| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Am picat bacul cu 6.50 romana si 5.40 bio dupa contestatie iar inainte de contestatie aveam 5.40 romana si 5.95 bio si am picat la matematica cu 3.30 si ca sa iau bacul am nevoie de nota 6.10 la mate ceea ce e aproape imposibil. Dau sa dau si la bio si sa iau de un 6.50 la bio si un 5 la mate. Intrebarea mea este daca are rost sa imi mai pierd timpul cu bacul ista de ***.Eu m-as angaja sa castig bani oricum daca iau bacul nu vreau sa ma duc la facultate tot vreau sa ma angajez. Bacul vreau sa il iau doar sa stie toata strada si toti cunoscuții si sa fie o realizare pentru mine ca oricum nu prea am realizari in viata.

4 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Încearcă, oricum nu pierzi nimic. Știu pe cineva care a dat bacul la 50 de ani, de ce sa nu dai tu care abia ai terminat liceul și ai toată viata înainte?

| isemilia a răspuns:

Poti sa muncesti si sa il dai cand te simti pregatit (in toamna sau anul viitor), nu e necesar sa alegi intre ele.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"[...] are rost sa imi mai pierd timpul cu bacul [...]?"
Dacă tu deja îl consideri o pierdere de timp, n-are rost să-l mai dai. Spui că nu vrei să dai la facultate. Perfect! Poți urma meserii care nu necesită examenul de bacalaureat, singurul dezavantaj fiind că meseriile respective sunt mai prost plătite. E alegerea ta, ești liber! Dacă bacul nu te va ajuta să te angajezi în meseria pe care vrei s-o practici, n-are niciun rost să-l dai!

| Anonimulantisocial17 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Consider bacul o pierdere de timp deoarece in ultima luna am învațat cate 4 ore pe zi si tot l-am picat.Iar daca mai invaț toata vara si tot il pic atunci imi pierd vara degeaba.Nu ma duc la facultate si din cauza ca nu am posibilitați locuiesc cu mama si sora maea si mama e despartita de tata si munceste numai ea si nu ne poate ține pe amandoi la facultate nici macar nu vrea sa auda ca as vrea si eu sa merg ca nu are posibilitați cat depre bursa imposibil.Iar daca cumva as reusi sa ma duc la facultate as fi cel mai sarac student nici macar alocația nu se mai da la facultate deci as trai cu 100 lei pe luna si mi-as plati taxa cu bani castigați toata vara si nu am chef sa fiu studentul sarac.Asa prefer sa ma duc la munca sa imi cumpar o masina un telefon mai bun un pc si sa imi strang incet incet bani pentru o locuinta. Daca as fi bogat as vrea sa merg la facultate dar asa sa sufar ca nu am bani nu vreau