| Cmvmdkdme a întrebat:

Astăzi am dat examenul la romana și am avut destul de multe tăieturi cam între 5 și 10. Cand se scade din punctaj se iau în considerare doar greșelile gramaticale sau și taieturile? Cat de mult se poate scade din punctaj? Țin sa menționez ca nu am tăiat de mai multe ori același cuvant

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu siguranta vei fii depunctat, dar posibil sa ti se anuleze teza.

| Cmvmdkdme explică (pentru Violleta2022):

Pai nu am mâzgălit sau îngroșat doar am tăiat orizontal și am scris din nou. Nu are cum sa mi se anuleze pentru asta=(Mai bine sa ma depuncteze. Eu am mai întrebat pe cineva și mi s-a spus ca nu se depunctează și pe regulament scrie ca se depunctează doar pentru greselile gramaticale

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cmvmdkdme):

Cand tai odata este ok, simplu, se considera greselaa, dar cand tai de multe ori, de 5-10 ori, apai acela poate fii consdierat si un semn sau efectiv nu ai scris nimic bun in lucrare, odata ce ai taiat chiar atat de multe.

| Nirvanaaa a răspuns:

De obicei se iau în considerare greșelile gramaticale, dar se uita și peste punctuație. Alea prezintă interes.