| Bella_2124 a întrebat:

Am trecut acum in clasa a9-a si am o problema. sunt la profil uman, si stiu ca sunt pretentii foarte mari la engleza (cel putin la liceul la care am intrat eu)... de aceea vreau sa fac tot posibilul sa invat mai bine engleza, deoarece in generala am avut un prof afemeiat, care ne spunea sa copiem din carte si nu ne preda nimic! sunt disperata, mi`e teama sa nu incep cu stangu` si sa fac o impresie proasta. ajutati`ma cu idei va rog.cum as putea sa invat mai usor? sa retin mai multe cuvinte? ( ca sa stiu sa traduc apoi), sa vorbesc mai bine?straight face ][ dau funda pentru cele mai bune sfaturi si idei. multumesc!:*

Răspuns Câştigător
| Sorinella20 a răspuns:

Apuca-te de citit, cand intalnesti vreun cuvant necunoscut, ia repede dictionarul si noteaza-ti tot. Apoi uita-te la filme fara subtitrare, la documentare, emisiuni, interviuri in engleza, asta te va ajuta foarte mult. Daca nu ai cu cine comunica in engleza, vorbeste-ti singura, chiar si in gand. Incearca sa traduci tot ce-ti trece prin minte, gandeste-te la o propozitie oarecare si tradu-o sa vezi cat de bine iti iese, fixeaza obiecte in camera si incearca sa le spui denumirea in engleza, daca nu sti, consulti repede dictionarul. Ia si o culegere de gramatica sa vezi ce reguli sunt, ca gramatica limbii engleze nu e chiar asa usoara cum pare, sunt reguli destul de greu de inteles, dar cu timpul o sa-ti intre in mana si nu o sa-ti mai fie dificil sa le respecti. Ai mare grija la concordanta timpurilor, la regulile lui IF, la reported speech. Cam asa te poti ajuta tu singura. happy Bafta :*

1 răspuns:
| vasiledumitru a răspuns:

Foloseste dictionarul, intra pe youtube si vezi reportaje de la bbc sau alte canale britanice(ca astia englezii vorbesc si gramatical bine) si asa o sa inveti multe cuvinte si gramatica.
Incearca sa vorbesti cu prieteni de ai tai in engleza.
Si scrie compuneri in engleza sau mai distractic e sa intri pe forumuri care is in engleza si pune comentarii in engleza.
Asa am facut si eu si am progresat mult cu engleza.