| anonim_4396 a întrebat:

Are rost sa folosim diacritice cand scriem pe net, de vreme ce limba romana e 99% comprehensibila fara ele? Unii mai scriu, dar cei mai multi nu le utilizeaza. Ce motive imping internautii sa le utilizeze sau nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce motive imping internautii sa le utilizeze?
Tocmai fiindca vor sa scrie corect si inteligibil. Noi ceilalti sintem comozi. Mai mult, cei care de obicei fac greseli, pot da vina pe lipsa lor si... interpretare.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru funda. Desi, sincer, nu ma asteptam.

| condemnedAntagonist a răspuns:

Păi fă, să îţi dau un exemplu.
Cei fără diacritice: fata

| condemnedAntagonist a răspuns (pentru condemnedAntagonist):

Nu mi-a postat juma' de răspuns. =.=

| Userses a răspuns (pentru condemnedAntagonist):

Evită semnul < Cele mai multe probleme el le cauzează.

| condemnedAntagonist a răspuns (pentru Userses):

L'am folosit de 3 ori -.-

| annytzatza a răspuns:

Păi dacă așa pui întrebarea, atunci hai să scriem și în viața de zi cu zi fără diacritice, să le excludem total. De ce atunci mai ai nevoie de ele?

| Userses a răspuns (pentru annytzatza):

Am zis doar de internauti.

| annytzatza a răspuns:

Internauții nu sunt o categorie aparte a populației, ei reprezintă aproape toate persoanele care au internet și sunt activi în social media. Sunt oamenii care în viața de zi cu zi vorbesc românește cu diacritice, atunci de ce nu ar scrie corect românește și pe net? Că doar nu e complicat să scrii cu diacritice.

| Userses a răspuns (pentru annytzatza):

Păi nu e prea complicat să scrii cu diacritice. Nu e greu să apeși ALT+SHIFT. Totuși, nu toată lumea scrie cu diacritice în condițiile în care există instruire în utilizarea lor. De ce?

| condemnedAntagonist a răspuns (pentru Userses):

Oricum, cand unu nu are diacritice si spune FATA. Fata-girl sau Fata-face...Gura ochi nas alea..sau cai eu am mai multe cai in viata sau UtilizatorRepetent a fost violat/ă de cai..Nu putem să modificăm lb. Romînă (nu îmi merge î din a) cînd vrem şi cum vrem noi.

| Userses a răspuns (pentru condemnedAntagonist):

Sigur. Alea-s exemple bune, pacat ca situatiile sunt mai rare. Cat despre < inlocuieste-l cu aceasta secventa de 4 caractere (entitate HTML), fix asa cum vezi in poza.
http://i.imgur.com/S6UdG.png
Browser-ul il va interpreta ca < Eu chiar asa il scriu pe TPU. Daca il scrii direct din tastatura atunci TPU il va sterge cu tot ce urmeaza dupa el. E un fel de masura de protectie de fapt.
Cât despre diacritice...scriu după cum am chef, deși de cele mai multe ori scriu fără. Apropo de exemplele tale, da, uneori mă văd nevoit să apăs Alt-Shift pe tastatură ca să pot scrie cu "ă, ț, ș, â, î" pentru că vreau ca textul scris de mine să poată fi citit mai ușor, implicit să fie înțeles mai bine.

| condemnedAntagonist a răspuns (pentru Userses):

Aha, mersi. sincer nici mie nu îmi vine să scriu cu diacritice cînd mă gîndesc ce inculţi agramaţi îmi citesc mesajul şi chiar nu îşi are rostul. ^.^

| Melu a răspuns:

Pari mai inteligent daca folosesti laughing

| Userses a răspuns (pentru Melu):

Pentru mine nu pare nimeni mai inteligent dintr-o cauza ca asta. In plus, am intalnit "jdemii" de internauti care le utilizeaza insa sufera rau cu ortografia si gramatica. Mai bine scrii corect gramatical si nu utilizezi diacritice decat sa le utilizezi si sa nu stii sa scrii corect.