| FriendsShow a întrebat:

Astazi am avut Evaluarea Nationala la Matematica.M-am uitat acum in barem si scrie ca la Sub al 3-lea, exercitiul 2, b) scrie sa aflam aria paralelipipedului trebuia sa scriem ca Ab=L x l adica 24 (si iti dadea 2p) si A laterala= Pb x H adica 160 (si iti dadea 2 puncte) si daca scriai ca A totala= 2Ab + Al, adica 208(si iti mai dadea un punct)
Intrebarea ar fi: este vreo problema daca eu nu am scris asa..stiam ca se calculeaza asa dar stiam si alta formula, adica 2(L x l + L x h + h x l) si mi-a dat tot 208. poate scadea ceva?

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă ai lucrat după un algoritm coerent şi dacă ai ajuns la acelaşi rezultat nu se poate să fii depunctat.

| LNK a răspuns:

Stai linistit, nu iti va scadea.
Atata timp cat ai ajuns la rezultatul corect, nu ai de ce sa iti faci griji. Nimeni nu spune ca exista o singura metoda de rezolvare, batuta in cuie.winking
Asa ca nu te stresa! happy

| adrili10 a răspuns:

Nu,nu iti scade nimic daca ti-a dat 208.

P.S. si eu am dat evaluarea nationala.

| CalinBerindean a răspuns:

Formulele sunt aceeasi, nu se scade, cele mai multe exercitii au doua modalitati de rezolvare, deci nu o sa-ti scada nimic am vazut si eu baremul.

| Behindyou a răspuns:

La fel am facut si eu. Acuma ar fi chiar culmea sa ne scada, ca am invatat forumele! Nu cred c-o sa scada. Ar fi stupid. Si daca se scade, eu fac contestatie. Mi s-ar parea nedrept...

| Marzipany a răspuns:

Asa am scris si eu.La evaluar orice varianta alternativa corecta este luata in calcul.