| Sara2 a întrebat:

Anul asta dau bacul si am o frica ingrozitoare, mai ales de matematica, unde nu inteleg nimic, fac si meditatii de la inceputul anului, si nu inteleg nimic, am schimbat 3 profesori, am zis ca nu stie primul sa explice, al 2, da nu inteleg nimic nici de la al 3, nu pot intelege matematica, mi se pare imposibila, ce sa fac? am nevoie neaparat sa iau bacul sad, ma stresez f mult am inceput sa am cosmaruri noaptea.

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă acum, cînd mai ai doar două luni pînă la bac, ești în situația că nu știi nimic la matematică, în mod categoric nu vei face nimic la examen, oricît te-ai strădui tu.
Nu este de ajuns să vrei, trebuie să și poți.
Sfatul meu este următorul : acum te retragi de la școală, pe motiv de boală, vei rămîne repetent dar preț de un an de zile vei căuta un profesor care să te pună să înveți totul de la clasa a V-a și pînă în ultimul an.
Ție îți lipsesc cunoștințele de bază.
La toate : algebră, geometrie, trigonometrie, analiză, geometrie analitică și toate pe care le mai faceți voi acum în liceu.
Degeaba te strofoci tu acum!
Dacă te gîndeai serios acum 4 - 5 ani, nu erai acum în această situație.
Pun pariu pe toată pensia mea pe o lună că la mate nu vei lua examenul.
N-aș vrea să mă înjuri și să-mi răspunzi cu vreo mizerie. Cred că te-ar duce capul mai bine decît la mate.
Nu e bine să vrei răul cuiva, nici celui mai înverșunat dușman.
De aceea răspunsul meu nu înseamnă răutate.
Dar pentru prostie nu există leac.
Tu nu ai știut acum 4 - 5 ani că va trebui să ajungi și aici?
Cu ce te-ar pute ajuta un răspuns încurajator din partea cuiva.
Vorba aia : exact ca o frecție la un picior de lemn, sau ca o injecție la un om mort.
Am citit prin ziare că și recentele simulări de BAC au fost dezastruoase,
Dăcă nu vreți să învățați! Asta e situația!
Voi, școlarii de azi mergeți la școală pentru a vă întîlni cu cei din „gașcă ", pentru a vă etala toaletele, rujurile, coafurile, rimelurile, țoalele, cluburile de șmecheri și de fițe, petrecerile, mai nou mașinile ( pentru cei de peste 18 ani ), țigările și drogurile dar cartea... pauză.
Și acum alergi la vecinul TPU.
Exact ca greierele și furnica.
Ai cîntat, îmi pare bine, acum joacă dacă poți!

| Sara2 explică (pentru corolav):

Nu ma retrag in nici un caz, sa mor si asta nu am sa fac, voi termina anul si ma voi duce la bac indiferent de ce stiu, ce avantaje am sa ma retrag? noooo nu e sfatul bun
sunt eleva la seral si nefumatoare, deci nu sunt pustoaica de 18 ani, sunt ceva mai mare
sper ca nu ma critici ca nu am facut liceul la timp, am avut problemele mele

| Tweetymrrr a răspuns:

Înseamnă că tu nu te descurci de nicio culoare, nu că au profesorii ceva. Sincer, ar cam trebui măcar să încerci să înţelegi chestiile de bază, ca să'l treci chiar şi cu o notă mică. De copiat, în momentul de faţă, nu vei putea. Cred că niciun profesor nu'şi va risca slujba pentru elevi.
Aşa că, spor la învăţat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te stresezi? cand fratele meu o dat bacu, acu cativa ani, o luat 6 in cap( o copiat) si o trecut, si el era corigent laughing da bacu lo luat, in ziua de azi se fura mult, stai linistit.
Si eu am ramas pe primul semestru da de bac nu mi frica poate il iau, ca ma pun sa copiez, asa fac toti.
Eu nu pricep nimic la profu tot ma cert cu el, si uita ca m-a lasat, ca i-am comentat. Da nu ma stresez deloc, cu sau fara bac tat acolo is, oricum nu ma ajuta la nimic. Nu imi pare rau de ce note am la mate 2 2 3 si teza 3 am mai dat un test unde am furat si am luat 8 mi-a iesit 4 deci m-a lasat, da poate ma trece amu pe al 2 lea semestru, daca nu iar ma cert cu el si ii zic ca nu mi frica. Nu imi pare rau de note si cum ma comport ca stiu ca am facut ce am vrut eu. Si bacu? il iei domnule furi si tu, daca nu il iei la toamna ce atata stres stai pe langa o tocilara ceva
Bafta

| SERIALS a răspuns:

Salut, ai dat bac-ul la matematica?

| BlackheartQueen a răspuns:

Si eu sunt la fel. Dau bacul anul asta si nu stiu absolut nimic la matematica. Am schimbat 2 profesori si nici in prezent nu pot spune ca inteleg si ca ma descurc. e o situatie cam nasoala.incearca sa rezolvi variante de bac la meditatii sau singura. poate profesorul nu-ti explica bine sau metodele lui de rezolvare sunt diferite fata de ce faci tu in clasa si asta te cam incurca. happy

| irrumator30 a răspuns:

Acum e cam tarziu sa te stressezi ca nu iei bacul. Au trecut 3 ani jumate, in care probabil nu ai acordat suficienta atentie orei de mate, si vrei sa inmagazininezi toata matematica de liceu in cateva luni. Vrei sa ingrasi porcul in ajun.

Daca a-i fi fost atent la orele de la scoala, si ti-ai fi facut temele, si ai mai fi si invatat putin, de-a lungul acestor ani, acum ti s-ar fi parut floare la ureche matrematica!

Multa bafta!

| DanceWithTheLittleGirl a răspuns:

Doamne sa ma pis pe matematica nici eu nu ma descurc. da' mai am 1 an pana la bac

| CiprianTPU a răspuns:

In afara de meditatii nu prea ai ce face, Dumnezeu cu mila! Ministrul asta a facut tot posibilul sa va puna bete in roate si a reusit. BAC mai dificil ca acum nu a fost din anii 80, pana si atunci cred ca se dadea dovada de mai multa toleranta. Acum cu camerele de filmat si cu verificarile astea intense, ai toate sansele sa clachezi din cauza emotiilor. sad Sincer imi pare rau pentru generatia asta noua, am impresia ca "Aleşii" nostri isi bat joc pur si simplu. Nu contest corectitundinea examenului, asa ar trebui sa fie, dar totusi, suntem in tara perfecta si nu stiu eu? Ei fura de ingheata apele, ce exemplu dau ei?, apoi se mai lauda ca vor corectitudine. Naspa, aiurea, cam nasol!

| rrazvan593 a răspuns:

Sincer aceeasi problema o am si eu :-s...