| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o singura greseala la examen la romana, ultimul ex. si atat, de 4 sutimi. Vreau 8 si vreau sa stiu cat de mult imi pot scadea? Am taiat toata explicatia la ex 2 s1 si am rescris o. Ma pot depuncta pentru. taieturi? Mi se pare josnic sa taie pentru niste taieturi, fiindca trebuia sa fie toate orizontale trebuia taiat mult. Si la liric, se pare ca a fost greu, si o handicapata de profesoara care a dat interviu la antena 1 la stiri a zis autor in loc de eu liric, daca o sa avem asemenea corectori o sa fim fututi. Si n am zis in ce ipostaza e eul liric la marcile lexico gramaticale, nu poate scadea asa de mult, asa-i?¿

4 răspunsuri:
| teo530 a răspuns:

Nu te poate depuncta pentru taieturi poate putin la caligrafie iar din cate ai scris ai putea lua chiar 8, 50laughing)

| Albinuța767 a răspuns:

Ba da scad dar dacă înafara de astea ai rezolvat tot o să iei 8. Însă eu am o problemă și mă tem ieri am schimbat 2 exerciții adică la ex 3 am scris răspunsul de la 4 și la 4 am scris răspunsul de la 3 are oare ceva. Nu-mi pasă dacă ma depuncteaza vreau doar sa nu mi-o anuleze. Și pe barem scrie că între 0-3 nu se punctează. Și tot crescând tot îți scade cate un punct doua.

| Borsecuț a răspuns:

In legatura cu ultimul exercitiu iti scade 4 puncte numai daca nu ai scris nimic. In barem zice ca se pune un punct pentru construirea oricarei fraze formate din doua propozitii, ceea ce cred ca ai facut. Un alt punct se da pentru orice fel de atributiva, iar celelalte doua doar daca atributiva era introdusa prin „sa", dar astea nu garantez ca le-ai facut ca mna, habar n-am, nu m-am uitat pe lucrarea ta laughing Deci nu cred ca iti scade 4, ci max 3.

Nu se scade pentru taieturi atata timp cat le-ai facut orizontale. Eventual, daca ai taiat extrem de mult sau daca taieturile alea nu erau chiar asa drepte este probabil sa se scada, insa nu la exercitiul respectiv, ci la redactare, mai exact 1 punct pentru lizibilitate, cu toate ca nu prea cred. In general se scade la lizibilitate doar pentru scrisul urat.
In legatura cu ultima chestie, cu marcile lexico-gramaticale: acestea nu sunt obligatorii. Daca ai scris macar 2 alte caracteristici ale genului liric si le-ai exemplificat este ok, nu are motive sa scada. Daca ai scris, de exemplu, de sentimente si de imagini artistice/fig de stil este bine, asta numai daca, asa cum ai zis si tu, nu se nimeresc profe nebune ca aia de la tv...Am vazut si eu una de-asta, daca nu chiar aceeasi, si mi-a distrus toate sperantele pe care le mai aveam laughing

| Sh0TT69 a răspuns:

Te poate depuncta pentru greseli poti sa nu iti dea punctele pentru aspect, si nu stiu daca ai scriu prefect corect gramatical, daca ai mai uitat o virgula un punct, poate pentru scris, la romana e cam imposibil sa ei 10, ori uiti o virgula, un punct intelegi tu.