Întrebare recomandată | Adina948 a întrebat:

Hey! Nu pot sa zic ca nu stiu engleza, dar as vrea sa invat ma multe cuvinte, cum pot sa fac sa retin cat mai bine? ( fara pastile)

Răspuns Câştigător
| Claudiu1905 a răspuns:

Citeste cu glas tare, si foloseste progrmul speach-to-text, care scrie dupa dictare, astfel iti verifici si pronuntia. Mintea umana e facuta sa invete sa vorbeasca, nu sa citeasca sau sa scrie, de aceea cititul cu glas tare te va face sa inveti de 10 ori mai repede, ar trebui sa incerc si eu

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Exista aplicatii ca sa-ti imbogatesti vocabularul si sunt pe baza de imagini si joculete. O sa te ajute.
Sau pur si simplu repeta cuvintele si pune-le tu in propozitii si contexte si o sa ti se faca niste artificii prin cap, bam bam ai retinut cateva cuvinte noi

| relian a răspuns:

Uita-te la desene animate dar in engleza fara traducere.Cuvintele se repeta, sunt spuse clar si simplu, multe cuvinte uzuale.

| alexandrualind a răspuns:

Sa mergi la meditati.

| layla976868 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=eVlvxHJdql8 Aici ai spafuri pentru invatat in genral, se aplica si pentru engleza :)

| Arilis a răspuns:

Citește, citește, citește. Sau uită-te la seriale/filme, e imposibil să nu reții, chiar fără să-ți dai seama, mai multe cuvinte. Încearca să înveți în fiecare zi un cuvânt nou, repetă-l până nu mai poți, scrie-l, folosește-l, poți încerca chiar mai multe cuvinte pe zi. Răsfoiește un dicționar, vezi ce cuvinte nu știi sau ce ți-ar plăcea să stăpânești mai bine. Fă-ți un jurnal, notează-ți cuvintele, cu definiții dacă vrei, așa poți să și vezi după cât ai evolouat și în cât timp. Nu te forța prea tare, încercând să înveți prea multe cuvinte într-un timp scurt s-ar putea să nu înveți nici măcar unul.