răspuns:

Uite, când vrei sa împuști 2 iepuri deodată nu nimerești niciunul. Așa că mai bine dai doar la matematică, adică îți spui setat in minte și scris pe foaie toate motivele pentru care vrei sa faci asta și să pui deoparte orice distragere, de ex dacă te joci mult pe PC baga l într-o cutie și îl scoți dacă ieși bine la toamnă, și după ce lași toate distragerile te pui bine și clar pe învățat. Dar nu trebuie sa exagerezi, daca exagerezi și înveți și zi și noapte și nu te odihnești și te distrezi puțin vei învăța degeaba pentru că trebuie să echilibrezi lucrurile.