| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu scriem cu diacritice (ă,â,î,ș, ț) chiar daca stim sa le folosim pe tastatura?

Exista persoane care spun ca asta denota lipsa de respect fata de limba romana. Oare e adevarat?

Care sunt cauzele pentru care doar o mica parte din internauti nu evita diacriticele? Limba romana se scrie corect cu diacritice, desigur. De mana, pe foaie, asa scriem toti, banuiesc.
Dar la calculator prea putini pastreaza acest obicei.

Intrebarea mea vrea sa scoata in evidenta prin raspunsurile oferite subiecte precum avantaje, dezavantaje, importanta, necesitate, etc.

Eu, sincer, scriu in 90% din timp fara diacritice. Pur si simplu nu am o motivatie puternica pentru a le folosi. O cauza principala ar fi ca limba romana e foarte comprehensibila fara diacritice, de aceea nu ma obosesc sa apas Alt-Shift pe un site ca TPU, de exemplu.

23 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Corect ar fi fost ca limba română să fie scrisă cu diacritice, dar în mediul informatic foarte mulți s-au "familiarizat" cu o scriere mai simplistă, nu doar fără diacritice, dar se abuzează constant și de prescurtări ale cuvintelor, mai ales când se trimit sms-uri, când se comunică pe mess etc
Apropo! În scris, știm cum arată, dar vorbită fără diacritice, ne-ar "înspăimânta" sau amuza? :))

http://www.youtube.com/watch?v=yOCtS9s9M4s

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

big grin Prefer sa ne abtinem la partea cu vorbitul. Macar acolo sa n-o mai masacram. Deja sufera rau aceasta limba pe partea gramaticala(mai importanta decat utilizarea diacriticelor), greu de respectat de majoritatea internautilor.
Cat despre prescurtari, astea-s doar un bonus independent de utilizarea diacriticelor. Intamplarea face sa vina la pachet. big grin

| Hevnoraak a răspuns:

În mare parte majoritatea răspunsurilor mele de pe TPU sunt scrise în diacritice.Nu mi se pare atât de obositor să scriu cu diacritice, plus că personal mi se pare că arată mai bine și e mi ușor de citit.

| anonim_4396 explică (pentru Hevnoraak):

Ok. Un plus pentru diacritice: lizibilitate mai buna.

Răspuns utilizator avertizat
| nonameih0000 a răspuns:

Eu, personal, nu folosesc diacritice deoarece, folosind extrem de mult emoticoanele cu :;>,

| anonim_4396 explică (pentru nonameih0000):

E un motiv. Sigur. Si eu chiar abuzez de ele uneori big grin, iar tastele se schimba.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Le înveți nu e greu happy

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Nu despre asta era vorba. Citeste mai atent intrebarea.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu făceam referire la ceea ce ai comentat tu nu la întrebare, citez :
"UtilizatontTPUro explică (pentru nonameih0000):
E un motiv. Sigur. Si eu chiar abuzez de ele uneori big grin, iar tastele se schimba. "

Ți-am zis că le poți învăța și cu tastatura în română happy

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Oh, las-o balta! De unde ai interpretat tu ca eu am nevoie sa le invat...naiba stie.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ți se pare că reiese clar din ce spune userul de mai sus:

nonameih0000 a răspuns:
Eu, personal, nu folosesc diacritice deoarece, folosind extrem de mult emoticoanele cu :;>,

Iar tu ai venit cu completarea e un motiv sigur că și tu abuzezi de ele uneori.

De aici am spus că le poți învăța atât tu cât și userul care a comentat prima dată.

Nu văd ce nu ai înțeles?

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Iti spun eu pentru ultima data ce n-ai inteles tu. Aici nu e vorba de a invata, a sti, ci de a avea o motivatie puternica la un mod cat mai general. Eu nu am asa ceva si nu o sa am prea curand! De-aia am cerut opinii din care am cules avantaje si dezavantaje. Din pacate, intrebarea n-a reusit sa fie una cu priza la comunitate.

Repet inca o data. La mine nu e problema de a sti, de a invata, ci a de a vrea!

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești fenomenal nu m-am referit la întrebarea ta! Ce nu înțelegi eu m-am referit strict la cele două comentarii ale voastre primul postat și tu cu al doilea unde ai spus că este un motiv sigur. Și eu am venit și am spus că se poate învăța! Ceea ce înseamnă că nu sunt de acord cu afirmația ta cum că este un motiv sigur! Asta se poate învăța problema voastră este alta, că nu vreți să învățați.
Nu are treabă ceea ce spun eu cu întrebarea ta sau cu ceea ce spui tu acolo că întrebarea nu a prins priză la comunitate. A prins cine a vrut să comenteze pe ea a comentat, eu am comentat strict pe răspunsul tău asupra părerii altui user. Vrei să înțelegi bine nu vrei iar bine. Repet nu are treabă cu întrebarea ci cu acel motiv de care spui tu în răspunsul tău ceea ce e complet eronat, nu e un motiv bătut în cuie, se poate învăța să folosești și diacritice pe limba română. Eu cum cum pot? laughing

| Azµre a răspuns (pentru Azµre):

Pardon Emoticon-uri nu diacritice că m-am încurcat.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

straight face Hai, intoarce-te la barlogul tau de la D&S unde te pricepi sa dai sfaturi de milioane. Aici mai ai un pic si te iau la bataie! laughing

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă omule le ai sau nu pe toate? Nu ești sănătos cred că am vorbit destul de clar și am spus ce aveam de spus.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Crezi. Din pacate esti pe langa. Tu esti atat de incapatanat sa tot o tii pe a ta cu toate ca eu iti spun ca nu ala e subiectul intrebarii. Dar nuuu...ca oricum nu asta te interesa pe tine. Ei bine, nu ma intereseaza pe mine. E intrebarea mea si tu recunosti de fapt ca esti irelevant! Pa!

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Și tu ești bătut în cap și eviți să asculți părerea altora. Mai vii și te dai și mare zmeu pe aici. Așa că vezi-ți de treabă și lasă-mă pe mine în pace.

| anononymos a răspuns:

Daca as avea o tastatura cu diacritice in loc sa schimb cu,, shift'' as scrie numai cu diacritice e destul de inconfortabil sa schimb modul de tastatura atunci cand vrei sa scrie si in engleza si in romana in functie de situl care il folosesti.

| Cineva2424 a răspuns:

Pai iti ia mult mai mult timp sa scrii cu diacritice.Si in plus, daca esti gamer, in jocuri trebuie sa scrii foarte repede si cu multe prescurtari.Adevarat este ca, ne cam afecteaza acest limbaj fara diacritice si prescurtat, dar nu avem ce face, lumea s-a dezvolat mult.In cativa ani probabil ca scrisul de mana cu diacritice va fi de domeniul trecutului.Sincer sa fiu, eu nu am vazut nici o persoana care scrie cu diacritice pe calculator, majoritatea persoanelor care le folosesc sunt pe telefon.Cam aceasta este parerea mea despre diacritice.

| anonim_4396 explică (pentru Cineva2424):

Lumea nu s-a dezvoltat prin abandonarea unei limbi(or fi murit limbi precum latina, dar nu la asta ma refer), totusi, sa nu facem interpretari gresite. Da, suntem in era tehnologiei si a vitezei, dar asta nu ne scuteste de la a scrie corect si citet, oricat de prescurtat am scrie.
Desigur ca se gasesc persoane invocand motive precum: nu pot trimite sms-uri prea lungi pentru ca n-am extraoptiune si costa in plus! Adevarat, dar din pacate prea putini oameni reusesc sa nu ajunga penibili sau analfabeti. Sper sa nu scada numarul si mai rau in viitor.

Cat despre jocuri...desigur ca e alta situatie care motiveaza absenta diacriticelor romanesti. 90% din aceste jocuri nici nu necesita sa scrii text, ci doar sa repeti combinatii de taste precum W, A, S, D, niste click-uri de mouse, taste directionale, SPACE, ALT, CTRL. Iar atunci cand trimiti mesaje unor jucatori, normal ca e ca un messenger, unde nu te apuci sa compui texte literare.

Mersi pentru raspuns! Imi place sa adun plusuri si minusuri pentru diacritice in mediul acesta digital.